Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: kalibracja , balas bieli i format RAW

  1. #1
    Bywalec Awatar Klosiu
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Tarnów/Kraków
    Posty
    232

    Domyślnie kalibracja , balas bieli i format RAW

    Witam !
    mam wiele pytan i z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi

    nie znalalem na forum informacji jak skalibrowac monitor i ustawic kolory albo byly one rzeczytwiste ..czy jest jakis program do tego ?
    jak sobie z tym radza profesjonalisci ?

    czy jezeli zechce korzystac z formatu Raw czy potrzebuje osobnego programu (posiadam PS 7.0 )
    prosze o kilka linkow gdzie mozna poczytac cos wiecej na temat RAW

    jak zmienic balas bieli juz w gotowym zdjeciu ?

    Pozdrawiam

  2. #2
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie Re: kalibracja , balas bieli i format RAW

    Cytat Zamieszczone przez Klosiu
    nie znalalem na forum informacji jak skalibrowac monitor
    Wpisz w google : "kalibracja monitora"

    ustawic kolory albo byly one rzeczytwiste ..czy jest jakis program do tego ?
    Sprawdz w jakiej przestrzeni kolorow robi twoj aparat (sRGB albo Adobe RGB albo jeszcze jakies dziwne) i we wlasciwosciach kolorystyki monitora ustaw taki sam profil.

    czy jezeli zechce korzystac z formatu Raw czy potrzebuje osobnego programu (posiadam PS 7.0 )
    Do PS 7 musisz sciagnac plugin do czytania RAW (Adobe Camera RAW plugin). Poza tym mozesz poprobowac bawic sie takimi programami jak BreezeBrowser (ja tego uzywam) i Capture One Pro (ten dziala tylko z RAWami z DSLR, czyli z G3/G5 np juz nie).

    prosze o kilka linkow gdzie mozna poczytac cos wiecej na temat RAW
    Znowu google sie klania, albo jeszcze lepiej - archiwum grupy dyskusyjnej pl.rec.foto.cyfrowa . Nie bede leniwy i podam ci przykladowego linka:
    http://tinyurl.com/27q3t

    Albo ogolniej - wyszukiwanie grupy na RAW:
    http://groups.google.pl/groups?as_q=...g_pl&hl=pl


    jak zmienic balas bieli juz w gotowym zdjeciu ?
    Autolevels. Jak nie bardzo wyjdzie to pobaw sie recznymi levels oraz color cast i/lub channel mixer.

  3. #3
    qd
    Guest

    Domyślnie

    jak sprawdzić w jakiej przestrzeni kolorow robi mój aparat? (mam S50)

    to jest w instrukcji? czy muszę poszukać w necie?

    a co do kalibracji... na płytce do mojego monitora dostałem profil i załadowałem do drukarki skanera i PS. niestety po wydruku okazało się że to jednak nie to - zdjęcie wyszło o wiele ciemniejsze

  4. #4
    Początki nałogu Awatar alahari
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    343

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez qd
    jak sprawdzić w jakiej przestrzeni kolorow robi mój aparat? (mam S50)
    Sprawdz w exifie swojego zdjecia
    (w informacji)


    a co do kalibracji... na płytce do mojego monitora dostałem profil i załadowałem do drukarki skanera i PS. niestety po wydruku okazało się że to jednak nie to - zdjęcie wyszło o wiele ciemniejsze
    Przypuszczalnie musisz sobie skalibrować monitor pod kątem kontrastów i jasnosci. Szczegóły tutaj http://www.fotogenia.info/flaneur/kalibracja.htm
    oraz tu http://www.galeria.com.pl/kalibracja.php

    Pozdrawiam

  5. #5
    Początki nałogu
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Kraków
    Posty
    292

    Domyślnie

    a co do kalibracji... na płytce do mojego monitora dostałem profil i załadowałem do drukarki skanera i PS. niestety po wydruku okazało się że to jednak nie to - zdjęcie wyszło o wiele ciemniejsze
    Takie pytanie, czy cały ten sprzęt jest jednej firmy i dokładnie dobrałeś modele tych profili
    NO, not one of the First Ones,
    I AM THE FIRST ONE !!!
    PS G3\512MB Kingston\UV Hoya\POL King

  6. #6
    qd
    Guest

    Domyślnie

    sprawdziłem w exifie i colorspace sRGB. czyli chyba norma

    nie. wszystkie z wymienionych przezemnie urządzeń są innych firm. nie wiem czy śłusznie ale wymyśliłem że najlogiczniejsze bedzie załadowanie jednego profilu kolorów do wszystkich. ( ) załadowałem tak jak pisałem profil z mojego monitora, który znalazłem na płytce. a czy to do tego modelu...? hmmm podejrzewam że tak. innego nie było.

  7. #7
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Z aparatu zdjecie idzie w sRGB, nastepnie obrabiasz je np PSem ustawionym na inny profil to przy otwarciu pliku powinien sie pytac o przekonwertowanie do innego profilu. Wtedy konwertujesz, obrabiasz i zapisujesz juz w tym innym profilu.
    Jesli jest to profil monitora, to ustaw pod niego i monitor i PS i drukarke czy co tam masz, wtedy juz przekonwertowane i obrobione zdjecie z PS powinno wyjsc na drukarce tak jak w PS.
    Hint: jesli juz to nie profil monitora ale wszystkie urzadzenia ustaw na profil z PS - AdobeRGB i jak mozesz to obrabiaj w TIFF - wtedy bedziesz mial najwierniejsze oddanie kolorow.

  8. #8
    qd
    Guest

    Domyślnie

    tak tez zrobiłem i wszystko gra
    wielkie dzięki wszystkim za pomoc

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Kraków
    Posty
    292

    Domyślnie

    tak tez zrobiłem i wszystko gra
    wielkie dzięki wszystkim za pomoc
    Tak tak z ciekawości, to kalkuluje ci się drukowanie fotek na drukarence? Bo mi ze srkomnych funduszy to drogo wyszło, a i tak papier gloss kiepsko trzyma obraz, ponoć po 10 latkach PAPA
    NO, not one of the First Ones,
    I AM THE FIRST ONE !!!
    PS G3\512MB Kingston\UV Hoya\POL King

  10. #10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •