Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 159

Wątek: Stare lampy błyskowe a współczesne DSLR

  1. #1
    Bywalec Awatar CamelXP
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Norymberga
    Posty
    231

    Domyślnie EOS 350D i stara lampa Made in USSR :)

    Witam wszystkich

    Jak w temacie: EOS i mała, stara lampa błyskowa zza wschodniej granicy (sprawna). Nie udało mi się zmusić tego tandemu do współpracy. Czy wie ktoś może dlaczemu?

    Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

    Pozdrawiam
    Czy gdybym powiedział Adamowi Mickiewiczowi: "Nie podoba mi się 'Pan Tadeusz' ", odżekłby: "Dawaj cwaniaku, pokaż swoją galerię epopei narodowych" ?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar kami74
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Piaseczno
    Wiek
    49
    Posty
    1 492

    Domyślnie

    Jak napiecie na stopce lampy jest OK a pewnie tak bo 350tka wytrzymuje dużo to być może trzeba zamienić przewody miejscami w sensie plus/minus. U mnie ze starą tyle, że japońską podziałało (DziekiKuchatkowi bo to on mi podpowiedział solution) pozdrawiam
    5DII 24105f4L S7030045,6APODG 501.8II 430EX wyposażona w ponton VS600R
    MOJE PSTRYKI NA CB& GALERIA NETOWA

    później, późnym popołudniem, gdy cienie będą dłuższe i smutniejsze niż są..

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Najpierw sprawdz czy blyska "na agrafke". Tzn. wez druta jakiegos i zwieraj styki. Uwaga, napiecie w lampach moze byc w granicach 300V, wiec dosyc bolesne, czy wrecz smiertelne. Ostroznosc zalecana.

    Jesli odpala na druta to wlacz puszke i lampe, poczekaj jak sie lampa naladuje i zaloz na stopke. Jak blysnie w momencie podpinania to znaczy ze jest problem tzw. "odwrotnej polaryzacji" i trzeba w lampie podmienic kolejnosc przewodow przy stykach.

    Przy czym przed rozkreceniem ostrzegam, ze napiecia sa mordercze i nalezy uwazac przy rozkrecaniu. Najlepiej wylaczyc lampe tuz po blysku (napiecie na kondach spadnie znacznie), a potem po rozkreceniu rozladowac do zera kondensatory odpowiednio jakims zelastwem typu srubokret. Potem mozna sie zabrac za lutowanie.

    A jesli nie odpala na agrafke to znaczy ze lampa jest do wywalenia :P
    ...

  4. #4
    Bywalec Awatar CamelXP
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Norymberga
    Posty
    231

    Domyślnie

    Lampa jest sprawna bo focilem nia z Zenitem, dla pewności przeprowadzilem test agrafki i wypadl pomyslnie (znaczy lampa pali przy zwarciu stykow). Nasuwa mi sie inne pytanie: szyny w stopce w Eosie sa po wierzchu lakierowane. Czy to moze byc przyczyna?

    P.S. Tak wyglad uklad stykow w tej lampie:



    A podlaczenie wlaczonej lampy do wlaczonego aparatu nie powoduje blysku

    A tak mi przyszło do głowy... troszke mi glupio... a nie trzeba czegos w aparacie ustawic zeby gadal z zewnetrzna lampa? W instrukcji nie znalazlem...
    Czy gdybym powiedział Adamowi Mickiewiczowi: "Nie podoba mi się 'Pan Tadeusz' ", odżekłby: "Dawaj cwaniaku, pokaż swoją galerię epopei narodowych" ?

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Nie trzeba nic ustawiac. Lakier jest, ale tam gdzie dotykaja styki go nie ma, wiec nie musisz lupac calej stopki

    Uklad stykow jest taki, ze srodkowy dolny to plus a dwa boczne w rowkach to minusy. Lampa powinna dawac na nie kilka V, choc stare radzieckie moga miec nawet w granicach 300V.
    ...

  6. #6
    Bywalec Awatar CamelXP
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Norymberga
    Posty
    231

    Domyślnie

    Hmmm i kurcze nie chce blyskac a szkoda. No nic... Dziekuje za odpowiedzi. Jesli ktos na cos jeszcze wpadnie to pisac nie krepic sie
    Czy gdybym powiedział Adamowi Mickiewiczowi: "Nie podoba mi się 'Pan Tadeusz' ", odżekłby: "Dawaj cwaniaku, pokaż swoją galerię epopei narodowych" ?

  7. #7
    Bywalec Awatar CamelXP
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Norymberga
    Posty
    231

    Domyślnie

    no dobra... o ile dobrze rozumiem wyzwolenie zewnetrznej lampy nastepuje poprzez zamkniecie obwodu, czy tak? jak w prosty, domowy i bezpieczny sposob sprawdzic, czy aparat zamyka ten obwod? pewnie dwa kabelki, bateria i zarowka, tylko jakie napiecie bedzie bezpieczne dla aparatu?
    Czy gdybym powiedział Adamowi Mickiewiczowi: "Nie podoba mi się 'Pan Tadeusz' ", odżekłby: "Dawaj cwaniaku, pokaż swoją galerię epopei narodowych" ?

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Dla 350D nawet i 250V

    Ale tu raczej tez o prad chodzic bedzie, wiec pomysl lampki nocnej i zarowki do gniazdka napewno odpada Wez diode i do tego paluszka albo dwa. Zarowki maja tendencje do bycia zbyt wolnymi przy tego typu impulsach.

    Pamietaj ze wazna jest tez polaryzacja. Aparat przewodzi w jedna strone caly czas i odwraca kierunek przewodzenia w momencie blysku.

    Z innych ustrojstw nadaje sie tez miernik wychylowy. Elektroniczny jest za wolny. Choc moze taki z beeperem bedzie w stanie wydac z siebie jakis dzwiek.
    ...

  9. #9
    Bywalec Awatar CamelXP
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Norymberga
    Posty
    231

    Domyślnie

    A byc moze ktos wie jakie sa dopuszczalne napiecia na stopce w 350d??
    Czy gdybym powiedział Adamowi Mickiewiczowi: "Nie podoba mi się 'Pan Tadeusz' ", odżekłby: "Dawaj cwaniaku, pokaż swoją galerię epopei narodowych" ?

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Oficjalnie 250V. Praktycznie 300 tez napewno wytrzyma.
    ...

Strona 1 z 16 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •