Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 129

Wątek: Zdjecia na pokazach lotniczych - technika

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar Polaco
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    1 135

    Domyślnie Zdjecia na pokazach lotniczych - technika

    No, trzeba sie jakos przygotowac na ta imprezke z 12-go czerca, a wiec jesli ktos ma jakies rady nt jak fotografowac pokazy lotnicze to bede wdzieczny

    Oczywiscie wiem ze AF-Servo obowiazkowy, ale czy watro np. robic zdjecia seriami czy raczej pojedynczo ?? Jakies filtry czy cos ??

    Pozdrawiam i dziekuje za porady.

    Ps.: Muflon, licze na Twoj glos w dyskusji !!
    Canon 20D + kit, Tamron 28-75 F/2.8, Canon 70-200 F/4, w planach cala reszta
    Troche moich knotow

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Polaco
    No, trzeba sie jakos przygotowac na ta imprezke z 12-go czerca, a wiec jesli ktos ma jakies rady nt jak fotografowac pokazy lotnicze to bede wdzieczny
    Oczywiscie wiem ze AF-Servo obowiazkowy, ale czy watro np. robic zdjecia seriami czy raczej pojedynczo ?? Jakies filtry czy cos ??
    Ależ to proste jak drut Jeśli chodzi o takie standardowe zdjęcia w locie/starcie/lądowaniu, to technika jest banalna: AI servo, Tv, 1/1000 (albo więcej - na ile światło pozwoli), spot albo evaluative (ale wtedy korekcja -1) i walimy seriami (co najmniej po kilka zdjęć). Databank mocno zalecany, choć RAW nie wymagany. Filtry - raczej nie, chyba że jest naprawdę ostre słońce, pozwalające przy założonym polarze dostać f/8 i 1/2000s - wtedy, jak to polar, nieco polepszy efekty.

    Dużo wazniejsze od techniki (najważniejsze!) jest natomiast wybranie dobrego miejsca. Najlepiej na taki pokaz zameldować się godzinę-dwie przed początkiem i zająć z góry upatrzone miejsce przy barierce. "Z góry upatrzone" - czyli wcześniej w domu patrzymy na mapkę, sprawdzamy skąd świeci słońce w danej porze dnia (ma być za plecami), próbujemy się dowiedzieć/zgadnąć w którą stronę samoloty będą lądować startować - najlepsze miejsce to moim zdaniem ten koniec pasa na którym samoloty siadają.

    No i oprócz tego trzaskania serii warto się czasem rozejrzeć dookoła, czy aby nic ciekawego nie dzieje się poza niebem/pasem - ot, takie rzeczy jak tu: http://www.ais.pl/~muflon/gallery/3/0/4/index.html

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Aha: i "upatrzonego miejsca" bronimy jak oka w głowie - będziecie kupą, więc powinno być łatwo. Żadnego wychodzenia na hamburgera, po piwko może biegać jedna oddelegowana osoba itp. W przeciwnym wypadku - pół godziny, żeby się z powrotem docisnąć do płotu.

    Na airshow widywałem często ludzi z drabinkami - koncepcja ciekawa, ale moim zdaniem to jednak trochę niebezpieczne w tłoku (to raz) i mimo wszystko mniej stabilne, zwłaszcza z jakimś 400m lensem obsługiwanym przez dwumetrowego dryblasa.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Polaco
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    1 135

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    Ależ to proste jak drut Jeśli chodzi o takie standardowe zdjęcia w locie/starcie/lądowaniu, to technika jest banalna: AI servo, Tv, 1/1000 (albo więcej - na ile światło pozwoli), spot albo evaluative (ale wtedy korekcja -1) i walimy seriami (co najmniej po kilka zdjęć). Databank mocno zalecany, choć RAW nie wymagany. Filtry - raczej nie, chyba że jest naprawdę ostre słońce, pozwalające przy założonym polarze dostać f/8 i 1/2000s - wtedy, jak to polar, nieco polepszy efekty.
    No i tu mam juz pierwsza wazna rzecz, musze zmienic na Tv bo zawsze mam ustawione na Av. Databank bedzie na bank Problem moze byc z miejscem na kartach, mam tylko ledna 512MB i zastanawiam sie czy nie kupic druga o tej samej pojemnosci zeby nie czekac az Tripper mi wszystko zgra...

    Jeszcze jedno co do robienia serii, na zawodach motocyklowych o wiele lepsze efekty uzyskiwalem robiac pojedyncze zdjecia (panoramowaniem ma sie rozumiec) niz seriami. Czy tu nie bedzie podobnie ?? Chyba ze ja jakis dziwny jestem

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    Dużo wazniejsze od techniki (najważniejsze!) jest natomiast wybranie dobrego miejsca. Najlepiej na taki pokaz zameldować się godzinę-dwie przed początkiem i zająć z góry upatrzone miejsce przy barierce. "Z góry upatrzone" - czyli wcześniej w domu patrzymy na mapkę, sprawdzamy skąd świeci słońce w danej porze dnia (ma być za plecami), próbujemy się dowiedzieć/zgadnąć w którą stronę samoloty będą lądować startować - najlepsze miejsce to moim zdaniem ten koniec pasa na którym samoloty siadają.
    OK, to pieknie brzmi w teorii, ale chyba miejsca dla publicznosci beda tylko po jednej stronie pasa startowego, wiec jak bede mial slonce z przodu to nic nie zmienie No chyba ze masz jakis sposob na to

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    No i oprócz tego trzaskania serii warto się czasem rozejrzeć dookoła, czy aby nic ciekawego nie dzieje się poza niebem/pasem - ot, takie rzeczy jak tu: http://www.ais.pl/~muflon/gallery/3/0/4/index.html
    OK, bede uwazac...

    Jeszcze jedno, czy miales podpiety sam 70-200 czy miales jeszcze jakis TC do tego wszystkiego ??
    Canon 20D + kit, Tamron 28-75 F/2.8, Canon 70-200 F/4, w planach cala reszta
    Troche moich knotow

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar Polaco
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    1 135

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    Aha: i "upatrzonego miejsca" bronimy jak oka w głowie - będziecie kupą, więc powinno być łatwo. Żadnego wychodzenia na hamburgera, po piwko może biegać jedna oddelegowana osoba itp. W przeciwnym wypadku - pół godziny, żeby się z powrotem docisnąć do płotu.
    Od razu kupa, 3 osoby to chyba niewiele, w sumie tez mam nadzieje ze wiecej poznaniakow z grupy sie pojawi zebysmy mogli wlasnie taki tlumek zrobic przy barierkach
    Canon 20D + kit, Tamron 28-75 F/2.8, Canon 70-200 F/4, w planach cala reszta
    Troche moich knotow

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar DoMiNiQuE
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Ostrów Wlkp.
    Wiek
    42
    Posty
    3 548

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    AI servo, Tv, 1/1000 (albo więcej - na ile światło pozwoli), spot albo evaluative (ale wtedy korekcja -1) i walimy seriami (co najmniej po kilka zdjęć).
    muflon, teraz mnie zakreciles
    a dlaczego -1? ostatnio focilem skoki spadochronowe i przewaznie musialem dawac korekte na + poniewaz bardzo czasto mi nie doswietlal :-(

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Polaco
    mam tylko ledna 512MB i zastanawiam sie czy nie kupic druga o tej samej pojemnosci zeby nie czekac az Tripper mi wszystko zgra...
    Dokupić. Czasem (w trakcie interesującego pokazu) może być tak, że jedną kartę zapełnisz w czasie, gdy będzie się zgrywała druga ;-)

    Cytat Zamieszczone przez Polaco
    Jeszcze jedno co do robienia serii, na zawodach motocyklowych o wiele lepsze efekty uzyskiwalem robiac pojedyncze zdjecia (panoramowaniem ma sie rozumiec) niz seriami. Czy tu nie bedzie podobnie ??
    Hmm, serie się robi właściwie po to, żeby wybrać to jedno najostrzejsze - zatem jeśli jesteś na tyle pewny swojej techniki, to oczywiście możesz robić pojedyncze

    Cytat Zamieszczone przez Polaco
    OK, to pieknie brzmi w teorii, ale chyba miejsca dla publicznosci beda tylko po jednej stronie pasa startowego, wiec jak bede mial slonce z przodu to nic nie zmienie
    Tak, ale warunki (i kąt względem słońca) mogą być inne np. na poczatku i na końcu pasa.

    Cytat Zamieszczone przez Polaco
    Jeszcze jedno, czy miales podpiety sam 70-200 czy miales jeszcze jakis TC do tego wszystkiego ??
    Do tej pory wszystkie samoloty robiłem 70-200 a wcześniej 28-135.


    Cytat Zamieszczone przez Kuchatek
    a dlaczego -1? ostatnio focilem skoki spadochronowe i przewaznie musialem dawac korekte na + poniewaz bardzo czasto mi nie doswietlal
    Oj kurcze.. no obiekt na jasnym tle, wiadomo o co chodzi Przecież wiecie nie od dziś (z wątków o foceniu na śniegu) że mam problemy z rozróżnieniem "która to prawa"

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Polaco
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    1 135

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    Dokupić. Czasem (w trakcie interesującego pokazu) może być tak, że jedną kartę zapełnisz w czasie, gdy będzie się zgrywała druga ;-)
    OK, to dzisiaj zamawiam u Tommiego kolejna karte, BTW jak myslisz 512 czy od razu pojsc w strone 1 GB ?? W sumie na tej pierwszej miesci mi sie jakies 60 zdjec...

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    Hmm, serie się robi właściwie po to, żeby wybrać to jedno najostrzejsze - zatem jeśli jesteś na tyle pewny swojej techniki, to oczywiście możesz robić pojedyncze
    I to jest wlasnie najciekawsze, jak robie seriami to procent ostrych jest o wiele nizszy niz jak robie pojedynczo...

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    Do tej pory wszystkie samoloty robiłem 70-200 a wcześniej 28-135.
    Ufff, to dobrze, bo wczoraj jak zaczalem wspominac cos o dluzszych ogniskowych to sie ta moja ukochana zrobila jakas nerwowa
    Canon 20D + kit, Tamron 28-75 F/2.8, Canon 70-200 F/4, w planach cala reszta
    Troche moich knotow

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Polaco
    OK, to dzisiaj zamawiam u Tommiego kolejna karte, BTW jak myslisz 512 czy od razu pojsc w strone 1 GB ?? W sumie na tej pierwszej miesci mi sie jakies 60 zdjec...
    A to zależy jaką i za ile. Pamiętaj, że masz 20D - tu przy "cięzkim palcu" to megabajty lecą aż się kurzy...

    Cytat Zamieszczone przez Polaco
    I to jest wlasnie najciekawsze, jak robie seriami to procent ostrych jest o wiele nizszy niz jak robie pojedynczo...
    Ale ustawiasz przedtem ostrość ręcznie na miejsce, w którym "chcesz" uchwycić delikwenta? Bo to jest już jednak trochę inna technika - z tego co wiem, to standardowa dla zawodów motocyklowych/samochodowych, ale nie do zastosowania dla samolotów.

    Cytat Zamieszczone przez Polaco
    Ufff, to dobrze, bo wczoraj jak zaczalem wspominac cos o dluzszych ogniskowych to sie ta moja ukochana zrobila jakas nerwowa
    No i znowu wiadomy temat powraca jak bumerang

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Polaco
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    1 135

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    A to zależy jaką i za ile. Pamiętaj, że masz 20D - tu przy "cięzkim palcu" to megabajty lecą aż się kurzy...
    Wiem, ale ja raczej naleze do tych co maja bardzo lekki palec, jak juz sie zdecyduje na zdjecia seryjne to raczej beda to 3-4 klatki i koniec...

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    Ale ustawiasz przedtem ostrość ręcznie na miejsce, w którym "chcesz" uchwycić delikwenta? Bo to jest już jednak trochę inna technika - z tego co wiem, to standardowa dla zawodów motocyklowych/samochodowych, ale nie do zastosowania dla samolotów.
    Inaczej robie: mam ustawiony servo, sledze motocykl i w pewnym momencie (kiedy mi sie podoba kadr) naciskam spust. Wynik, zdjecie ostre jak zyleta... Ale tak jak powiedziales, samoloty to cos innego i dlatego zdecydowalem sie otworzyc nowy temat

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    No i znowu wiadomy temat powraca jak bumerang
    Hihihhi, nie da sie ukryc

    BTW, miales monopod/statyw przy sobie czy strzelales z reki ??
    Canon 20D + kit, Tamron 28-75 F/2.8, Canon 70-200 F/4, w planach cala reszta
    Troche moich knotow

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •