Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 63

Wątek: Obiektywy manualne do 300D (FD czy M42)

  1. #1
    Dopiero zaczyna Awatar Rajki
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    żARY
    Posty
    20

    Domyślnie Obiektywy manualne do 300D (FD czy M42)

    Chciałbym dokupić sobie jakieś obiektywy manualne (oczywiście ze względu na cenę) do mojego 300D (narazie jakiś 50 mm i coś z dobrym makro) i stoję przed wyborem systemu. Nie wiem czy lepsze będą obiektywy Canona FD czy M42? Możecie coś doradzić, albo polecić jakieś strony gdzie mógłbym poczytać trochę o wadach i zaletach obydwu?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Pszczola
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    53
    Posty
    1 760

    Domyślnie

    Zdecydowanie M42 + przejsciowka do mocowania, do FD potrzebna jest - o ile sie nie myle - przejsciowka s dodatkowa soczewka (spadek jakosci).
    EOS 300v + BP, EOS 350d, EFs 18-55 3.5-5.6 II, EF 28-90 4-5.6 II, EF 75-300 4-5.6 III, EF 50mm 1.8 II, EF 85mm 1.8, Auto Revuenon 135 2.8, Pentacon 200 4, 430EX + rożny osprzęt; FED 5B; LOMO LK-A; Lubitel 166B; Minolta AF Big-Finder; Umax AstraCam 1000

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar snow
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Świdnik/Lublin
    Wiek
    40
    Posty
    1 145

    Domyślnie

    Ja się nie spotkałem z przejściówką EF->FD, a ten na M42 też są dobre. więc to chyba kwestia wyboru, osobiście wybrałem M42 bo więcej tego jest i ciekawsze obiektywy.
    40d + m42 58-500 + EF 18-75

    "osiagnales szczyt w lizaniu viteaza" - by dan7770

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Jelenia Góra/Wrocław
    Posty
    436

    Domyślnie

    Uzywam obiektywu 50mm z f1.4. o ile na ustawieniu ostrosci na nieskonczonosc zdjecia wychodza zyleta i bez problemow, to na krotkich odleglosciach (np. 1 - 8m) STRASZNIE ciezko jest prawidlowo ustawic ostrosc przy malych wartosciach f. Glebia jest czasem rzedu milimetrow.

    Pozdrawiam

  5. #5
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chyrus
    Uzywam obiektywu 50mm z f1.4. o ile na ustawieniu ostrosci na nieskonczonosc zdjecia wychodza zyleta i bez problemow,
    ale ostrzenie na nieskonczonosc to najgorsze co mozna wymyslic przy ostrzeniu. efektywnie tracisz jakies 2/3 glebii ostrosci. jesli obiektyw ma naniesiona skale to dla ostrosci "po horyzont" zdecydowanie powinno sie go ostrzyc hiperfokalnie...

    Cytat Zamieszczone przez chyrus
    to na krotkich odleglosciach (np. 1 - 8m) STRASZNIE ciezko jest prawidlowo ustawic ostrosc przy malych wartosciach f. Glebia jest czasem rzedu milimetrow.
    ale tylko ustawianie przy pelnej dziurze ma sens. bo wtedy wiadomo na co sie ostrzy, a nie co sie "jakos tam" wedlug celownika w ostrosc lapie. na pelnej klatce / duzej odbitce widac, ze ostrzone bylo np. na nos nie na oko. ostrzenie przy przymknieciu zwieksza ryzyko nietrafienia - na pelnej dziurze jest trudniej, ale za to jest gwarancja trafnosci GO.
    www albo tez flickr

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Jelenia Góra/Wrocław
    Posty
    436

    Domyślnie

    Tylko czy ta skala sprawdza sie przy cyfrowkach? czy crop nie powoduje jej przeskalowania przez co stalaby sie bezuzyteczna? Ostrze przy pelnej dziurze, a potem przymykam przyslone, niestety, czasem glebia jest gdzie indziej niz powinna byc . (Cholera, chyba mam BF ). Czy przejsciowka na M42 ma wplyw na glebokosc osadzenia obiektywu? Chyba dochodza z jakies 2mm, i czy to mialoby wplyw na robione zdjecia?

  7. #7
    Bywalec Awatar Dorn
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Rzeszów
    Wiek
    50
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk
    ... jesli obiektyw ma naniesiona skale to dla ostrosci "po horyzont" zdecydowanie powinno sie go ostrzyc hiperfokalnie...
    .
    wprawdzie to nie podforum dla mnie (początkujących) ale co to znaczy HIPERFOKALNIE? Czyli jak ostrzyć? (tak zwięźle i łopatologicznie)
    40D | 17-40/4L | 70-200/4L | 50/1.8 | 420EX | ... I z tego wychodzi: www.kolec.cba.pl
    ---------------------
    Post ten wyraza opinie Autora w dniu dzisiejszym. Nie moze on byc wykorzystany przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani innym nastepujacym po nim dniu.
    Autor zastrzega sobie prawo do zmiany pogladów, bez podawania przyczyny.

  8. #8

  9. #9
    Coś już napisał Awatar asknet
    Dołączył
    May 2005
    Wiek
    54
    Posty
    73

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chyrus
    Tylko czy ta skala sprawdza sie przy cyfrowkach? czy crop nie powoduje jej przeskalowania przez co stalaby sie bezuzyteczna? Ostrze przy pelnej dziurze, a potem przymykam przyslone, niestety, czasem glebia jest gdzie indziej niz powinna byc . (Cholera, chyba mam BF ). Czy przejsciowka na M42 ma wplyw na glebokosc osadzenia obiektywu? Chyba dochodza z jakies 2mm, i czy to mialoby wplyw na robione zdjecia?
    Czy FF/BF to nie jest wada AF a więc przy obiektywach manualnych nie ma prawa zaistaniec to zjawisko ?? chyba ze potraktujemy to jako wade "body "fotografujacego :-) tylko jakis serwis to naprawi :-)

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    FF/BF może też być spowodowane złym ułożeniem matówki. Wtedy obraz w wizjerze jest ostry a na zdjęciu niekoniecznie.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •