Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Prędkość migawki

  1. #1
    vojtaz
    Guest

    Domyślnie Prędkość migawki

    Witam!

    Jako poczatkujacy chcialem sie zapytac o co chodzi z ta predkoscia migawki, tzn wiem, ze to jest czas reakcji midawki po nacisnieciu spustu, ale mam problem z odszyfrowanie ktora predkosc jest tak naprawde szybsza podczas przegladania testow aparatow...

    np.

    mam predkosc migawki aparatu "A"

    8 - 1/1448 sek

    i predkosc migawki aparatu "B"

    1/2 - 1/2000 sek

    i ktora tak naprawde jest szybsza??

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Tak teoretycznie to migawka moze byc bardzo wolna a nadal byc w stanie naswietlac bardzo krotkie czasy rzedu 1/4000 sekundy... Ale nie robmy zamieszania

    To co podales to zakres... Pierwszy od 8 sekund do 1/1448... Czyli jesli nie ma czegos takiego jak bulb (recznie otwierasz i zamykasz migawke) to mozesz maksymalnie naswietlac 8 sekund.

    Drugi 1/2 (malo bardzo)... 1/2000 niewiele mniej od 1/1448... Niezauwazalna roznica.

    Wybral bym pierwszy... Poprostu w nocy na statywie zdjecia z czasami kilka sekund sa bardzo fajne... Ograniczenie 1/2 sekundy zwykle swiadczy o bardzo nedznej matrycy ktora nie radzi sobie z dluzszymi czasami szumiac niemilosiernie albo produkujac inne bonusy.

    Czasy rzedu 1/1000 wystarczaja do zamrozenia ruchu, powyzej wiele zreszta nie ma... Szybki dslr osiaga 1/8000, a na fotach tego praktycznie nie widac.

    Zapewne to co podales pochodzi z kompaktow... Nie ma problemu... Z przyslona i ISO jakie tam wystepuje wystarczy Ci napewno zakresu do wiekszosci normalnych fot.

    Wieksze znaczenie ma to 8 sekund wzgledem 1/2 w tym drugim jak to ktora efektywnie jest szybsza...
    Ostatnio edytowane przez KuchateK ; 22-05-2005 o 18:21
    ...

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar DoMiNiQuE
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Ostrów Wlkp.
    Wiek
    42
    Posty
    3 548

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez vojtaz
    Witam!

    Jako poczatkujacy :wink: chcialem sie zapytac o co chodzi z ta predkoscia migawki, tzn wiem, ze to jest czas reakcji midawki po nacisnieciu spustu, ale mam problem z odszyfrowanie ktora predkosc jest tak naprawde szybsza podczas przegladania testow aparatow...

    np.

    mam predkosc migawki aparatu "A"

    8 - 1/1448 sek

    i predkosc migawki aparatu "B"

    1/2 - 1/2000 sek

    i ktora tak naprawde jest szybsza??
    'Predkosc migawki' to inaczej czas jej otwarcia wyr. w sekundach.

    aparat A moze naswietlac od 1/1448sek (czytaj jednej tysiac czterysta czterdziestej osmej sekundy ) do 8 sek.

    aparat B moze naswietlac od 1/2000sek do 1/2sek

    jak widac aparat B ma krotszy czas otwarcia migawki czyli jej 'predkosc' :wink: jest wieksza

    Edit:
    niepotrzebnie sie produkowalem

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar snow
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Świdnik/Lublin
    Wiek
    40
    Posty
    1 145

    Domyślnie

    W przypadku kompaktów nic się nie otwiera i nie zamyka, bo jest elektroniczna
    40d + m42 58-500 + EF 18-75

    "osiagnales szczyt w lizaniu viteaza" - by dan7770

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Uwzgledniajac ze jest to migawka szczelinowa to tam wieksze znaczenie ma szerokosc szczeliny jak szybkosc samej migawki Zmniejszajac szczeline mozna zmniejszyc predkosc migawki, majac nadal efektywnie ten sam czas naswietlania...

    W kompaktach rozne cuda sa... Przyslona robiaca za migawke... Migawki elektroniczne...

    A roznice maksymalnej szybkosci migawki i tak sa naprawde mniej wazne jak kolor obudowy.
    ...

  6. #6
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Kuchatek - ja w pierwszym poscie autora nie widze zadnej wskazowki ze chodzi o cyfrowki... wiec dlaczego w swoim poscie piszesz o matrycach?

    Snow podobnie - a kompakty analogowe tez maja migawki elektroniczne?

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Pszczola
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    53
    Posty
    1 760

    Domyślnie

    Jestem niemal pewien, ze w pierwszym przypadku chodzi o Kodak EasyShare V550
    EOS 300v + BP, EOS 350d, EFs 18-55 3.5-5.6 II, EF 28-90 4-5.6 II, EF 75-300 4-5.6 III, EF 50mm 1.8 II, EF 85mm 1.8, Auto Revuenon 135 2.8, Pentacon 200 4, 430EX + rożny osprzęt; FED 5B; LOMO LK-A; Lubitel 166B; Minolta AF Big-Finder; Umax AstraCam 1000

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Kuchatek - ja w pierwszym poscie autora nie widze zadnej wskazowki ze chodzi o cyfrowki... wiec dlaczego w swoim poscie piszesz o matrycach?
    Zaden analog nie ma tak durnych czasow Co to innego jak marketingowo zepsuty kompakt digitalny moze byc?

    Ja tak z dobrego serca... Autor sie podnieci ze jeden jest pare tysiecznych sekundy szybszy szybszy i kupi trupa z ograniczeniem czasu do pol sekundy

    A wiem jak to jest, bo mialem takiego z 4 sekundami... Powyzej sekundy taka kasza...
    Ostatnio edytowane przez KuchateK ; 23-05-2005 o 04:07
    ...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •