Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Stała ogniskowa

  1. #1
    Bywalec Awatar osasa
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Lubartów PL/Newport News VA
    Wiek
    42
    Posty
    131

    Question Stała ogniskowa

    Mam pytanko co do obiektywów stałoogniskowych. Czy z podanej ogniskowej mozna wyliczyć zbliżenie obiektywu? W zmiennoogniskowych dzieli się długa przez krótką, a w stałoogniskowych?

    Przyszło mi to do głowy jak oglądałem w necie Canona EF 1200mm
    Moze na jego przykładzie ktoś to mi wyjaśni...

    Moze i pytanie jest banalne, ale cóż, jestem zielony Pozdroofka
    Camera Obscura/ Szkło powiększające x 2/ bambusowy statyw/ świczka+odblask z "pazłotka" - od czegoś trzeba zacząć :rolleyes:

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Pszczola
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    53
    Posty
    1 760

    Domyślnie

    W szklach zmiennoogniskowych dzielenie dlugiej przez krotka nie daje w wyniku danych 'przyblizenia' bezwzglednego tylko zakres krotnosci zooma od szerokiego kata do waskiego. W stalkach mozna zrobic tak samo, tyle, ze wynik zawsze bedzie = 1 ;-)
    EOS 300v + BP, EOS 350d, EFs 18-55 3.5-5.6 II, EF 28-90 4-5.6 II, EF 75-300 4-5.6 III, EF 50mm 1.8 II, EF 85mm 1.8, Auto Revuenon 135 2.8, Pentacon 200 4, 430EX + rożny osprzęt; FED 5B; LOMO LK-A; Lubitel 166B; Minolta AF Big-Finder; Umax AstraCam 1000

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    To co cię interesuje nazywa się skalą odwzorowania i jest to stosunek rozmiaru obiektu do rozmiaru obrazu na kliszy.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  4. #4
    Bywalec Awatar osasa
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Lubartów PL/Newport News VA
    Wiek
    42
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    To co cię interesuje nazywa się skalą odwzorowania i jest to stosunek rozmiaru obiektu do rozmiaru obrazu na kliszy.
    Hmm.. pogooglowałem i...
    http://www.grzyby.pl/pierwotna-skala-odwzorowania.htm
    "Np. grzyb o wysokości 20 mm jest wyświetlany na monitorze i ma tam 80 mm wysokości. Skala odwzorowania to 4:1. "
    To jest skala odwzorowania...
    Jeszcze jeden link: http://fotohobby.terramail.pl/makro/teoria.htm
    A ja miałem na myśli to czy z ogniskowej obiektywu stałoogniskowego da sie wyliczyć "przybliżenie bezwzględne", jak określił to Pszczoła.
    Camera Obscura/ Szkło powiększające x 2/ bambusowy statyw/ świczka+odblask z "pazłotka" - od czegoś trzeba zacząć :rolleyes:

  5. #5
    Zablokowany Awatar kavoo
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    1 173

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    To co cię interesuje nazywa się skalą odwzorowania i jest to stosunek rozmiaru obiektu do rozmiaru obrazu na kliszy.
    Ja mysle, ze - skoro osasa sam przyznaje, ze jest zielony - nie chodzi mu o skale odwzorowania... bo pewnie nawet nie wie co to takiego ;-)

    Jak znam zycie, to chodzi o to, co w przypadku lornetek zwyklo sie nazywac przyblizeniem - jesli np. lornetka ma przyblizenie x10 to znaczy, ze obiekt oddalony o 100m jest przez lornetke widziany tak, jakby byl oddalony o 10m.

  6. #6
    Bywalec Awatar osasa
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Lubartów PL/Newport News VA
    Wiek
    42
    Posty
    131

    Domyślnie

    O właśnie, Kavoo, o to mi chodzi
    A skala odwzorowania... do dzisiaj nie wiedziałem
    Camera Obscura/ Szkło powiększające x 2/ bambusowy statyw/ świczka+odblask z "pazłotka" - od czegoś trzeba zacząć :rolleyes:

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar pazurek
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 294

    Domyślnie

    Heh, najbardziej mnie rozbawiaja ludzie ktorzy widzac mojego beroflexa 500/8 pierwsze o co pytaja to "a jakiego to ma zooma?" i sa strasznie zszokowani gdy odpowiadam ze zadnego.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kavoo
    Jak znam zycie, to chodzi o to, co w przypadku lornetek zwyklo sie nazywac przyblizeniem - jesli np. lornetka ma przyblizenie x10 to znaczy, ze obiekt oddalony o 100m jest przez lornetke widziany tak, jakby byl oddalony o 10m.
    kavoo, to ja mam takie nieco lamerskie pytanie: w lornetce masz soczewkę powiększającą i okular. W aparacie chyba nie masz okularu w takim razie chyba nie można mówić o równoważnej sytuacji i analogii z lornetką. Czy się mylę ?
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  9. #9
    Zablokowany Awatar kavoo
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    1 173

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    kavoo, to ja mam takie nieco lamerskie pytanie: w lornetce masz soczewkę powiększającą i okular. W aparacie chyba nie masz okularu w takim razie chyba nie można mówić o równoważnej sytuacji i analogii z lornetką. Czy się mylę ?
    No i teraz wlasnie o to chodzi, zeby osasie to wytlumaczyc :-)

  10. #10
    Bywalec Awatar osasa
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Lubartów PL/Newport News VA
    Wiek
    42
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kavoo
    No i teraz wlasnie o to chodzi, zeby osasie to wytlumaczyc :-)
    No tak, mówiłem, zieleń ode mnei bije :rolleyes:

    No to może inaczej: co daje ogniskowa 500 w porównaniu do ogniskowej 100. Pomijając inne parametry, przy tych samych ustawieniach aparatu, fotografując ten sam przedmiot, z tej samej odległości, jakiej wielkości bedzie odwzorowany przedmiot na zdjeciu, którym obiektywem bedzie większy?
    Camera Obscura/ Szkło powiększające x 2/ bambusowy statyw/ świczka+odblask z "pazłotka" - od czegoś trzeba zacząć :rolleyes:

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •