Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Back/forward focus - jeszcze raz

  1. #1
    Usagi Yojimbo
    Guest

    Domyślnie Back/forward focus - jeszcze raz

    Cześć,

    witam wszystkich (to mój pierwszy post na canon-board).
    Spędziłem wczoraj pół wieczoru czytając wątki poświęcone problemowi BF/FF w Canonach - ale dalej w sumie nie wiem, jakie jest właściwe dla mnie rozwiązanie tego problemu.
    Problem jest taki:

    od jakiegoś czasu (a konkretnie od wymiany Canona 10D na 20D zaczęło mi się wydawać, że coś jest nie tak z moją Tokiną (28-70/2.6-2.8 ATX PRO II) - konkretnie, że zdjęcia nią zrobione są podejrzanie nieostre. Oddałem ją na
    wszelki wypadek do serwisu, gdzie ją rozkręcili, umyli i stwierdzili, że jest
    ostra. No ale mi się dalej nie podobało, więc zrobiłem test łapania ostrości.
    Test nie wypadł najlepiej, co można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

    http://strelnik.republika.pl/Canon_50_1.4.JPG
    http://strelnik.republika.pl/Tokina_70_2.8.JPG

    Pierwsze jest dla porównania zrobione Canonem 50mm/1.4 (przesłona 1.4,
    auto-focus na centralnym punkcie, ze statywu) - wszystko wygląda ok, ostrość złapana tam gdzie trzeba.
    Drugie jest w tych samych warunkach zrobione Tokiną (ogniskowa 70mm,
    przesłona 2.8, również AF centralny i statyw) - no i wygląda, jakby ostrość
    była złapana prawie 30mm przed celem!!

    Jest to chyba ewidentny przypadek FF, ale ekspertem od tego nie jestem, więc zastanawiam się:
    1. czy moja interpretacja zdjęć jest słuszna
    2. co z tym zrobić (skalibrować aparat, obiektyw, oddać aparat, sprzedać
    obiektyw i kupić inny)?

    Czyli generalnie: co teraz robić???
    Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

    PS. Uprzedzając pytania: nie fotografuję od wczoraj, więc wiem, że
    stałoogniskowe obiektywy robią ostrzejrze zdjęcia niż zoomy; wyjaśniam też, że za każdym razem celowałem w napis "Focus here"

    Pozdrawiam,

    Staszek Strelnik

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Pszczola
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    53
    Posty
    1 760

    Domyślnie

    Zdjecia robione bylo ze statywu? Jesli tak i jesli Ci ten FF przeszkadza to raczej obiektyw do wymiany (sprzedazy?). Z tego co pamietam to Canon nie kalibruje body pod 'obce' szkla. Ale moge sie mylic.
    EOS 300v + BP, EOS 350d, EFs 18-55 3.5-5.6 II, EF 28-90 4-5.6 II, EF 75-300 4-5.6 III, EF 50mm 1.8 II, EF 85mm 1.8, Auto Revuenon 135 2.8, Pentacon 200 4, 430EX + rożny osprzęt; FED 5B; LOMO LK-A; Lubitel 166B; Minolta AF Big-Finder; Umax AstraCam 1000

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Usagi Yojimbo
    PS. Uprzedzając pytania: nie fotografuję od wczoraj, więc wiem, że (..)
    ..natomiast nie wiesz, że zamiast zakładać pięćdziesiąty watek na ten sam temat, lepiej dopisać się do istniejącego :-/ Przenoszę do "piaskownicy".

    No, na tej drugiej fotce rzeczywiście nie jest dobrze. Jednak jest to mimo wszystko średniej jakości zoom na pełnej dziurze i na moje wygląda raczej na błąd w granicy DOF. Przynajmniej tak ma prawo (niestety) powiedzieć serwis - dopuszczalna tolerancja w "dwucyfrowych" korpusach to właśnie "punkt ostrości ma się mieścić w granicy głębi przy danej przysłonie/ogniskowej".

    Ja bym proponował przede wszystkim nie ruszać body. Ostrzy idealnie z 50/1.4, a to znaczy że raczej z tą Tokiną coś nie tak. Pomijając, że i tak żaden oficjalny serwis się tego nie dotknie (bo szkło nie Canona).

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Aha, i powtórz test w prawidłowych warunkach oświetleniowych. Z tego co pamiętam, powinno się to robić co najmniej w 10-12EV. Te zdjęcia wyglądają na mniej (chyba że są celowo niedoświetlone).

  5. #5
    Usagi Yojimbo
    Guest

    Domyślnie Ale co zrobić z Tokiną?

    Cześć,

    dzięki za info. Problem w tym, że trochę mi szkoda tej Tokiny, bo to całkiem zacny sprzęt i się do niego przyzwyczaiłem
    Dlatego mam pytanie: czy jest możliwość skalibrowania obiektywu, tak żeby zlikwidować efekt BF/FF nie ruszając body? Czytałem na jakimś zagranicznym forum, że jest to możliwe (a nawet często stosowane), ale w Polsce jakoś nic na ten temat nie widzę...
    Wiem, że mając firmowe body i obiektywy mógłbym pójść do Canona, gdzie by mi to teoretycznie "dopasowali", ale podejrzewam, że raczej kręciliby czymś w korpusie, a nie w obiektywach.
    No właśnie: czyli da się tę Tokinę jakoś skalibrować, czy nie?

    Pozdrawiam,

    Staszek

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Jac
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    W-wa/Bielany
    Posty
    4 813

    Domyślnie

    jak jestes z warszawy mozesz sie przejsc/zadzwonic (bedzie gorzej) do serwisu i zapytac czy tego by ci niezrobili odplatnie i za ile i czy sie da raczej odpowiedza ci prawde ... BF/FF robia tylko z Canonen ale nikt tutaj nie pisal ze za darmo w ramach gwarancji.. to moze tokine zrobia za kase... tylko czy warto ?

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar p13ka
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    56
    Posty
    1 013

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Usagi Yojimbo
    Dlatego mam pytanie: czy jest możliwość skalibrowania obiektywu, tak żeby zlikwidować efekt BF/FF nie ruszając body?
    Jest możliwe. To tzw. justowanie obiektywu. Miałem gdzieś wizytówkę serwisu foto w Warszawie, który zajmuje się m.in. takimi rzeczami. Jak znajdę namiary to podeślę na priv. Tym niemniej łatwo dostać kontakt na giełdzie fotograficznej w Stodole. Szkło musisz oddać do serwisu (razem z puszką oczywiście) na jakieś 2-3 dni. Koszt ok. 200 zł.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Mysle ze lepiej bedzie pojsc za powyzsza rada i krecic przy obiektywie jak ruszac dobre body... Jesli body jest dobre to tokine trzeba podprostowac a nie naginac aparat Zwlaszcza ze nie sama Tokina czlowiek zyje
    ...

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar kami74
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Piaseczno
    Wiek
    49
    Posty
    1 492

    Domyślnie

    Chciałem założyc nowy topic ale sie podepne tu. Powiedzcie mi czy jak kupuję 350D z kitem od razu w pudełku, to moge mieć wieksza pewność, ze to body z tym konkretnie KITEm jest zestrojone tak że żaden BF/FF nie wystepuje. Czy wogóle tego nie sprawdzają ?

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Nic z niczym z jednego pudelka nie jest strojone. To nie fortepian

    Produkuja to w/g jakichs norm i w teorii kazdy kit z kazdym body (do ktorego da sie go wkrecic) ma dzialac poprawnie... W praktyce to roznie bywa... Zwykle jednak to problem body i troche za luznych norm....
    Ostatnio edytowane przez KuchateK ; 24-05-2005 o 09:08
    ...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •