Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: Jak fotografować z filtrem połówkowym

  1. #11
    Uzależniony Awatar tomdz
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    44
    Posty
    637

    Domyślnie

    W sumie racja, zakładając, że połówka zmniejszy kontrast sceny, matrycowy powinien nieźle dawać radę. Dzięki :-)
    Body, stałki, zoomik

  2. #12

    Domyślnie

    Tak chodzilo mi o szara połówke :-) widze ze sa sposoby, ale trzeba samemu do nich dojsc robiąc zdjecia. Dzieki za odpowiedzi :-)

  3. #13
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    15

    Domyślnie Odp: Jak fotografować z filtrem połówkowym

    Cytat Zamieszczone przez KwAs Zobacz posta
    Nie mam ustawionego punktowego pomiaru światła. Po prostu mam wrażenie ze jak mocno przyciemnię tzn. obniżę filtr w holderze to aparat stara się rozjaśnić (co jest logiczne bo wg niego jest za ciemno), ale mi o to nie chodzi wiem ze mogę obniżyć ekspozycje i będzie ok., ale to takie strzelanie nie wiem czy? o ile? może są jakieś zasady? Może macie wypracowane na to sposoby? Jak nie to się pobawię i to rozkminie prędzej czy później, ale, po co się męczyć :-)

    Dobre pytania..., rowniez zastanawiam sie , czy najpierw robic pomiar bez filtra a dopiero pozniej wsunac go w holder i korygowac ekspozycje patrzac na histogram ?(mysle ze tak bylo by nawet dokladniej)
    Wogole jak to jest z tymi filtrami i fotografia pod swiatlo? czy nalezy uzywac funkcji D-lighting(Nikon) aby bardziej rozjasnic dolne partie obrazu?
    Jaki pomiar swiatla zastosowac fotografujac zachod slonca ?
    Czy nalezalo by podbic kontrast w ustawieniach aparatu ..itd ?
    Ktory z obiektywow jest najskuteczniejszy w fotografi pod swiatlo ? (chodzi o tzw; flary )
    Ostatnio edytowane przez fotoamato ; 30-03-2015 o 13:53

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Jak fotografować z filtrem połówkowym

    może wrzucę filmik w temacie jak to robi Joe Cornish
    All Camera Videos-02
    jak zwykle są różne szkoły w temacie ale Cornish robi na manualu więc zakładam że nie zmienia ustawień po założeniu filtra, podobnie pisze Mroczek w swojej książce, ale inne sposoby też działają czyli matrycowy lub na histogram, lub na histogram ETTR trzeba tylko wiedzieć co się później ze zdjęciem będzie robiło.
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  5. #15
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    15

    Domyślnie Odp: Jak fotografować z filtrem połówkowym

    Tak,ale ten film w sumie niewiele wyjasnia, poza omowieniem poszczegolnych filtrow Lee, ktore mozna uzyc w tym ich holderze..chyba ze pomylkowo wrzuciles nie ten filmik ?

  6. #16
    Uzależniony Awatar italy
    Dołączył
    Nov 2011
    Posty
    508

    Domyślnie Odp: Jak fotografować z filtrem połówkowym

    https://www.youtube.com/watch?v=3IooM7FB44c
    to dobre podstawy, warto obejrzeć a potem samemu pomału wprowadzać to w swoje ujęcia.

  7. #17
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    15

    Domyślnie Odp: Jak fotografować z filtrem połówkowym

    Okey, dzieki ze te filmiki, mysle ze sobie poradze

    Mam jeszcze jedno pytanie ; ostatnio fotografowalem zachod slonca w tle byly gory (las) z duzej ogleglosci.... w sumie wszystko bylo poprawnie naswietlone, tylko ten gorzysty las byl jakis niedoswietlony (?), zadna mgla wtedy nie unosila sie nad tym lasem;/ czy do takiej sceny potrzebuje dodatkowo jeszcze jakiegos filtra poza szara polowka ND ?
    Ostatnio edytowane przez fotoamato ; 30-03-2015 o 21:30

  8. #18
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: Jak fotografować z filtrem połówkowym

    trudno powiedzieć o czym mówisz, zapodaj fotkę, może to była zniżka kontrastu, wtedy przydałby sie polar, ale nic nie zdziałamu, gdy nie pokażesz tam tego efektu.
    ebe ebe

  9. #19
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    15

    Domyślnie Odp: Jak fotografować z filtrem połówkowym

    Mozesz miec racje z tym spadkiem kontrastu, w ogole nie podoba mnie sie ten obiektyw Tamron 17-55mm f2.8 zwlaszcza, ze nienajlepiej radzi sobie pod swiatlo .
    Pousuwalem juz te zdjecia,ale RAW`y gdzies tam jeszcze powiny byc, wiec moze jutro sprobuje cos tutaj wrzucic ...

  10. #20
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    15

    Domyślnie Odp: Jak fotografować z filtrem połówkowym

    Tak to wlasnie nieladnie wyglada, nierowno ponaswietlane gory, jak jakies plamy(zaznaczylem strzaleczkami) pozostaje tylko wyciac samo niebo a dol przyciemnic calkiem.

    Zdjęcia

    Ps; Filtr ND polowkowy szary (soft) 0.9 Hi-Tech.
    Ostatnio edytowane przez fotoamato ; 31-03-2015 o 09:12

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •