Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Canon 33v - warto?

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2007
    Posty
    41

    Domyślnie Canon 33v - warto?

    No właśnie jak w temacie. Wychowałem się na cyfrowych lustrzankach a teraz naszła mnie ogromną chęć by zasmakować fotografii analogowej. Mam do dyspozycji 700 - 800 zł i szczerze powiedziawszy nie wiem jakie analogowe body kupić. Przejrzałem kilka ofert i na razie decyzja zapadła, że kupuje Canona 33v, dobry zakup, czy też może uda mi się za tę kwotę kupić coś lepszego?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar liquidsound
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    40
    Posty
    1 956

    Domyślnie

    Czy cena dobra to Ci nie powiem, natomiast body bardzo fajnie nie bedziesz zalowac.
    1Dx, 5D III, 33, 650, 20 2.8 , 24L, S35 1.4, 50L, 85L II, C70-210 3.5-4.5, 600EX-RT, 580EX,
    Było: 1Ds mk II, 1D mk III, 6D, 5D, 40D,600D, 350D, Z16 2.8, 24L II, 35L, 85 1.8, 50 1.4, 24-70L II, 24-70L, T28-75, 28 1.8, 35 2.0, T S-M-C 50 1.4., 430EX II

  3. #3
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    Znakomite body. Cena, którą warto zapłacić za używkę to około 400 - 450 zł.
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

  4. #4

    Domyślnie

    Uzywałem 33 bez "v". Moje zastrzeżenia to- mało czuły autofokus, sprawował się gorzej niż w posiadanym przeze mnie 50E- przy słabym kontraście lub w ciemnych warunkach nie chciał ostrzyć. O ile mi wiadomo to w 33v autofokus był niezmieniony. Wspomaganie ostrzenia odbywa się w 33 równie nieprzyjemnie jak w dzisiejszych cyfrówkach tj. poprzez błyskanie podniesioną lampą- w 50E jest elegancki i niezauważalny podczerwony wspomagacz AF. Najlepiej zatem używać jakiejś zewnętrznej lampy ze wspomagaczem. Drugie zastrzeżenie to marna współpraca z obiektywami M42- duże błędy naświetlania. 50E, czy EOS5 współpracują z manualnymi staruszkami znakomicie. Oprócz tych zastrzeżeń zgadzam się że to b. dobry aparat, chociaż dla kogoś lubiącego zdjęcia w ciemniejszych warunkach, a nielubiącego lampy błyskowej (jak ja) to zastanawiałbym się nad jakimś EOSem 50E- o połowę tańszym. Swój egzemplarz pięćdziesiątki w stanie "jak nowy" wraz z pudełkiem i instrukcją kupiłem za 250 zl na allegro.

  5. #5
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fabrykant Zobacz posta
    Uzywałem 33 bez "v". Moje zastrzeżenia to- mało czuły autofokus, sprawował się gorzej niż w posiadanym przeze mnie 50E- przy słabym kontraście lub w ciemnych warunkach nie chciał ostrzyć. O ile mi wiadomo to w 33v autofokus był niezmieniony.
    Ja wciąż mam 33 (bez V) i na AF nie narzekam, imho jest porównywalny z tym w 10D/300D
    Wspomaganie ostrzenia odbywa się w 33 równie nieprzyjemnie jak w dzisiejszych cyfrówkach tj. poprzez błyskanie podniesioną lampą- w 50E jest elegancki i niezauważalny podczerwony wspomagacz AF.
    Rzeczywiście jest to duży plus 50-tki.
    Drugie zastrzeżenie to marna współpraca z obiektywami M42- duże błędy naświetlania. 50E, czy EOS5 współpracują z manualnymi staruszkami znakomicie.
    Problem ten dotyczy wyłącznie starszych egzemplarzy 33, 33V już nie. Wynika on z bug-a w sofcie, podobno celowo umieszczonego przez Canona.
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2007
    Posty
    41

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc.

    Mam jeszcze jedno pytanko. Czy jest w ogóle jakakolwiek różnica w naświetlaniu klatki między 33V a 50E? Chodzi mi oto, czy takie body 33v nie będzie oferowało lepszej jakości zdjęć.

  7. #7
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    A niby jak body miałoby wpływać na jakość zdjęć ? To nie cyfra.
    O jakości decyduje użyty materiał i obiektyw, puszka ma jedynie trzymać czasy migawki i nie wpuszczać bokiem światła, ale to problemy dotyczące niemal wyłącznie starych aparatów.
    Wszystkie bajery w analogowych puszkach, łącznie z AF i swiatłomierzem, których w cale nie trzeba używać, aby wykonać zdjęcie, decydują wyłącznie o komforcie fotografowania.
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

  8. #8
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    570

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno pytanko. Czy jest w ogóle jakakolwiek różnica w naświetlaniu klatki między 33V a 50E? Chodzi mi oto, czy takie body 33v nie będzie oferowało lepszej jakości zdjęć.
    Wszystkie bajery w analogowych puszkach, łącznie z AF i swiatłomierzem, których w cale nie trzeba używać, aby wykonać zdjęcie, decydują wyłącznie o komforcie fotografowania.
    Słusznie, ale do pewnego stopnia. Zależy, na ile świadomie fotografujesz i wnikasz w proces tworzenia zdjęcia - jako i MacGyver zaznaczył. Zasadniczo 30/33 ma lepszy pomiar matrycowy niż 50 - wynika to raz z zastosowania lepszych algorytmów (30/33 mają opinię celniej naświetlających, podczas gdy 50 w pomiarze matrycowym nieco wpadającego czasem w niedoświetlenie), ponadto 30/33 ma 35-polową matrycę pomiaru ekspozycji wobec 6-polowej w 50. Główna różnica jest tu taka, że pola w 50 umieszczono tak, że aparat w żaden sposób nie potrafi rozpoznać dużej różnicy jasności pomiędzy górą a dołem kadru poziomego (np. jasne niebo i ciemna ziemia), bowiem podzielono je tylko w kierunku poziomym (trzy obok siebie w środku, dwa w kształcie C otaczające je z lewej i prawej oraz jedno zamknięte dookoła tych pięciu) - tym samym nie można nadmiernie ufać pomiarowi matrycowemu, który w takiej sytuacji może solidnie się pomylić. Matryca 35-polowa natomiast ma 5 rzędów po 7 pól i znakomicie radzi sobie z takimi sytuacjami, oferując wraz z 7-punktowym AF znakomitą precyzję naświetlania. 50 ma z kolei bardziej skupiony pomiar częściowy, obejmujący zwarty kwadrat w środku kadru, podczas gdy 30/33 dokonuje go pięcioma środkowymi polami matrycy w kształcie +, wobec czego jest on niewielki powierzchniowo, ale spory wymiarowo.
    Reasumując - 50 wymaga w niektórych sytuacjach nieco bardziej świadomego fotografowania i zwracania uwagi na matrycowy pomiar ekspozycji, podczas gdy 30/33 jest w tym aspekcie bardziej fool-proof, i wygodniejszy właśnie. 33V ma też nowocześniejszy i bezpieczniejszy pomiar błysku E-TTL II.
    Tyle, że dawniej aparaty miały pomiary centralno-ważone czy wręcz integralne (o ile w ogóle miały )i też robiło się nimi znakomite zdjęcia, acz wymagało to właśnie nieco większej dozy zaangażowania i świadomości podczas ustawiania ekspozycji. Zależy co kto lubi... Dla wielu (i mnie) na przykład sama radość to aparat w pełni manualny.

    Pzdr

    Grzesiu
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  9. #9
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    Pozwolę sobie jeszcze wyjaśnić uogólnienie, które sformułowałem w poprzednim poście: rzecz tyczy się oczywiście aparatów oferujących nastawy w pełni manualne. Jeśli aparat posiada wyłącznie trybu automatyczne i półautomatyczne, bez możliwości wprowadzania korekt, to praca światłomierza, determinująca ekspozycję, ma znaczenie kluczowe, o nie dającym się wyłączyć AF-ie nie wspominając.
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

  10. #10
    Coś już napisał
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    86

    Domyślnie

    Witam.
    W związku z tym, że przeraża mnie mnogośc ustawień aparatów cyfrowych postanowiłem zostac przy analogu. Do EOSA 300 kupiłem stałkę 50/1.8II i jestem zachwycony ostrością zdjęc. Chcialbym jeszcze dokupic jakis korpus typu 30v albo 33v ale gdzie je kupic w cenie 400zł? Na allegro 30/33 chodzą po 800-900, to chyba za dużo?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •