Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 99

Wątek: EOS dSLR +pomiar swiatla+lampa, tryby AV, TV, P

  1. #41
    Początki nałogu Awatar Krasuski
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tom517 Zobacz posta
    to dodam jeszcze jeden o użyciu lampy, jeden z lepszych jaki czytalem http://foto.jasiu.pl/
    Bardzo fajne zdjęcia można z lampą zrobić po przeczytaniu tego artykułu.

  2. #42
    Dopiero zaczyna Awatar arturro
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Konstancin-Jeziorna
    Posty
    42

    Domyślnie

    A czy tryb pomiaru światła ma znaczenie, a jeśli tak to jakie? Czy np. punktowy pomiar światła działa tak samo z lampą jak i bez???

  3. #43
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arturro Zobacz posta
    A czy tryb pomiaru światła ma znaczenie, a jeśli tak to jakie? Czy np. punktowy pomiar światła działa tak samo z lampą jak i bez???
    Punktowy pomiar światła działa tak samo z lampą, jak i bez lampy. Mierzy światło zastane.
    Zresztą wszystkie tryby pomiaru światła (te zmieniane przyciskiem na górze i kółkiem - w 10, 20, 30, 40D) służą wyłącznie do pomiaru światła zastanego i robią to, każdy na swój sposób, tak samo z lampą, jak i bez niej.

    Zaś tryb E-TTL pomiaru ekspozycji z błyskiem to jest, jak sama literka "E" w nazwie wskazuje, "evaluative". Czyli po canonowsku matrycowy. Niezależnie od tego jaki tryb pomiaru nastawisz na korpusie, ekspozycja z błyskiem będzie mierzona "matrycowo". A co to dokładnie znaczy, to wiedzą chyba tylko inżynierowie od Canona .
    Jest wprawdzie możliwość przełączenia pomiaru ekspozycji z błyskiem z "Evaluative" na "Average" (chodzi tu chyba o pomiar średni, centralnie-ważony), ale tylko za pomocą "Custom Functions".
    Pozdrawiam,
    Pirx

  4. #44
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    36
    Posty
    152

    Domyślnie

    Przeczytałem polecane przez Was poradniki dotyczące techniki robienia zdjęć z lampą i mam pewną wątpliwość. Przy lampie pracującej w trybie auto i aparacie na M po ustawieniu danej przysłony i czasu aparat informuje nas czy zdjęcie zostanie prześwietlone czy nieoświetlone, (jeśli dobrze kombinuje to przy podawaniu tej informacji aparat w ogóle nie bierze pod uwagę czy zdjęcie będzie zrobione z użyciem lampy czy bez). Jeśli aparat uzna, że ustawiliśmy za małą ekspozycje to doświetli zdjęcie odpowiednio silnym błyskiem lampy. Co w przypadku, jeśli za pomocą przysłony i czasu ustawimy odpowiednią ekspozycje? Jak w tym przypadku aparat dobiera silę się błysku? Przecież teoretycznie mógłby nie używać lampy? Może lampa służy wtedy doświetleniu pierwszego planu? Mam nadzieje, że moje pytanie nie jest głupie. Proszę również o poprawienie, jeśli w którymś momencie moje rozumowanie jest błędne.
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Mój aparat to 400D
    Ostatnio edytowane przez Daniell ; 08-02-2008 o 17:53 Powód: Automerged Doublepost
    Canon EOS 50D + 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM + 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM + 50mm f/1.8 + 580EX II

  5. #45
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Daniell Zobacz posta
    Co w przypadku, jeśli za pomocą przysłony i czasu ustawimy odpowiednią ekspozycje? Jak w tym przypadku aparat dobiera silę się błysku? Przecież teoretycznie mógłby nie używać lampy? Może lampa służy wtedy doświetleniu pierwszego planu? Mam nadzieje, że moje pytanie nie jest głupie. Proszę również o poprawienie, jeśli w którymś momencie moje rozumowanie jest błędne.
    Dobrze kombinujesz.
    Przypadek o którym piszesz to tzw. dopełnienie fleszowe.
    Ekspozycję ustawia się na światło zastane (wygodnie jest tu użyć trybu Av), zaś lampa ma rozproszyć cienie, zredukować kontrasty lub doświetlić pierwszy plan przy oświetleniu kontrowym.
    Zwykle trzeba w tym wypadku zredukować siłę błysku (ujemna korekta ekspozycji z błyskiem o 1-2 EV), żeby uniknąć nienaturalnego wyglądu zdjęcia - doświetlenie nie powinno rzucać się w oczy.
    Pozdrawiam,
    Pirx

  6. #46
    Bywalec
    Dołączył
    Nov 2006
    Wiek
    70
    Posty
    242

    Domyślnie Doświetlanie cieni lampą błyskową

    Przjąłem się ostatnio sloganem lansowanym m.in. przez Digital Foto Video o treści mniej więcej : "nie używaj lampy błyskowej w ciemnościach, używaj w dobrym oświetleniu" i zacząłem "błyskać" w samo południe latem do rozświetlenia cieni na twarzach fotografowanych osób. Fotografuję głównie w priorytecie przysłony - Av, przy przysłonie 8 - 5,6. Jak stwierdziłem cienie na twarzach - naciskałem przycisk zwalniający lampę błyskową i robiłem zdjęcia. Ku mojemu zdziwiniu - wszystkie fotografie były mocno prześwietlone! Nie pomagała korekcja siły błysku. Navet - 2EV. I tak wszystkie zdjęcia z lampą były prześwietlone. Po analizie Exifów znalazłem przyczynę. Mój 400d sam bez żadnych ostrzeżeń wydłużał czas naświetlania do 1/200s. pozostawiając ustawioną np. na 8 przysłonę i prześwietlenie pochodziło nie od lampy, a od słońca! Jak wcześniej napisałem - zdjęcia robiłem w pełnym słońcu, przy przysłonie ustawionej na np. 8, automatyka dobierała czas 1/800s. Aparat po otwarciu lampy w celu synchronizacji błysku ustawiał czas na 1 /200 przy zachowaniu przysłony 8 - i wychodził przepał straszny! Oczywiste rozwiązanie - w takich warunkach fotografowania z lampą ustawić priorytet czasu Tv na 1/200 lub użyć trybu P - przysłonę z ewentualną korektą błysku dobierze aparat. Piszę o tym w dziale "Dla Początkujących", bo choć początkujący nie jestem - "nadziałem się" na taką właśnie minę i przez pewien czas nie mogłem zrozumieć "co jest grane!".

  7. #47
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    Krosno
    Wiek
    34
    Posty
    536

    Domyślnie

    wszytsko spoko- tylko po co nowy watek mogles gdzies podrzucic do starego o uzywaniu lamp
    6D 30D 35 85 70-200 430EX

    Pozdrawiam

  8. #48
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Śląsk
    Wiek
    42
    Posty
    2 348

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rychu Zobacz posta
    "co jest grane!".
    wlacz w lampie HSS ;-)

  9. #49
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    Krosno
    Wiek
    34
    Posty
    536

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubak82 Zobacz posta
    wlacz w lampie HSS ;-)
    jezeli jest to speedlite
    6D 30D 35 85 70-200 430EX

    Pozdrawiam

  10. #50
    Uzależniony
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    33
    Posty
    574

    Domyślnie

    1/200s to czas synchronizacji z wbudowaną lampą błyskową, nie da się z nią zrobić zdjęcia z krótszym czasem. Zalecenie? Kupić lampę zewnętrzną i używać trybu HSS lub jak masz lampę zewnętrzną to włącz właśnie tryb HSS
    350D

Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •