Najnowszy test optycznych
http://www.optyczne.pl/2903-nowo%C5%...L_II_USM_.html
Najnowszy test optycznych
http://www.optyczne.pl/2903-nowo%C5%...L_II_USM_.html
A czy ktoś może miał w ręku oba i porównywał winietowanie?
nie trzeba siedziec nad testami, niektore zrobili inni za nas ;-)
http://www.the-digital-picture.com/R...3&LensComp=247
pierwsza wersja tez mozno winietuje ale druga wersja ma wieksza winiete o 0,5EV, nikt nie spodziewal sie po takim szkle malej winiety ale jakby zmniejszyli o 0,5EV to bylo by git
ciekawe jak z tym bedzie wygladal Nikkor 24 1.4
Zachowanie na pełnej klatce wygląda tak jak zachowanie niektórych obiektywów cropowych podpiętych pod pełną klatkę... No ale czego tu się spodziewać - 77mm z przodu to za mało przy tym świetle i kącie widzenia.
C7D | S30 1,4 | C17-55 2,8 | S50-150 2,8
ok rozumiem ale generalnie jest w puszkach soft likwidujący tą dolegliwość jaką jest nadmierna winieta ... korzystacie z tej opcji ?? ktoś kiedyś wspominał że winieta jest bardzo prosta do usunięcia podczas obróbki ..
Canon FF
Jest bardzo prosta do usunięcia i niektóre puszki mogą to same zrobić, ale konsekwencją jest gorsza jakość obrazu. W przypadku winiety na poziomie 3EV, którą chcesz wyciągać to szumy w tym miejscu wzrosną właśnie o tyle. Czyli jeśli robiłeś na iso200 to w tym miejscu będą szumy jak iso 1600. W tym przypadku nie będzie raczej tragedii. Gorzej jeśli robiłeś na iso1600 ;-)
No właśnie o tym nie pomyślałem dziękuje za zwrócenie mi uwagi. Mimo jednak wad plastyka takiego szkła kładzie na łopatki
Canon FF
Canon ma talent do robienia winietujących obiektywów, 35L praktycznie tak samo słabe pod tym względem. Zwróć jeszcze uwagę na długość, przy ogniskowej 24mm i świetle 1.4 przecież musi winietować obiektyw o długości 93,5mm już z samej teorii.
Ciekaw jestem na czym autorzy testu na optyczne opierają przekonanie że winieta pogarsza jakość obrazu w narożnikach. Mnie się wydaje że raczej tą jakość poprawia ponieważ w narożnikach krążek rozproszenia jest tworzony ze światła wpadającego do obiektywu pod większym kątem niż w centrum i tym samym światło to jest obarczone większymi wadami optycznymi. Jeśli zmniejszymy ilość wpadającego światła przez winietowanie to tym samym zmniejszymy wady.
Na czym opierają? Można się domyślać po czym widząc jaka jest koma (która chyba wynika pośrednio z winiety?) w rogach pełnej klatki. A czy winieta jest skutkiem, przyczyną, czy jeszcze jakoś inaczej powiązaną wartością to już kwestia w sumie filozoficzna ;-)
Optyczni też czasem piszą głupoty. Np o ogromnej utracie kąta widzenia przy prostowaniu Samyanga 14. Okazuje się, że w praktyce straty nie ma prawie w ogóle...
C7D | S30 1,4 | C17-55 2,8 | S50-150 2,8