Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Kompatybilność Sprzętu obiektywów Mocowanie EF / EF-S

  1. #1

    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    kalisz
    Posty
    13

    Domyślnie Kompatybilność Sprzętu obiektywów Mocowanie EF / EF-S

    Ponieważ mam duży problem z posiadanymi szkiełkami ,zacząłem ostatnio drązyć mocno ten temat i mam pytanko jak Panowie profesjonaliści ten problem rozwiązali.
    Wcześniej byłem posiadaczem pstrykacza Minolta z1,z20,
    nie posiadałem problemu z AF lub BF.
    Na początek kupiłem sobie 350D + kit 18-55mm taki standart.
    Potem dokupiłem
    Sigmę Apo DG 70-300mm.
    Po kilku latach kupiłem 450D
    Ponieważ nie lubię jak mi sie kurzy do aparatu podczas zmiany szkła dokupiłem drugie BODY ,a oprócz tego chcę mieć aparat zawsze przy sobie dokupiłem EOS 450D(350D traktuję jako aparat do dalszych doświadczeń fotograficznych),ponieważ z 450D miałem problem z migawką wysłałem na serwis.
    W tym czasie dokupiłem Sigmę 18-50 DG i Canona 18-55mm IS takie zwykłe
    Co się okazało na tej sigme po raz pierwszy zauważyłem Front Focus szczególnie przy ustawieniu przesłony na 3,5 jest on bardzo widoczny.
    Wiem że to nie jest obiektyw górnych lotów ale powienien działać idealnie w końcu jest zgodny z mocowaniem EF/EF-S Canona.
    Z Canonem 18-55mm IS nie było kłopotów ale tylko z body 450D
    po powrocie 450D okazało się że ta sigma ma również front focusa na 450D.
    Więc już wiedziałem że to wina obiektywu.Po nie długim czasie ponieważ troszkę mnie zabrało dokupiłem do tego Stopkę ST-E2 lampę 580EX i 430EX oraz obiektywy Tamron 55-200mm 4-5,6 , Canon 80-200 4,5-5,6 , Canon 50mm 1,4 USM , Sigma 10-20mm
    Jakie było moje zdziwienie kiedy to zacząłem dokłądnie sprawdzać te obiektywy.
    nigdy od początku nie miałem problemu z 350D dopuki nie miałem innych.
    Problem zaczął się w miarę jedzenia.
    Zastanawia mnie jak producent tłumaczy brak powtarzalności ustawień aparatu względem mocowania oraz obiektywu.
    Przecież to jest to samo mocowanie EF/EF-S.
    Każdy z naszych aparatów powinien być ustawiony według jakiegoś wzorca.
    Tymczasem okazuje się że mniej problemu miałem w tej kwesti ze swoją Minoltą Z1 czy Z20,
    Niż z półprofesjonalnym sprzętem.
    Zdenerwowany całą sytuacją zadzwoniłem do Canon Serwis aby dowiedzieć się więc czy jest szansa aby skalibrować oba aparaty tak aby obiektywy które posiadają ten sam uchwyt(czyli powinny działać idealnie ze wszystkimi obiektywami EF/EF-S bi chywa po to został wymyślony sposób mocowania obiektywu,w przeciwnym razie każdy z nas wolałby zamówić takie mocowanie w firmie typu pratt & whitney gdzie zrobili by to z dokładnością do kilu zer po przecinku i powtarzalność mocowania byłaby 100%)
    Jakie było moje zdziwienie kiedy to usłyszałem że w przypadku tych dwóch aparatów tego nie da się zrobic gdyż mają inne oprogramowanie.
    Nie wiem co ma wspólnego oprogramowanie aparatu do odległości pomiędzy matrycą a mocowaniem obiektywu.Gdyż wielkość matrycy w obydwóch modelach jest taka sama.
    Bagnet czyli mocowanie jest identyczne obiektywy takie same a Efekt końcowy
    Zupełnie inny…..
    Smutne dzisiaj po zagłebieniu się śmiało mogę powiedzieć że to zdzierstwo kasowanie ludzi 120zł
    Za kalibrację której tak naprawdę nie wykonało się w Fabryce gdzie produkuje się aparaty.
    Podczas rozmowy z serwisem zadałem istotne pytanie czy wkręt regulujący odległość od matrycy może się sam obrócić – usłyszałem nie nie może .
    A więc jasne jest że aparat nie został ustwiony do wzorca tylko jak kto woli WOLNA AMERYKANKA
    Przytoczę hipotetyczną sytuację w której każdy z was może się znaleźć.
    Proszę sobie wyobrazić ze kupują państwo model canon 350D do tego szkła
    1. 70-200mm f2,8 IS USM
    2. 50mm f1,2 USM
    3. 100-400mm f2,8 IS USM
    Rozumiem że wiedzą Państwo jaka to jest łączna kwota
    Okazuje się jednak że 1. Obiektyw ma front focus 2. Ma back focus 3. Jest okay
    Co Państwo robią.Canon prosi o odesłanie w celu kalibracji na gwarancji GRATIS
    Mija kilka lat aparat robi się stary chcą państwo kupić nowe Body na przykład tak jak ja 450D
    Pojawia się problem
    1.obiektyw ma coś z frontem
    2.ma back focus lub jeszcze co innego
    3.jeszcze co innego
    Wiecie co wtedy robi Canon
    Prosi o wysłanie Body które jest na gwarancji plus obiektywy które są po w celu ich ponownej kalibracji
    Kasując nas 120zł za każdą sztukę jeśli mamy je tylko 3 to po kłopocie tylko
    Zastnawia mnie Fakt po Co ktoś wymyślił mocowanie obiektywu skoro jest wolna amerykanka
    Napiszę krótko to jest złodziejstwo inaczej tego nie można nazwać
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi Co panowie na ten post odpiszą
    Prawo polskie mówi wyraźnie że w momencie kiedy to towar nie jest zgodny z warunkiem umowy możemy go zwrócić do ….. i to pytanie jest do kogo bo co winien jest sprzedawca
    PYTAM SIĘ GDZIE JEST PRODUCENT?????

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Łódź
    Posty
    2 227

    Domyślnie

    Po pierwsze zaden z tych sprzetow ktore posiadasz nie jest raczej nawet polprofesjonalny , problemy z FF i BF tycza sie glownia nie-Canonowskich szkielek - wiec jesli masz kogos winic to producenta szkiel - to oni jakos kalibruja szkla i zdarzaja sie wpadki , wobec czego dzwonienie do serwisu Canona z pretensjami to przesada , a druga sprawa to ze jedno body nie musi byc rowne drugiemu , i tu czas robi swoje , moze ktos grzebal w ktoryms , moze byl kalibrowane moze nie , wrozenie w z fusow teraz.
    no comment...

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    1. Tzw. Profesjonaliści w zdecydowanej większości używają serii aparatów 1 lub 2 cyfrowych (1D,5D,20d,20d,40d,50d) a seria 3 cyfrowa to seria amatorska
    2. Problem ze szkłami sigmy i dopasowaniem do Canona jest szerszy i wina leży po stronie sigmy
    3. Mam 350D i używałem go z KAŻDYM ze szkieł które mam w stopce - a 24-105L i 400mm L 85mm i 50mm kupiłem posiadając tylko ten aparat, 40d i 5d kupiłem później, do tego inne szkła - i wszystkie ostrzą bezbłędnie z 350D i z 40 i z 5D..
    Na początku na 50mm 1.8 był delikatny BF ale pomogło delikatne ruszenie śruby przy układzie AF i problem zniknął..
    Nie mówię że nie ma problemu bo widziałem na innej niż moja puszce na moich szkłach takie odchyłki że szok więc wiem że istnieją ale to raczej margines i od tego serwis jest (a jak on działa to inny temat) - staliśmy się niestety ofiarami masowej produkcji wszystkiego
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  4. #4
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 721

    Domyślnie

    70-200/2.8 IS działa mi z trzema body idealnie. Co do tanich szkieł też nie miałem nigdy większych problemów (50/1.8 - ma na którymś body lekki FF). Nie mam też problemów z Tamronami (a mam ich trzy).
    Co do sigmy to jest to często tutaj odnotowywany problem. Nie jesteś wyjątkiem. Opisywana sytuacja nie ma natomiast nic wspólnego z kompatybilnością bagnetu EF/EF-S. Ma za to dużo wspólnego z masową produkcją milionów egzemplarzy sprzętu w coraz niższych cenach.
    Ostatnio edytowane przez Kolekcjoner ; 02-11-2008 o 00:39
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  5. #5

    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    kalisz
    Posty
    13

    Domyślnie

    Chciałem Tylko dodać że straszny Fakt jest taki że Tanie nie nawet półprofesjonalne aparaty Typu KOMPAKT nie posiadają tego problemu,
    A co do Sigmy usłyszałem od serwisu że mogą to naprawić tylko do jednego Body
    PYTAM DLA CZEGO-Skoro każdy z nich posiada ten sam uchwyt.
    Teraz Czekam na kontakt z firmy Canon ciekawi mnie jak technik uzasadni ten wybryk..
    A do MM napiszę nie wiem czy 50mm F1,4 nie stanowi już profesjonalnego sprzętu kosztuje tyle co dobrej klasy Compact który nie posiada tego błędu.....Posiada silnik USM nie ma tylko napisu L
    Ale jest szansa że nabęde 50mm F1,2 Co wtedy ????? też będę go miał wysłać
    kosztuje około 5200zł to faktycznie nie jest profesjonal
    Ja tam jak idę kupić łożysko do auta to pasuje zawsze nie muszę go wysyłać do kalibracji......
    A przypomnę że jeśli coś nie jest profesjonalne tzn że ma ostrzyć gdzie chce ???
    Panowie tak nie może być
    sprzęt musi być zgodny.
    Zastanawiam się jak wygląda sprawa Sigmy która to może wyregulować jeden obiektyw do jednego body-CIEKAWI MNIE CZEMU NA PÓDEŁKU NIE JEST NAPISANE TYLKO DO JEDNEGO APARATU......
    CO DO REGULACJI BODY NAPISAŁEM OBA MAM OD NOWOŚCI.
    Wiem jedno napewno tak być nie powinno i cała nasza społeczność powinna stanąć po stronie tego aby każdy produkt czy to profesjonalny czy nie był zrobiony poprawnie i z należytą dokładnością......
    Chyba mam rację
    ps.
    Zadałem pytanie do osób które profesjonalnie zajmują się tą sprawą
    a nie o sprzęt profesjonalny.Gdzie podkreśliłem iż nie jest on profesjonalny..
    Ale skoro błędem obarczone sa tańsze modele to nie znaczy że jestem przekonany o tym że mam wogóle ochotę na dalsze zabawy....
    z tej klasy sprzętem.
    A nie uważam że wydałem już mało....
    I nie uwierzę że każdy z was chciałby zapiąć co kolwiek na swoje body aby działało poprawnie
    Dziura jest dziura musi pasować wiem że mam rację
    A przynajmniej zawsze tak było nawet w naturze…
    Ostatnio edytowane przez djivo ; 02-11-2008 o 08:20

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Łódź
    Posty
    2 227

    Domyślnie

    Nadal uwazam ze z lekka przesadzasz , problem istnial i bedzie , dziwne ze o nim nie slyszales , ustawiaja do jednego body bo dobrze jest sprawdzic czy to nie jego wina i odpowiednio je wpierw ustawic poprostu , kupowales uzywane szkla pewnie ?

    50 1.4 to nadal nie jest profesjonalny sprzet co nie znaczy ze nie moze byc tak uzywany , nie co sie bawic w takie nazewnictwo , tym bardziej jesli chodzi o szkla , bo body jasno mozna okreslic co do czego jest w sumie , wszystkie twoje szkla lacznie z Canonami maja BF/FF ? To moze warto pomyslec ze to wina body ?
    no comment...

  7. #7
    Bywalec Awatar RHF
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    London / Kłobuck
    Wiek
    48
    Posty
    125

    Domyślnie

    Faktycznie masz rację, odległość od bagnetu do matrycy powinna być jednakowa we wszystkich puszkach i zapewne tak jest. Problem tkwi w zasadzie działania AF... To ten element jest odpowiedzialny za prawidłowe ustawienie ostrości ale płytka z układem czujników nie znajduje sie w matrycy. Światło pada na niego przez dodatkowy tor optyczny a delikatna zmiana tego toru powoduje błędy.
    Nie byłoby problemu, gdyby nie było możliwości regulacji AF, ale takie rozwiązanie zmusiłoby do produkcji z ogromną dokładnością puszek i szkieł a to są koszty. Dużo prościej jest zastosować kompromis, czyli regulację...
    Sprzęt wychodzący z fabryki powinien spełniać odpowiednie normy, aby obniżyć koszty wystarczy zastosować odpowiednio "szerokie".
    Pzredmówcy mieli rację, brak powtarzalności spowodowany jest głównie ceną

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    Aparaty typu kompakt mają gigantyczną głębie ostrości i drobne błędy AF nie są widoczne. W dSLR są dużo większe wymagania dokładności działania AF i w tanich puszkach czasem trzeba powalczyć z kalibracjami żeby wszystko działało.

    Sigmy działają różnie z różnymi aparatami bo każdy z nich ma inaczej skalibrowany swój własny AF. Sigma zaoszczędziła na licencji Canona protokołu transmisji danych do obiektywu i widać ich reverse-engineering nie powiódł się tutaj do końca. Całe szczęście na swoje obiektywy third-party nie narzekam, działają jak należy.

    W serwisie Canona obiektywy Canona z body Canona potrafią (a czy robią to inna sprawa, wątków o Żytniej i jakości usług było sporo) skalibrować tak aby działał każdy z każdym. Canon nie ponosi odpowiedzialności za to, co zrobiły inne firmy.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  9. #9
    Bywalec Awatar noeee
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Wrocek
    Wiek
    49
    Posty
    146

    Domyślnie Ff/bf ....

    i jeszcze pytanie techniczne ....
    jak stwierdzasz FF czy BF ? na kartkach testowych czy na żywych zdjęciach np. osób .... przedmiotów/itp ?
    Kartki testowe są dość enigmatyczne .... wystarczy inne oświetlenie i ... ustawienie centralnego punku AF i .... się rozjeżdża ... i dobry obietyw okazuje się złym a wcale takim nie jest ....
    Najlepiej to stwiedzić na serii zdjęć i to nie kartek tylko czegoś żywego ...
    jeśli FF/BF jest powtarzalny to faktycznie jest problem ...
    Ponadto AF w puszkach xxxd to nie cud techniki i chyba z definicji ma chyba w normie około 10% rozjazdów (wiem to bo mam 450D ... i jedynie z 70-200 L f/4 IS trafia ZAWSZE z innymi szkłami ... jak się trafi nawet z 50 1.4 czy 28 1.8 ... dużo zależy od oświetlenia ....)

    Proponuję zrób inaczej ...
    Skalibruj oba body do wzroca (to jest ichni wzorzec) (na Żytniej robią coś takiego) i potem teroretycznie kalibrując jedne ze szkiełek na jednym body .. na drugim powinno też śmigać poprawnie (w teorii przynajmniej )

    U mnie po zakupie 450D ... i innych szkieł ... posżło wszystko na Żytnią ... i najpierw
    1) 450D do wzorca
    2) potem każde ze szkiełek do 450D ..
    i od tego czasu mam spokuj z FF/BF
    wszystko zrobili za free bo na gwarancji ...
    5D MK2, 450D, 10-22/3.5-4.5, 28/1.8, 50/1.4, 100 L IS, 70-200/4 L IS, 24-105/4 L IS, 18-55 IS, Kenko 1,4x, Metz 58 AF-1 i inne
    100 2.8 macro - sprzedam

  10. #10
    Początki nałogu Awatar pawel-foto
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    56
    Posty
    342

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez djivo Zobacz posta
    Chciałem Tylko dodać że straszny Fakt jest taki że Tanie nie nawet półprofesjonalne aparaty Typu KOMPAKT nie posiadają tego problemu,
    Tam jest jeden obiektyw a oprogramowanie w aparacie zadba o wyostrzenie i ma być ok.
    A takie roztrząsanie jest bzdurą. To jest jak ktoś robi setki testów swoich szkiełek, fotografuje dekielek itp....
    Dobre zdjęcie można zrobić Smieną tylko trzeba robić zdjęcia a nie fotografować tabelki z testami.
    1DIII, 6D, 450D; G10. S 8/3,5(F); S 14/2,8; C15/2,8(F); C 16-35/2,8 II; C 24-70/2,8; 28-105/3,5-4,5; C 50/1,4; C 135/2,0; C 70-200/2,8 IS; C 70-200/4; C Ex.1,4x II; C Ex.2x II, 580Ex II; 430Ex.... Studio w Kielcach (7xELFO)-możliwość wynajęcia ... SPRZEDAM:C 24-70/2,8, C 20/2,8....KUPIĘ obudowę podwodną do G10 (WP-DC28)

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •