Będąc pod wrażeniem zdjęć portretowych czy ludzi fotografowanych z pomocą blendy (np kilka zdjęć Van Murder'a w topicu pierwsze próby z portretem czy coś w tym rodzaju )postanowiłem ją zdobyć. Wchodzę na allegro... Cena od 90zł w górę. Umarłem. Patrzę na sprzęt do mocowaina blendy do statywu. Umarłem. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego tyle to kosztuje? Fakt 100zł przy tym co potrafią wydać fotografowie na szkła to śmieszne pieniądze, ale ja uważam, że grosz do grosza itd Tu 100 tam 100 tam znowu 100 i sie robi 50/1.8 ;p

Pierwsze co - google twoim przyjacielem. Wpisuje - "zrób blendę" czy coś w tym rodzaju. Znalazłem w sumie jeden konkretny pomysł, aby koc termiczny naciągnąć na hula-hop. Dla mnie kiepski plan bo nie widzę siebie maszerującego na fotki z wielka obręczą.. Stwierdziłem, że potrzebna mi blenda mobilna. Normalne blendy mają obręcz zrobioną z bardzo elastycznego drutu który daje się składać w pół 8-mki. Ja o czymś takim marzyć nie mogę Poszedłem do sklepu z materiałami budowlanymi. Olśniło mnie i o to co jest potrzebne do zrobienia własnej blendy:

-Cienka rurka PCV (po prostu plastik ) o dł w moim przypadku 3m (Koszt: 3,50zł)
- Kolanka plastikowe 8szt (koszt: 70gr/szt)
- Łapki plastikowe 5szt (koszt: 50gr/szt)
- klamerki (bezcenne jak się weźmie od mamy )
- Koc termiczny (koszt 9zł w aptece)

Zdjęcie przedstawia już pocięte rurki.

Koszt jak łatwo policzyć nie przekracza nawet 20zł

Swoją blendę oparłem o ośmiokątna ramę. Taka już całkiem nieźle przypomina okrąg. Mając 3m rurkę, trzeba ją wykorzystać w całości. Wyznaczyłem wzór na długość boku osmiokąta.


Podstawiając dane do tego wzoru wychodzi jaką długość powinny mieć rurki na bok blendy, tak aby reszta rurki to była rurka trzymająca całą blendę. Z doświadczenia widzę, że lepiej podstawić do wzoru 10cm mniej niż jest rzeczywista długość rurki.

Wystarczy zmontować pocięte rurki i mamy cały ramiak. Położyłem go na pognieciony koc termiczny i obciąłem jego nadmiar.


Wystarczy spiąć klamerkami i blenda gotowa To mi niestety nie daje satysfakcji. Czas zintegrować ja ze statywem. Do tego potrzebuję rurke która mogę przymocować do blendy. Połaczyłem dwie łapki plastikowe ze sobą - na klej i patyczki z wykałaczek w środek.