Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 24 z 24

Wątek: problem z ustawieniem parametrów

  1. #21
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    Polska
    Posty
    67

    Domyślnie

    Po kolei, bo chyba sie znowu wpedzimy w las.

    Padło stwierdzenie, ze w trybie Av z włączona lampą aparat pokazuje dokładnie takie same czasy naświetlania przy zadanej przesłonie. Załóżmy, że jest to f-5,6, t=2s.

    Vitez stwierdził to w swoich 10D i 20D. Ja mam analoga EOS 33. I tam jak ustawie Av i nie mam włączonej lampy też pokaże założone 5,6 i 2 s, ale jak włącze lampę, układ pomiaru ją "zobaczy" i skoryguje ustawienie czasu otwarcia migawki uwzględniając błysk (by nie prześwietlić) na np. f-5,6 i t=1s.

    Siła błysku rekompensuje krótszy czas naświetlania i pozwala na poprawną ekspozycję całości. Przy czasie 2s, który jest ekspozycją BEZ lampy, dodatkowy błysk po prostu prześwietla całość.

    Stąd moje stwierdzenie, ze taka kompensata czasu naświetlania przy włączonej lampie jest jak najbardziej w porządku. Jej brak zmusza do eksperymentowania z siłą błysku na lampie lub w ustawieniach EV siły błysku.

    Lampa i jej typ w aparacie nie ma znaczenia. 33-trójka kompensuje czas naświetlania również przy podniesionej lampie własnej.

  2. #22
    Uzależniony Awatar CYNIG
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łaziska Górne
    Wiek
    57
    Posty
    694

    Domyślnie

    ok
    chyba faktycznie zaczynalismy powoli mowic o innych rzeczach
    Pozdrawiam

  3. #23
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Yooreck
    Co do tego, że 10D i 20D pokazują to samo to uważam to za wadę. Aparat powinien dobierać siłę błysku i czas naświetlania do danej sceny, a nie ładować to samo niezaleznie od tego czy lampa jest czy też nie.
    Pokazuja... ale nie zawsze. I tu wlasnie klania sie swiadome fotografowanie i znajomosc wlasnego sprzetu - ustawianie go wg wlasnych potrzeb, uzywanie odpowiedniego trybu i nastawow Custom Functions.
    10D i 20D pokazuja to samo (czyli nastawy wg swiatla zastanego) tylko w trybie Av i tylko gdy Custom Function "Adjust flash in Av" jest na Auto.
    Inny tryb to 1/250 w Av (czyli bazowanie na swietle blyskowym i dopasowywanie sily lampy do takiego wlasnie czasu oraz do nastawionej przyslony w trybie Av).

    Jesli chcemy miec inny czas naswietlania niz 1/250 i dopasowanie przyslony oraz silby blysku do tego czasu - tryb Tv sie klania.

    Jesli chcemy miec inny czas naswietlania niz 1/250 i by aparat dopasowywal nam sile blysku do zarowno nastawionego czasu jak i przyslony - tryb M sie klania.

    Dopasowanie sily blysku w trybie Av automatyczne zupelnie i skracanie czasu naswietlania byloby bez sensu - aparat nie wiedzialby jaki czas naswietlania, jaki procent/udzial swiatla blyskowego interesuje fotografa (w trybie P zaklada chyba 1/60 i 5.6 a reszte z lampy - nie wiem bo baaaardzooo dawno nie uzywalem P).

  4. #24
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    Polska
    Posty
    67

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję za wykład, bo do tej pory nie miałem pojęcia co to je Tv i M, że o P nie wspomnę

    Reasumując lepiej jakąś opcję mieć w aparacie i z niej zrezygnowac przy robieniu zdjęc niż nie mieć wcale i uczyć się kombinować, metodą prób i błędów marnując negatyw za negatywem.

    Jeżlei będziesz chciał w moim aparacie wyręczyć automat, to jak sam stwierdziłeś przestawisz sobie na M i mozesz sobie eksperymentowac z siłą błysku do woli. Nikt Ci nie broni.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •