Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: 95% kadru

  1. #11
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    54
    Posty
    563

    Domyślnie

    "Zresztą zawsze jeszcze pozostaje podgląd po zrobieniu zdjęcia w monitorku"

    I to jest wielka zaleta cyfry. Dzięki temu właśnie dużo łatwiej jest wyczuć co jeszcze będzie w kadrze.

  2. #12
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maku
    Dobrze. To może sprecyzuję. Chodzi mi o przycięcie rzędu milimetrów (2-3).
    No to juz nie mam zadnego konkretnego pomyslu... moze to kwestia ustawien maszyny . Za rzadko robie odbitki by kombinowac.

  3. #13
    Uzależniony Awatar Przemek Białek
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Świnoujście
    Wiek
    46
    Posty
    832

    Domyślnie

    Wytłumaczę wam panowie te sprawę:
    prowadzę foto-serwis i rozmawiałem z przedstawicielem na ten właśnie temat...
    jedną odbitkę dla klienta powtarzano 5X własnie dlatego że na zdjęciu były ramki na po wykonaniu odbitki już niestety nie.
    Wygląda to tak niektóre monitory cyfrowych minilabów odpowiadają dokładnie polem widzenia co do monitora komputerowego, niektóre acz żadko maja o niewielki procent zaniżone pole obrazowe, a dodatkowo maszyna czasami jest tak idealna że wystarczy przesuniecie papieru o dokladnie (0,01)mm i juz papier idzie innym torem i nieodpowiednio naświetla (przypomnę w duzych laboratoriach cyfrowych Np. CEWE COLOR podajnik do bębna mieści rolkę papieru o długości 550 metrów, przy takiej długości przesuniecie o tak maly odcinek dużo waży!!!, ale przecież zawsze można poprosić o powtórzenie odbitki za to
    nie biją
    dobry sprzęt jeszcze lepszy fotograf tylko tyle potrzeba
    "galeria zdjęć artystycznych" www.bandit.digart.pl

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Mi kiedyś tłumaczono, że tną celowo, żeby dopasować się do tych 95%.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  5. #15
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    Mi kiedyś tłumaczono, że tną celowo, żeby dopasować się do tych 95%.
    Mi w dwoch labach (Fuji - www.wilab.pl i ProfiLab) jak ciutke przycieli wytlumaczono to samo co Przemek napisal - przesuniecie papieru w podajniku powoduje nierowne ucinanie dlatego zawsze ucinaja nieco wiecej - ok 2% szerokosci/dlugosci nalezy spisac na straty (czyli 98% kadru a nie 95% zostaje).

  6. #16
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    54
    Posty
    563

    Domyślnie

    Ostatnio odbijałem zdjęcia w labie który pracuje na maszynie Fuji. Przedtem dostałem od nich tabelę z dokładnymi rozmiarami papierów na jakich odbijają.(okazuje się że taki na przykład 10x15 nie jest właśnie 10x15 tyko trochę więcej lub też mniej). Gdy przygotowałem dokładnie pod jeden z wymiarów tak zwany spad (czyli to co obcinają jako „margines bezpieczeństwa” było naprawdę pomijalne. Tak więc ten problem ma szczęśliwie za sobą. Nie wiem wprawdzie jak jest w innych labach ale może właśnie tędy droga.

  7. #17
    Coś już napisał
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Poznań
    Posty
    56

    Domyślnie

    Ja wywoływałem zdjęcia zarówno w Fuji jak i w Kodaku prosiłem zaby nie robiono żadnej korekty i co się okazało w fuji zdjęcia były lekko przycięte a w Kodaku nie... a z tego co wiem w Kodaku równiez jest "margines bezpieczeństwa"
    ????????
    Canon 10D

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    O tych 95% mowil jeden z labow kodaka. Teraz odebrałem fotki z badziewnego Fuji i tam przycieli oba wymiary. Pewnie chodzi o ten spad, ale to po prostu jest niechlujstwo z ich strony. To oni powinni dodać tyle białego, żeby po ucięciu zostało co trzeba.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  9. #19
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    To oni powinni dodać tyle białego, żeby po ucięciu zostało co trzeba.
    Nie wiem jak tam z filmow, ale z plikow cyfrowych sa trzy mozliwosci odbitek:

    1. Wypelnienie - tu jest najwieksze ryzyko ciachniecia
    2. Dopasowanie do odbitki - tu zazwyczaj zostaja biale marginesy ale masz 100% pewnosc zachowania calego kadru
    3. No resize - naswietlanie centralne plikiem o takiej wielkosci w jakiej zostal przygotowany. Jesli masz dokladne wymiary z labu wymagane na dany format, dodasz do nich 2% na 'przesuniecie' to mozesz bez obaw o kadr robic z ta opcja.

    Czyli w jaki sposob ja przygotowuje zdjecie? Zostawiam w oryginalnym rozmiarze, a jesli mam przyciete to tworze ramke by proporcje byly 3:2 i wywoluje z opcja "dopasowanie" .
    Mniej babrania z dopasowaniem wymiarow do wymaganej odbitki bo mniej ersize'ow robie, kadru nie trace tylko czasem niektore zdjecia pod gilotynke ida by ciachnac biale paski.

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Właśnie, czyli są leniwi, albo maja marne programy. Oni powinni dbać o białe paski, a ja tylko ustalic Aspect Ratio.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •