"Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
Kapitan Wagner
Patrząc na to co poza jakością zdjęć, która oczywiście jest ważna oferuje Panasonic GH3 czy choćby GH2 a np. 60D to rzeczywiście Canon powinien się wstydzić.
Ostatnio edytowane przez Przemek_PC ; 21-09-2012 o 21:52
Test Voigtlandera 17,5mm f/0.95 (ekwiwalent 35mm) do micro43 na Optyczne.pl:
Test Voigtlander Nokton 17.5 mm f/0.95 Aspherical - Podsumowanie - Test obiektywu - Optyczne.pl
wypadł dobrze, ale ma kilka wad (które znikają po przymknięcu, a tu jest z czego przymykać):
Zalety:
bardzo solidna i świetnie wykonana obudowa,
bardzo dobre światło f/0.95,
świetna jakość obrazu w centrum kadru,
dobra rozdzielczość na brzegu kadru (oprócz okolic maksymalnego otworu względnego),
przyzwoicie kontrolowana aberracja chromatyczna,
mało uciążliwa dystorsja.
Wady:
zauważalna aberracja sferyczna,
bardzo duża koma na przysłonach f/0.95 i f/1.4,
bardzo duże winietowanie w okolicach maksymalnego otworu względnego,
przeciętna praca pod ostre światło.
Lepiej co prawda wypadł Voigtlander 25mm f/0.95 (ma mniej wad):
Test Voigtlander Nokton 25 mm f/0.95 - Podsumowanie - Test obiektywu - Optyczne.pl
ale 17,5mm mimo iż rekordu rozdzielczości brata nie bije (choć też jest BARDZO, BARDZO ostry i do rekordu na f/2.8 się zbliża), to za to jest ostry w centrum już od pełnej dziury.
Szkoda tylko że taki drogi, i manualny...
PS.
Ciekawie jak wypadnie w testach 75/1.8 od Olka, czy dorówna Voigtlanderom?
Sony kupiło 10% akcji Olympusa. Mariaż tych dwóch firm to najwyraźniej przepływ technologii pomiędzy nimi. Stąd matryca Sony w Olympusie OM-D i nowych PENach.
To, zdaje się, też definitywny rozwód Olympusa z Panasoniciem. Czyli konkurencja w jednym systemie micro43. Dla użytkowników teoretycznie na plus. Optyka kompatybilna, lampy także, a matryce i technologie body rozwijane niezależnie. Więc każdy kto wejdzie w system i zgromadzi trochę optyki, przy wymianie body będzie miał większy wybór.
Ciekawe jakie jeszcze technologie przepłyną pomiędzy Sony i Olympusem? Zminiaturyzowana stablizacja matrycy od Olympusa do Sony (Sony miało technologię od Minolty, ale widać nie zmieściła się w NEX-ach, a Olympus swoją daje radę upchać nawet w maleństwach typu EPM2)? Najwydajniejsze ultradźwiękowe czyszczenie matrycy od Olka do Sony? Półprzepuszczalne lustro do planowanego nowego body starego systemu 4/3 lub jakiejś hybrydy systemów micro43 z 4/3 (by wykorzystać worek świetnych zoomów z 4/3)? Następne technologie matryc od Sony do Olka?
Panasonic teraz będzie miał trudniej, jeśli nie dogoni technologią matryc Sony. Ale jego oferta body jest różna od oferty body Olympusa (większe gabarytowo nastawione na filmowanie Panasonici), więc dla użytkownika systemu jest wybór.
Swoją drogą Canon też będzie miał trudniej jeśli nie podgoni technologii matryc. Odstaje dziś tak samo jak Panasonic od peletonu. W najnowszych testach DxOMark Olympus OM-D z nieco mniejszą od APS Canona matrycą ma lepsze wyniki niż cropowe lustra Canona.
Nieustanny wyścig...
Chyba coś jednak działają:
SmartFSI - 13 MP sensor od Panasonica - Twój Vortal Technologiczny - FrazPC.pl
"Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
Kapitan Wagner