Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Szumy matrycy

  1. #1
    Bywalec Awatar osasa
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Lubartów PL/Newport News VA
    Wiek
    42
    Posty
    131

    Domyślnie Szumy matrycy

    Pytanko: Czy jeśli matryca ma określone szumy przy 5 Mpix, i zmieniam rozdzielczość zdjęcia na 3.2 Mpix to szumy sie zmieniają(zmniejszają) ??

    Mi sie wydaje ze nie, bo matryca odczytuje obraz wszystkimi 5 mln pixeli, ale zapisujego jako 3,2 Mpix. Więc szumy zostają takie same. Czy mam rację??

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Szum tak nieco upraszczajac to odchylka koloru pojedynczego pixela... Przy foceniu jednolitej powierzchni jedne pixele lapia nieco wiecej, inne nieco mniej swiatla...

    Zmniejszenie polega na usrednieniu wartosci koloru sasiednich pixeli... Jesli wezmiesz czarny i bialy dostaniesz szary... Zjada to swietnie szum... Im wieksza zmiana rozdzielczosci w dol (najlepiej dwojkami, x2, x4) tym lepsze efekty.

    Jesli zmniejszysz rozdzielczosc zdjecia dobrym algorytmem to da sie wyjsc calkiem niezle na tym do przodu z szumami... Trudno jednak powiedziec jak dobrze jest to zaimplementowane w aparacie.

    Dobre, niezbyt mocne odszumienie na kompie (nieco zmiekcza obraz niestety) a potem zmniejszenie rozmiaru z pozniejszym wyostrzeniem daje swietne efekty.
    Ostatnio edytowane przez KuchateK ; 18-05-2005 o 23:49
    ...

  3. #3
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KuchateK
    Dobre, niezbyt mocne odszumienie na kompie (nieco zmiekcza obraz niestety) a potem zmniejszenie rozmiaru z pozniejszym wyostrzeniem daje swietne efekty.
    A ja robie odszumienie z wyostrzeniem (oryginalu) a potem zmniejszenie z wyostrzeniem i rowniez daje swietne efekty 8)

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Co kraj to obyczaj Trzeba sobie dobrac odpowiednia metode pod siebie... Jak moge to generalnie wogole staram sie nie odszumiac... W wiekszosci zmiana rozmiaru 50% wystarcza...
    ...

  5. #5
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KuchateK
    W wiekszosci zmiana rozmiaru 50% wystarcza...
    No gdybym mial ponad 10 megapixelowe bod to tez by mi wystarczala ... ale ja wole miec oryginaly nieodszumione a nie miniaturki do www

    Tak przy okazji - zdecydowanie odradzam wyostrzanie (jakis unsharp mask czy cos) PRZED odszumianiem - NeatImage wprawdzie poradzi sobie z takimi artefakcikami (wyostrzanie zwieksza szumy) ale strasznie zmiekcza zdjecie, nawet wyostrzajac je sam po odszumieniu.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Ano to zalezy jaki jest docelowy format i przeznaczenie Jak to gnioty od cioci na 10x15 to nie ma sobie co glowy zawracac zaawansowana obrobka
    ...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •