Strona 7 z 10 PierwszyPierwszy ... 56789 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 99

Wątek: EOS dSLR +pomiar swiatla+lampa, tryby AV, TV, P

  1. #61
    iwi1
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gwozdzt Zobacz posta
    wszystko jest opisane w TYM WATKU! na pierwszej stronie, w poście #4
    http://canon-board.info/showpost.php...08&postcount=4
    Dzieki, ale moze czegos nie rozumiem, ale ten watek juz kilkakrotnie przerabialem i nic nie znalazlem na ten temat. Nie moge przestawic trybu ba 1/200 wiec nie moge sprawdzic tego ustawienia, ale skoro aparat robi "dobre" zdjecie na P to MUSI byc jakas opcja zeby identyczne zdjecie zrobil na TV - o to mi chodzi. NIe interesuja mnie I plany, II plany itp.
    Cytat Zamieszczone przez gwozdzt Zobacz posta
    wcześniej pisałeś o fotoceli - tu się dowiesz co jest grane:
    http://canon-board.info/showthread.php?t=39144
    Dzieki - masz racje. Fotocela wyzwala na I przeblysku lampe.
    Czy ktos z Was wie po co sa 2 blyski zamiast jednego?
    Podlaczylem kamere i potem w SLOW ogladalem i zauwazylem ze lampa z aparatu blyska dluzej niz lampa zew.(CULLMANN 40AF for NIkon) i kamera nie zawsze uchwyci lampe zew, a zawsze lampe wbudowana.
    Ale jeszcze takie pytanie - gdzies w ktoryms aparacie ustawialo sie cos takiego jak kiedy ma sie wyzwalac lampa - razem z przeslona, albo pod sam koniec. Domyslnie bylo razem, ale jakby przestawic na pod sam koniec to byc moze udaloby sie to podlaczyc na zwyklej fotoceli.

  2. #62
    Pełne uzależnienie Awatar gwozdzt
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    51
    Posty
    5 780

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iwi1 Zobacz posta
    Nie moge przestawic trybu ba 1/200 wiec nie moge sprawdzic tego ustawienia,
    mozesz :-)
    pisałeś, że masz 300D z fimware od 10D, zatem C.Fn #03 :-)

    Cytat Zamieszczone przez iwi1 Zobacz posta
    ale skoro aparat robi "dobre" zdjecie na P to MUSI byc jakas opcja zeby identyczne zdjecie zrobil na TV - o to mi chodzi.
    generalnie oba te tryby (P,Tv) są beznadziejne do pracy EOSa z błyskiem i z czasem też do tego dojdziesz, że najlepiej pracuje się w M oraz Av.

    Cytat Zamieszczone przez iwi1 Zobacz posta
    NIe interesuja mnie I plany, II plany itp.
    a powinny.

    Cytat Zamieszczone przez iwi1 Zobacz posta
    Dzieki - masz racje. Fotocela wyzwala na I przeblysku lampe.
    Czy ktos z Was wie po co sa 2 blyski zamiast jednego?
    czytałeś tamten temat?!

    przecież jest napisane, że przedbłysk jest POMIAROWY, a więc służy do pomiaru jaka ma być siła zasadniczego błysku

    Cytat Zamieszczone przez iwi1 Zobacz posta
    Ale jeszcze takie pytanie - gdzies w ktoryms aparacie ustawialo sie cos takiego jak kiedy ma sie wyzwalac lampa - razem z przeslona, albo pod sam koniec. Domyslnie bylo razem, ale jakby przestawic na pod sam koniec to byc moze udaloby sie to podlaczyc na zwyklej fotoceli.
    to się nazywa synchronizacja z I lub II kurtyną migawki (badź na otwarcie lub zamknięcie migawki)

    W 300D nie ma takiej opcji (w hackfirmware jest nieaktywna), a nawet gdyby taka opcja była, to nic Ci nie pomoże.

    Jeszcze raz poczytaj dokładnie temat o lampie na fotoceli - napisałem wyraźnie, że kluczem do eleminacji przedbłysku jest tryb manualny w lampie błyskowej, a "choćby skały srały" to lampa wbudowana w manualu pracować nie będzie (nie mylić z trybem M aparatu!)
    Pozdrowienia, Tomek
    Kilka moich zdjęć... i sprzęt

  3. #63
    iwi1
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gwozdzt Zobacz posta
    mozesz :-)
    pisałeś, że masz 300D z fimware od 10D, zatem C.Fn #03 :-)
    No wiem, ale wchodze w 03 zmieniam tryb na 1/200 i daje set a on zapisujac zmienia na Auto. I tak jest z wiekszoscia funkcji w C.Fn. Dziala w zasadzie tylko Mirror i RAW+JPG. Ja nie instalowalem tego oprogramowania - czy mze byc zle ( czytalem ze jest wersja holenderska i rosyjska (taki aparat kupilem). Wersja firmware pisze 1.1.1 wiec nie wiem dlaczego tak sie zachowuje.

  4. #64
    Pełne uzależnienie Awatar gwozdzt
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    51
    Posty
    5 780

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iwi1 Zobacz posta
    No wiem, ale wchodze w 03 zmieniam tryb na 1/200 i daje set a on zapisujac zmienia na Auto. I tak jest z wiekszoscia funkcji w C.Fn. Dziala w zasadzie tylko Mirror i RAW+JPG. Ja nie instalowalem tego oprogramowania - czy mze byc zle ( czytalem ze jest wersja holenderska i rosyjska (taki aparat kupilem). Wersja firmware pisze 1.1.1 wiec nie wiem dlaczego tak sie zachowuje.
    w holenderskiej powinno działać:
    http://www.speedyshare.com/682998644.html
    w ruskiej nie wiem...

    ale teraz się zastanów: jeśli w priorytecie przysłony (Av) zafixujesz czas na 1/200 to co otrzymujesz? stałą przysłonę i stały czas, prawda?

    czyli niczym się to nie rożni od ustawienia tych samych wartości w trybie M, więc ta opcja jest zupełnie niepotrzebna :-)

    i wróć jeszcze do tego zamknietego wątku - masz tam informacje uzupełniające.
    Pozdrowienia, Tomek
    Kilka moich zdjęć... i sprzęt

  5. #65
    pawelec
    Guest

    Domyślnie

    Witam Wszystkich.
    Nie wiem czy wniosę coś nowego do tego wątku, ale ostatnio puszczałem błysk do tyłu pod kątem mniej więcej 45 stopni. Fotografowanemu obiektowi dałem do potrzymania białą kartkę, żeby wykalibrować balans (mam żółte ściany). Efekt wg mnie o wiele ciekawszy niż błysk 45/90 w przód.
    Dodam jeszcze, że zdjęcie robione w niedużym pomieszczeniu.

    pozdrawiam
    Paweł

  6. #66
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez VDR Zobacz posta
    Tak sobie badalem wplyw ISO na parametry ekspozycji i zauwazylem dziwna rzecz.
    Otoz w trybie P, ....

    Przejrzyj to http://canon-board.info/showthread.php?t=3785


    Sorry - to nie tu mialo byc
    Ostatnio edytowane przez ekuznar ; 26-01-2010 o 21:37

  7. #67
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    36
    Posty
    152

    Domyślnie

    A ja mam pytanie dotyczące rozświetlania cieni lampą błyskową np w słoneczny dzień. Otóż załóżmy, że fotografuje w trybie P, światła jest na tyle dużo, że bez trudu można uzyskać poprawną ekspozycję bez lampy błyskowej. Podnoszę lampę, aparat ustawia czas oraz przysłonę tak aby zdjęcie było naświetlone prawidłowo nawet jeśli lampa nie byłaby włączona. Mimo to aparat błyska lampą. I tu moje pytanie: w jaki sposób aparat dobiera w takiej sytuacji silę błysku Czy zakłada on że lampa służy tylko do rozświetlenia cieni i błyska delikatnie Czy może błyska tak mocno aby ekspozycja uzyskana z samego błysku zrównała się z naświetlaniem światłem zastanym Będę bardzo wdzięczy jeśli któryś z bardziej doświadczonych forumowiczów rozwieje moje wątpliwości.
    Canon EOS 50D + 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM + 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM + 50mm f/1.8 + 580EX II

  8. #68
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Daniell Zobacz posta
    w jaki sposób aparat dobiera w takiej sytuacji silę błysku? Czy zakłada on że lampa służy tylko do rozświetlenia cieni i błyska delikatnie?
    Sam sobie odpowiedziałeś.

    Przy okazji dwie rady: fotografuj w Av nie w P ; używaj zewnętrznej lampy.

    Światło z lampy wbudowanej, nawet przy doświetlaniu tylko cieni, wygląda bardzo płasko i niekorzystnie.

  9. #69
    Pełne uzależnienie Awatar gwozdzt
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    51
    Posty
    5 780

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Daniell Zobacz posta
    fotografuje w trybie P, światła jest na tyle dużo, że bez trudu można uzyskać poprawną ekspozycję bez lampy błyskowej. Podnoszę lampę, aparat ustawia czas oraz przysłonę tak aby zdjęcie było naświetlone prawidłowo nawet jeśli lampa nie byłaby włączona. Mimo to aparat błyska lampą. I tu moje pytanie: w jaki sposób aparat dobiera w takiej sytuacji silę błysku Czy zakłada on że lampa służy tylko do rozświetlenia cieni i błyska delikatnie Czy może błyska tak mocno aby ekspozycja uzyskana z samego błysku zrównała się z naświetlaniem światłem zastanym
    nie jestem w stanie podać algorytmów, którymi kieruje się aparat; ale tak:
    po I - przy pracy z lampą zostaw P i przejdź na Av lub M
    po II - przy doświetlaniu cieni daję rownocześnie dwie korekty:
    +2/3 EV dla zastanego (bo zauważyłem, że aparat o tyle obcina ekspozycję, gdy tylko włączę lampę) oraz
    -1EV dla błysku (jeśli chcesz zostawić głębsze cienie to daj więcej na minus dla błysku, np. -1,5EV).
    Pozdrowienia, Tomek
    Kilka moich zdjęć... i sprzęt

  10. #70
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    36
    Posty
    152

    Domyślnie

    Dziękuje za rozwianie moich wątpliwości dotyczących rozświetlania cieni lampą. Niestety teraz pojawiły się kolejne, tym razem dotyczące wielosegmentowego (inaczej zwanego bodajże matrycowym) pomiaru światła. Otóż do tej pory byłem święcie przekonany że pomiar ten mierzy światło w wielu segmentach matrycy i na podstawie swoich algorytmów ustawia wartości ekspozycji. Byłem również przekonany iż dla takiego samego kadru wartości te będą zawsze identyczne. Aby wyjaśnić w czym tkwią moje wątpliwości podam przykład: ciemna butelka na tle jasnego okna, aparat ustawiony na statywie, kadr dobrany w taki sposób aby prawy punkt ostrości znajdował się na tle okna, lewy natomiast butelki, pomiar matrycowy. Po ustawieniu ostrości na butelkę aparat ustawia znacznie dłuższy czas i niższą wartość przysłony niż po ustawieniu ostrości za okno. Wygląda na to, że aparat przy pomiarze wielosegmentowym bierze pod uwagę obiekt na którym ustawiona jest ostrość i dobiera ekspozycje tak aby był on lepiej doświetlony w stosunku do jasnego okna. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe
    Z góry przepraszam jeśli pytam o rzecz oczywistą ale miałem tak mocno wbite do głowy swoje przekonania na temat działania tego pomiaru światła że takie zachowanie aparatu strasznie mnie zdziwiło. Tym bardziej, że uważałem że do takich sytuacji służy np. punktowy czy centralny pomiar światła. Dodam jeszcze że instrukcja obsługi zarówno na stronach dotyczących trybów pomiaru światła jak i wyboru punktu AF milczy na ten temat.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Sorry za zamieszanie ale zdaje się że sam znalazłem odpowiedż na swoje pytanie. Mimo że szukam jej od dobrych 2 godzin to znalazłem już po napisaniu posta??:

    Oto link:
    http://canon-board.info/showpost.php...81&postcount=3

    Jednak jeśli ktoś ma jeszcze w tym temacie coś do dodania to chetnie dowiem się czegoś ciekawego:-D
    Ostatnio edytowane przez Daniell ; 16-06-2010 o 20:47 Powód: Automerged Doublepost
    Canon EOS 50D + 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM + 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM + 50mm f/1.8 + 580EX II

Strona 7 z 10 PierwszyPierwszy ... 56789 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •