Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: Problem "ciemniowy"

  1. #1

    Domyślnie Problem "ciemniowy"

    Właśnie złożyłem do kupy swoją pierwszą ciemnię. Chcę już lać wywoływacz do koreksu ale nie wiem jaki czas mam wywoływać - chodzi o wyw. Ilfosol 3 (ten nowy) i film PAN 100 oraz FP4. Szukałem już wszędzie ale nie znalazłem.

    I drugie pytanie: kupiłem koreks 2-szpulowy Kaiser i nie wiem jak nim mieszać - czy obkręcać go do góry dnem czy kręcić tym trzpieniem (który obraca szpule wokół własnej osi)

    Z góry dzięki za pomoc

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Biała Podlaska
    Posty
    291

    Domyślnie

    Kręć szpulą,
    ja kręcę co minutę przez 15 sekund.
    Nie wiem jak Kaiser ma to zrobione, ale musisz pamiętać o tym, żeby kręcić w dobrą stronę - aby film się nie odwinął ze szpuli (jak to bywa czasem w Krokusach)

    A co do czasów to nie pomogę, moje tabelki nie uwzględniają Ifosol 3, jedynie Ifosol S...
    Pozdrawiam,
    Michał

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    516

    Domyślnie

    BRON CIE PANIE BOZE!!!!

    nie wolno krecic filmem bo bedziesz mial nie dowolany...
    przez 15sek co minute przechylaj koreks z pozycji pionowej do poziomej (takie jakby trzepanie o 90stopni)

    pod tym linkiem znajdziesz czasy
    http://digitaltruth.com/devchart.html

    najpierw nalej wody do koreksu z filmem i zostaw go na 15min film zmieknie i latwiej go bedzie poprawnie wywolac (nie boj sie ze jak wylejesz wode to bedize zabarwiona)..

    jak wywolasz film , przerywaj woda, nalej wody do koreksu pomieszaj ze 3 razy i wylej, czynnosc powtorz dobre 10 razy.

    potem wlej utrwalacz (potrzymaj 5min nic mu nie bedzie)

    wylej przeplukaj woda znow ze 3 razy, nalej zmiekczacz pomieszaj odkrec koreks, powies film i podloz wanienke do filmow pod spod (albo garczek jakis) i na wiszacy lej strumieniem od samej gory zmiekczacz z koreksu...

    film musi schnac dobre 12godz najlepiej w szafie bez ubran(zero kurzu) i koniecznie musi byc obciazony bo jak nie to Ci sie masakrycznie poskreca...

    tyle ode mnie zycze powodzenia
    Fotografia to pasja, moj Blog o fotografi, fotograficznie o wszystkim.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    Obsługa koreksu zalezy od ,instrukcji,a ta od budowy koreksu.Przerywać proces wywolania nalezy przerywaczem stosownym do stosowanej chemii.Wtedy starczy raz a nie dziesięć.Zbyt intensywne płukania ,wstępne moczenia ,surowa woda i częste a niekonieczne wymiany płynów niewskazane.Utrwalać w zaleznosci od przeznaczenia filmu.Co innego np.archiwalne a co innego np do celów policyjnooperacyjnych ?.Ważne są stężenia płynów ich dobór,temp,jej stabilnosc...
    To b.duzy i rozległy temat.Myslę że można taniutko dostac książki na ten temat.Pozdrawiam

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Biała Podlaska
    Posty
    291

    Domyślnie

    nie wolno krecic filmem bo bedziesz mial nie dowolany...
    Dlaczego?
    Z tego co czytałem -gdy zaczynałem wołać samemu - to własnie ludzie piszą o kręceniu szpulą... eh
    Pozdrawiam,
    Michał

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Molde, NO
    Wiek
    45
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gringo997 Zobacz posta
    BRON CIE PANIE BOZE!!!!

    nie wolno krecic filmem bo bedziesz mial nie dowolany...
    Heh, ale masz jakieś wsparcie?? ;]
    Canon EOS R6 | EF16-35L | EF35L | RF70-200L | RF100-400

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    516

    Domyślnie

    wyobraz sobie ze wywolalem juz w zyciu sporo filmow i osoba ktora mnie uczyla wywolywac kazala mi nawet sprawdzic jak nie wierze i wywolac sobie film krecac i potrzasajac i mial racje ze ten potrzasany jest lepiej wywolany
    Fotografia to pasja, moj Blog o fotografi, fotograficznie o wszystkim.

  8. #8
    Uzależniony Awatar Paenka
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    727

    Domyślnie

    a ile sie leje tego wywolacza do koreksu?
    ja rowniez czytalam o kreceniu, w przypadku mojego koreksu nie daloby rady potrzasac bo by wylecialo wszystko z niego tą dziurką do wylewania plynow
    Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

    TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

  9. #9
    Początki nałogu Awatar krwisty
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    W-wa/Rz-ów
    Posty
    372

    Domyślnie

    sorry Gringo997, ale wiekszych bzdur jeszcze nie czytalem.
    15 minut wstepnego namaczania, zwlaszcza przy malym obrazku, to bezdura. ma to sens przy filmach, gdzie jest warstwa antyrefleksyjna.
    jesli chodzi o obracanie/krecenie. kwestia wyboru. ja obracam, ale znam takich co mieszaja. jesli byloby tak jak mowisz, to co z wolaniem rotacyjnym?
    plukanie 3 razy? to za 5 lat mozesz negatywy wywalic do kosza. negatywy nalezy plukac pod biezaca woda kilkanascie minut. z uzyciem kaskady krocej.
    a 12 godzin suszenia to tez jest bezdura.
    Martin Gorczakowski

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Bydgoszcz.
    Posty
    3 468

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Paenka Zobacz posta
    a ile sie leje tego wywolacza do koreksu?
    ja rowniez czytalam o kreceniu, w przypadku mojego koreksu nie daloby rady potrzasac bo by wylecialo wszystko z niego tą dziurką do wylewania plynow
    No,pisałem o instrukcji :smile:.Nie ma tak że jest jeden koreks ,prawda ?.Są przede wszystkim różne wielkoscią i kształtem.Ilośc płynu zalezy czy jest jedno czy tez wieloszpulowy. Kreseczkami zwykle zaznaczone min i max.poziomy.Np. pięć szpul,koreks w kształcie walca ,szpulowy [b,popularne].Można wywoływać jeden film lub więcej.Płynu odpowiednio.Są zaznaczone poziomy,ale chodzi o to przy koreksach żeby cały film był zalany[ zalany powoli,delikatnie].Pokreca się np.co min.Nie wstrząsać [to nie film o Bondzie]Na styku z emulsją roztwór wchodzi w reakcję wyczerpuje się.Pokręcając szpulą doprowadzamy nowy.Potrząsając spowodujemy poplamienie odzieży [przez tę "dziurkę do wylewania płynów"]No,no bez żartów panowie Co gorsze zapowietrzymy powierzchnię negatywu banieczkami powietrza.Rozmiękczona emulsja szczególnie w końcowej fazie procesu też jest delikatna.A więc grzecznie proszę.Koreks stoi, my spokojnie od czasu do czasu wykonujemy obrót.Nie ma stałej liczby czy metody.Jeśli słaby roztwór do drobnoziarnistego procesu wywołania ~~ 100min to co kilka min.Jeśli inna ciecz i wywolanie forsowne ~~ 5min to co 20 sek,itp,itd.Oprócz koreksów używa się też tanków ,kiuwet.No,nie ma lekko jest tego trochę ,na pewno nie wyczerpie tematu w jednym poscie :smile:Pozdrawiam
    Aha,tak jak pisze krwisty .Jak ktoś nie wie to lepiej niech nie pisze bo szkoda komus zniszczyc zdjęcia,prawda?
    Ostatnio edytowane przez janmar ; 29-10-2008 o 01:37

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •