Strona 8 z 10 PierwszyPierwszy ... 678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 99

Wątek: EOS dSLR +pomiar swiatla+lampa, tryby AV, TV, P

  1. #71
    maniek38
    Guest

    Domyślnie

    ..fajnie, że piszecie o tym ..czekam na swojego nissina 622, uczę się zanim ona dotrze do mnie, by potem nie głupieć. Kopalnia wiedzy w pigułce super.

  2. #72

    Dołączył
    Apr 2011
    Miasto
    Krakow
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dolacze sie do tego watku ale problem mam calkiem inny. Otorz nawet przy ISO 1600 zdjecia wychodza dosc ciemne nawet w dobrym swietle zastanym. Na poczatku myslaqlem ze to przez filtr ale nawet po sciagnieciu jest praktycznie tak samo.

  3. #73
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mgbukowski Zobacz posta
    Dolacze sie do tego watku ale problem mam calkiem inny. Otorz nawet przy ISO 1600 zdjecia wychodza dosc ciemne nawet w dobrym swietle zastanym. Na poczatku myslaqlem ze to przez filtr ale nawet po sciagnieciu jest praktycznie tak samo.
    To wynika z zawyżonych w stosunku do rzeczywistych wartości czułości.
    ISO 1600 to tak naprawdę (w zależności od modelu) w okolicach 1250, dlatego też trzeba świadomie "prześwietlać" o 1/3-2/3 EV w stosunku do wskazań światłomierza.
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  4. #74
    Początki nałogu Awatar tomphoto
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    51°45'23 19°25'49
    Posty
    408

    Domyślnie Odp: EOS dSLR +pomiar swiatla+lampa, tryby AV, TV, P

    Pomiar światła w trybach M i np. AV czymś się różni, czy może tylko w trybie AV jest automatyczny a w M manualny.
    W większości lustrzanek mamy cztery rodzaje pomiaru. Wielosegmentowy tu grupy ludzi portrety i do czego jeszcze ten pomiar.. lub w jakich sytuacjach wykorzystujemy, następnie uśredniony w jakich sytuacjach ?
    Punktowy do czego stosujecie ? oraz matrycowy...
    Może jakiś link naprowadzajcy gdzie będzie to wszystko ładnie opisane macie gdzieś. Szukając trochę w internecie troche się pogubiłem. Ja najczęściej używam wielosegmentówki jako uniwersalnego pomiaru.
    http://www.tomphoto.pl Fotografujcie, jeżeli sprawia wam to radość.

  5. #75
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: EOS dSLR +pomiar swiatla+lampa, tryby AV, TV, P

    Troche pomyliles pojecia : P , TV , M itd to nie sa tryby pomiaru swiatla a jedynie rodzaje sposobu realizacji expozycji , manualnie , polautomatycznie z preselakcja jednego z parametrow lub w pelnii automatycznie.

    Natomiast rodzaj pomaru swiatla , punktowy , segmentowy , itd itp nie ma nic wsposnego z rodzajem espozycji.
    te rzeczy ustawia sie niezaleznie i nie sa ze soba zwiazane.

    No chyba ze nastawiasz na zielony kwadracik - pelna automatyka lub programy tematyczne , gdzie canon ustawil parametry , ktore statystycznie biorac winny dac wynik najlepszy dla okreslonego tematu ( statystycznie , w okreslonym przypadku tak byc nie musi).

    pierwszy wyrzucony przez google link

    http://www.szerokikadr.pl/poradnik/a...miaru_swiatla/

  6. #76
    Uzależniony Awatar namoamo
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Wawa
    Wiek
    40
    Posty
    928

    Domyślnie Odp: EOS dSLR +pomiar swiatla+lampa, tryby AV, TV, P

    Instrukcja obslugi też to wyjaśnia ;-)

  7. #77
    Początki nałogu Awatar tomphoto
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    51°45'23 19°25'49
    Posty
    408

    Domyślnie Odp: EOS dSLR +pomiar swiatla+lampa, tryby AV, TV, P

    Cytat Zamieszczone przez namoamo Zobacz posta
    Instrukcja obslugi też to wyjaśnia ;-)
    dziękuje za ten post nic nie wnoszący, rozwinąć mogłeś szukaj w internecie.


    Bechamot
    thx, może macie jakieś szczególne zastosowania danego pomiaru do sytuacji, temat zgłębiając w internecie okazje sie rzeką płynąca w różnych kierunkach, pytanie który właściwy.
    http://www.tomphoto.pl Fotografujcie, jeżeli sprawia wam to radość.

  8. #78
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: EOS dSLR +pomiar swiatla+lampa, tryby AV, TV, P

    Bechamot thx, może macie jakieś szczególne zastosowania danego pomiaru do sytuacji, temat zgłębiając w internecie okazje sie rzeką płynąca w różnych kierunkach, pytanie który właściwy.
    tak to mozna opisac , ale przeciez sa te rzeczy opisane w sieci. cala trudnosc opisu polegalaby wiec na tym , jak to sformulowac , zeby chcialo Ci sie przeczytac i nad tym zastanowic,.

    Proponowalbym proste cwiczenie , najlepiej jest to samemu poznac na wlasnej skorze.

    fotografuj jakis czas np przez dwa tygodnie nie poslugujac sie w ogole swiatlomierzem. Ale nie zgadujac na zasadzie a nuz sie uda , tylko wczesniej poznaj troche zasady naswietlania. Kiedys byly tabelki naswietlania , moze znajdziesz w sieci cos podobnego. Fotografia zacznie sprawiac frajde jesli dobrze naswietlisz bez swiatlomierza - to dobra zabawa.
    Waro poczuc swiatlo " na wlasnej skorze".
    Po jakims czasii naswietlaj tylko na jednym z rodzajow pomiaru swiatla , konsekwentenie przez np tydzien , potem zmien na nastepny rodzaj itd.
    Zaobserwuj, dla ktorego rodzaju naswietlania masz najwiecej zdjec dobrze naswietlonych - i wyciagnij wnioski.

    generalnie mozna mowic o 3 rodzajach pomiaru swiatla odbitego:
    - punktowe ( sa bardziej lub mniej skupione , te najbardziej skupione nazywa sie spot)
    - integralne , czyli usredniajace pomiar z calej powierzchni - najczesciej jakis fragment ( w okolicy centum w dol) wazy wiecej
    - wielopolowe ( wielosegmentowe , matrycowe itp) . mierzy sie niezaleznie expozycje na wielu fragmentach kadru , porownuje najjasniejsze z najciemniejszymi i tak dobiery expozycje , aby najjasniejsze znalazly sie mozliwie blisko najwyzszej jasnosci rejestrowanej przez matryce , zas najciemniejsze pola mozliwie blisko najciemniejszej jasnosci rejestrowanej przez matryce - czyli jest to nic innego jak automatyczne dopasoweni histogramu. W zasadzie recznie sie lepiej tego nie da zrobic , natomiast recznie mozna wprowadzic swiadomie pewne odstepstwa wg zyczen fotografa , czego automat nie zrobilby.

    punktowe stosujesz jesli .. ach troche sie rozpisalem za bardzo , zrob najpierw to cwiczenie bez swiatlomierza ,

  9. #79

    Domyślnie Odp: EOS dSLR +pomiar swiatla+lampa, tryby AV, TV, P

    Przeczytałem ten wątek i parę innych traktujących o współpracy speedlitów z eosami i nabrałem pewnych wątpliwości. Tak dokładnie to zamieszałem się jak to jest z kompensacją ekspozycji. Lampy używam głównie z trybami M i Av.

    1) Tryb M, pomiar światła skupiony kręcę, kręcę, kręcę i ustawiam ekspozycję na -2. Dokładam do tego lampę w trybie ETTL, która jest ustawiona na 0. W instrukcji wyczytałem "standardowe naświetlenie głównego obiektu jest uzyskiwane dzięki błyskowi lampy". O ile dobrze rozumiem lampa będzie dążyła 0 na głównym obiekcie (tym na którym ustawiłem ostrość) przy okazji naświetlając na 0 wszystko to co było w podobnej odległości. Dobrze rozumiem?

    2) Tryb Av, pomiar światła skupiony kręcę, kręcę, kręcę i ustawiam kompensację ekspozycji na -2. Lampa na 0. Czy tym razem lampa dalej będzie starała się oświetlić główny obiekt na 0, czy aby to osiągnąć i zniwelować kompensację na body, powinienem na lampie ustawić +2?

  10. #80
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: EOS dSLR +pomiar swiatla+lampa, tryby AV, TV, P

    Cytat Zamieszczone przez basar Zobacz posta
    2) Tryb Av,... ...Czy tym razem lampa dalej będzie starała się oświetlić główny obiekt na 0,
    Tak.
    Między AV i M jest taka różnica, że w Av aparat dobiera migawkę z przedziału 1/60 - 1/200 lub 1/200 w zależności od ustawień w Menu (Canon 500D) a w trybie M możesz ustawić czas od 30s - 1/200.
    Tak w skrócie to aparat ustawia czasy tak jakby nie było lampy, a lampa doświetla scenę wg. ETTL. Jeśli chcesz aby lampa mocniej lub słabiej doświetlała kadr musisz regulować kompensację lampy, aby wykorzystać lub nie światło zastane to kompensacja w ekspozycji aparatu.
    Ostatnio edytowane przez tlustyx ; 19-09-2012 o 09:17
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

Strona 8 z 10 PierwszyPierwszy ... 678910 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •