Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: #58 Własny bokeh

  1. #1
    Dopiero zaczyna Awatar gof
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    39
    Posty
    49

    Domyślnie #58 Własny bokeh

    Znalazłem coś takiego: http://www.diyphotography.net/diy_create_your_own_bokeh

    ...i trochę przerobiłem

    W mojej wersji:

    1. Drukujemy pożądany kształt bokeh
    2. Wycinamy i naklejamy na dekiel od wewnętrznej strony
    3. Nawiercamy dookoła obrysu najcieńszym wiertłem jakie mamy (ja użyłem 0.8 mm)
    4. Odklejamy obrys i łączymy wiertłem otwory (uważając na plastik który będzie się zbierał na wiertle, trzeba go co 2-3 otwory usuwać, ja to robiłem wiercąc dziurę w drewnianej desce)
    5. Delikatnie szlifujemy nierówności w dekielku małym pilniczkiem
    6. Gotowe!

    Punkt 5 jest ważny - mój dekielek jest jeszcze niedoszlifowany i widać to na jednym zdjęciu.

    Zdjęcia (kliknięcie otwiera wersję w większej rozdzielczości):



    EOS

  2. #2
    Bywalec Awatar Klosiu
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Tarnów/Kraków
    Posty
    232

    Domyślnie

    szczerze mówiąc efekt dośc tantenty ale pomysł ciekawy

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar mattnick
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Wałbrzych
    Wiek
    41
    Posty
    1 735

    Domyślnie

    Prowadziłem kiedyś dyskusję z jednym użytkownikiem CB nt. poprawy pięciokątnego bokehu 50 1.8 zakładając nakładkę z idealnie okrągłym otworem . Patent fajny ale działa tylko z b. jasnymi szkłami. Pozdrawiam
    30D, C 17-40 f4 L, 50 f1.8, 70-200 f4 L, 430 ex, oraz -=iii=<)
    CZYTAĆ I PAMIĘTAĆ !!!!

  4. #4
    Dopiero zaczyna Awatar gof
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    39
    Posty
    49

    Domyślnie

    Właśnie - jasność szkła jest kluczowa. Foty wyżej są z 50 f/1.8, próbowałem też z 28-70 f/3.5-4.5, ale kompletnie nie wyszło (może to kwestia rozmiaru serca?). Ciekawe jakby to wyglądało przy f/1.4, szkoda że nie mam jak sprawdzić

    Czy tandeta czy nie, to kwestia ujęcia - są sytuacje kiedy takie serduszka albo inne wzory da się wkomponować w zdjęcie (te z mojego posta nimi nie są - po prostu testowałem ).
    EOS

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    Patent fajny, efekt jarmarczny ale może być sympatyczny przy niektórych kadrach. Ja mam na to prostszy sposób, podpatrzony z forum M42. Po narysowaniu/wydrukowaniu obrysu na jakimś grubszym papierku wycina się go nożykiem, papierek zamazuje na czarno i wycina kółko o średnicy odpowiadającej wewnętrznej średnicy filtra UV. Papierek taki wchodzi na wcisk do filtra. Mniej roboty niż przy wierceniu plastiku, efekt identyczny.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar _igi
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 035

    Domyślnie

    A jak z łapaniem ostrości przy czymś takim, nie ma problemów?
    5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

  7. #7
    Początki nałogu Awatar Saurus
    Dołączył
    Dec 2006
    Miasto
    okolice Łodzi
    Wiek
    34
    Posty
    269

    Domyślnie

    Lepiej będzie sobie nadrukować dowolny wzór drukarką laserową na folii i zamontować np. na filtrze uv, mniej szkodliwe działanie (dekiel ocaleje) no i grubość dekla pewnie trochę psuje efekt.
    Saurus

    Prawo Murphy'ego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"
    "Sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie" - Elbert Hubbart

    Galeria WWW

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    znam to i trochę się tym bawiłem i teraz chodzi mi po głowie inne patent: a jakby tak zamiast tego serduszka zamontować tam szablon na folii z czymś ala czarny spot w Cokinie? żeby bokeh miał ciemniejsze zewnętrze niż środek...
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Jelenia Góra/Wrocław
    Posty
    436

    Domyślnie

    Panie, takie cuda to w PSie skuteczniej, bez ograniczen i to na ostrych fotach i bez szkody w stratach w materiale (deklach) i z każdym szkłem i w ogóle Jako ciekawostka może być.

  10. #10

    Domyślnie

    tandetne zgadzam się. ale dla osób nie wtajemniczonych tzw "kozacki efekt" np. dla młodych par wynajmujących fotografa na wesele.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •