Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: [Paenka] Sieradz

  1. #1
    Uzależniony Awatar Paenka
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    727

    Domyślnie [Paenka] Sieradz

    Witam
    chciałabym zaprezentować wam kilka ujęć moim aparatem z mojego miasta. Miasto to Sieradz, urodziłam się tu i mieszkam i ciężko mi stąd wyjechać. Nie dlatego, że nie mogę tylko dlatego, że nie potrafię się z nim rozstać. Mieszkańcy a szczególnie młodzi mówią, że Sieradz to zapupie, może i mają racją biorąc pod uwagę, że są oni pod wrażeniem większych miast do ktorych na nauki wyjechali. Ja również wyjechałam ale cenię sobie je takim jakie jest. Wielu po prostu nie zna swojego miasta i potrafi jedynie biadolić. Pomijam fakt kompletnej indolencji w temacie historii swego rodzinnego miasta, która naprawdę pomogłaby im docenić je.
    Jako pierwsze prezentuję zdjęcie sieradzkiej Fary wzniesionej w 1370 r za Kazimierza Wielkiego. Kościół jest świeżo odrestaurowany z zewnątrz.
    Więcej na temat budynku tutaj

    1.
    2.
    Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

    TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

  2. #2
    Pramo
    Guest

    Domyślnie

    Paenko, podoba mi się Twój wstęp.
    Moim zdaniem zdjęcia są odrobinę przepalone, gubi się czternastowieczna faktura cegły. Tło przy tym jest jednolicie czarne, a gdyby fotkę zrobić trochę po zachodzie słońca, gdy majaczą się jeszcze kolory?

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Niestety porażka - po pierwsze nocnych zdjęć nie robi się w nocy (co kolega wyżej sugeruje) - z tego powodu masz całkowicie czarne tło i przepalenia w światłach. Po drugie - fatalna obróbka. Nieostre i brak szczegółów (faktury cegieł). No i kadry niestety byle jakie - walące fragmenty budynków spotyka się najczęściej bo tak jest najłatwiej, ale jak zwykle o dobre zdjęcia nie jest łatwo - spróbuj zrobić większy fragment budynku i zminimalizować zbieżność perspektywy a to czego się nie uda zminimalizować - poprawić w postprocessie...
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  4. #4
    Uzależniony Awatar Paenka
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    727

    Domyślnie

    Jak zrobić zdjęcie nocne, nie w nocy tak aby było czarne niebo na którym akurat mi zależało? Oświetlenia niestety nie miałam możliwości regulować a przyciemniając troszkę światła w PP niestety zdjęcie nie byłoby ciekawe (wg mnie oczywiscie).
    Jak pomniejszyć fotkę do takich rozmiarów aby cegła była ze szczególami?
    Krzychu mam ogromną prośbę. Czy mógłbys na prv napisać mi kilka wskazówek odnośnie tego jak poprawić to co opisałeś w swoim poście?

    No dobra jeśli chodzi o kadry to będę ich broniła bo:
    1. naoglądałam się już zdjęć fary w pełni i są strasznie nudne
    2. otoczenie to walące się brudne kamienice, które i tak by zepsuły tylko kompozycje no i wchodzące w kadr latarnie :/
    3. Krzychu co to znaczy? ->
    zminimalizować zbieżność perspektywy a to czego się nie uda zminimalizować
    nie rozumiem

    Niestety problem z tym budynkiem jest taki, ze robiłam owszem zdjęcia tego budynku na 28 mm ale niestety i tak nie objęłam większej czesci budynku gdyż tuż za plecami już sa kamienice.
    Tło miało być czarne :] No
    Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

    TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar sniper88
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 156

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Paenka Zobacz posta
    nie rozumiem
    Nie jestem w 100% pewien, ale chyba chodzi o to, ze budynki na zdjeciu maja ksztalt trapezu, z jednej strony kadr leci w lewo, z drugiej w prawo. Wyszlo Ci tak, poniewaz wycelowalas obiektyw do gory, a nie poziomo wzgledem ziemi.
    O ostrosci nie pisze, wypowiedzial sie juz Krzychu, po prostu jej nie ma Wyostrz zdjecie jakims programem juz po zmniejszeniu i bedzie lepiej

    O kadrach tez mi trudno cos napisac. Jak dla mnie wszystko za waskie. Na #2 az by sie prosilo pokazac caly budynek, albo tez, jak sie nie dalo, skupic sie tylko na wiezy
    WWW | 500px | IG
    Semper in altum

  6. #6
    Uzależniony Awatar Paenka
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    727

    Domyślnie

    aha jesli chodzi o ksztalt trapezu no to cóż liczyłam sie z tym no bo trudno zeby inaczej bylo je zrobic w tym miejscu stojac

    dobra to ja skocze do programu i cos poprobuje ale ciezko mi to idzie nie wiem dlaczego
    Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

    TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

  7. #7
    Uzależniony Awatar VanMurder
    Dołączył
    Jan 2007
    Wiek
    48
    Posty
    600

    Domyślnie

    Heja !
    poniżej mały przykład (przed i po) foto-szopowej korekty perspektywy w architekturze:

    Factory

    w PS jest specjalne narzędzie do tego: Transform-> Perspective
    by "wyprostować budynek":

    1. Skopij Background (contr+J)
    2. Zaznacz skopiowana warstwę i z górnego Menu wybierz Edit>Transform> Perspective.
    3. Po krótkiej zabawie z naciąganiem budynku uzyskasz zamierzony efekt ...

    ...na przyszłość staraj się, podczas fotografowania architektury, nie odchylać obiektywu od poziomu w górę... zaosczędzisz sobie pracy w PS, ewentualnie później tylko przekadrujesz zdjęcie...
    pozdrawiam

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez VanMurder Zobacz posta
    ...na przyszłość staraj się, podczas fotografowania architektury, nie odchylać obiektywu od poziomu w górę... zaosczędzisz sobie pracy w PS, ewentualnie później tylko przekadrujesz zdjęcie...
    pozdrawiam
    Ale do tego potrzebne jest miejsce, którego Paenka nie miała.

    Paenka, wróc tam i zrób zdjęcie w ciągu godziny po zachodzie słońca. To magiczna pora, niebo ma wtedy ładny niebiesko-granatowy kolor niezależnie od pogody, światła juz się palą... Naprawdę ładne zdjęcia wtedy wychodzą

  9. #9
    Początki nałogu Awatar Krasuski
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez VanMurder Zobacz posta

    1. Skopij Background (contr+J)
    2. Zaznacz skopiowana warstwę i z górnego Menu wybierz Edit>Transform> Perspective.
    3. Po krótkiej zabawie z naciąganiem budynku uzyskasz zamierzony efekt ...
    To trzeba zapamiętać bo naprawdę warto

  10. #10
    Uzależniony Awatar bakulik
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    Rumia
    Wiek
    42
    Posty
    765

    Domyślnie

    Witam.

    Cytat Zamieszczone przez Paenka Zobacz posta
    Mieszkańcy a szczególnie młodzi mówią, że Sieradz to zapupie
    Tak mówi większość młodzieży z miast poniżej pewnej liczby mieszkańców, przy czym ilość narzekających jest odwrotnie proporcjonalna do tejże liczby mieszkańców.

    Cytat Zamieszczone przez Paenka Zobacz posta
    Wielu po prostu nie zna swojego miasta i potrafi jedynie biadolić. Pomijam fakt kompletnej indolencji w temacie historii swego rodzinnego miasta, która naprawdę pomogłaby im docenić je.
    Święte słowa!

    Wracając do zdjęć, to koledzy mają poniekąd rację. Najbardziej przeszkadzają prześwietlenia. Jeśli masz statyw, to spróbuj zrobić dwa-trzy zdjęcia przy różnej ekspozycji (na światła, na cienie, pośrodku) i skleić je w HDR (chociaż można z tym przesadzić i wyjdzie nienaturalnie).

    Możesz też pobawić się w PS poleceniem Shadow/Highlights, np. tak (na szybko, nie najlepiej, ale pokazuje efekt działania):


    lub zastosować pewną "magiczną" sztuczkę udającą poszerzony zakres dynamiki :

    .

    Cytat Zamieszczone przez Paenka Zobacz posta
    Jak pomniejszyć fotkę do takich rozmiarów aby cegła była ze szczególami?
    Przy zmianie rozmiaru, jeśli używasz Photoshopa, możesz wybrać interpolację Bicubic Sharpen. Możesz też po zmniejszeniu zastosować np. maskę wyostrzającą (Unsharp Mask), która zasymuluje część utraconych detali.

    Cytat Zamieszczone przez Krasuski Zobacz posta
    To trzeba zapamiętać bo naprawdę warto
    Taka namiastka obiektywu z shiftem. Namiastka, gdyż nigdy nie uzyskasz idealnego efektu. W niektórych przypadkach można wręcz przedobrzyć i takie "poprawione" zdjęcie wygląda nienaturalnie. Tak więc warto zapamiętać, ale zalecam umiar w stosowaniu.
    Pozdrawiam
    Łukasz Bakuła
    „Fotografia – to radość życia. Aparat nie został stworzony dla ludzi smutnych i skwaśniałych”. J. Płażewski

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •