Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: problem z ustawieniem parametrów

  1. #1
    rebeka
    Guest

    Lightbulb problem z ustawieniem parametrów

    Mam problem z ustawieniem parametrów na manaualu przy właczonej lampie.Mam
    canona EOS300 obiektyw 1:4-5:6 20-90mm .Może ktos mi powie co robię
    źle(oczywiscie się ucze)Chcę zrobic zdjecie w domu ustawiam priorytet
    przesłony mam właczona lampę.Przesłona 5,6 aparat dobiera 6 s(co prawda na 100-tce) nie
    współpracuje z lampą,a przy takich parametrach boję się ze prześwietli mi
    kadr i bez statywu marne szanse na utrzymanie z ręki takiego czasu.Natomiast
    na automacie przy przesłonie 5,6 ustawia czas 1/90s i jest do
    zrobienia:-).Poradzcie proszę czy koniecznie trzeba robić tylko na statywie?A
    to już z reki się nie da?Przeciez fotograficy czasami muszą robić w róznych
    warunkach niekoniecznie mają przy sobie statyw:-(A robienie z automatu mnie
    nie zadawala.:-((

  2. #2

    Domyślnie

    nie znam takiego co potrafi utrzymac 6s, chocby podwojnego nelsona zakladal - bez lampy. A lampe trzeba włączyc. W automacie wlacza sie sama
    skromny dorobek...www.pbase.com/alv32

  3. #3
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    W trybie Av nie bierze ci pod uwage tego ze masz lampe i mierzy wg swiatla zastanego, lampa tylko doswietlajac delikatnie pierwszy plan. Jesli chcesz koniecznie miec konkretna przyslone z lampa - to uzyj trybu M - ustaw sobie przyslone jaka chcesz, czas jaki chcesz (np taki jaki wychodzi ci w trybie automatycznym - 1/90) .

  4. #4

    Domyślnie

    Vitez, dzieks. Ty to potrafisz przetłumaczyc na nasze. Teraz znacznie przejrzysciej.
    skromny dorobek...www.pbase.com/alv32

  5. #5
    rebeka
    Guest

    Domyślnie

    Ok zrobiłam tak jak mówisz.Przekreciłam na M ustawiłam przesłone 5,6 czas 1/90, właczona lampa(mam tylko wbudowaną)błysnęło,ale co mnie zaniepokoiło to na skali Ev pokazywało -2 i przepuściłam tak wszystkie przesłony przez ten sam czas i nic w tej skali sie nie zmieniło .Dopiero czas1/4 przy przesłonie 5,6 właczona lampa, przesunęło sie na środek podziału czyli 0,ale przeciez tez tego nie da sie utrzymać i zdjecie bedzie przeswietlone?Co robię źle?Zdjęcie robiłam w domu w dzień.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar tpop
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    44
    Posty
    1 465

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rebeka
    zaniepokoiło to na skali Ev pokazywało -2
    no to normalne akurat jest. Tak jak napisal Vitez aparat nie wie ze ma lampe (tzn wie ale uzywa jej tylko jako blysk wypelniajacy) i zachowuje sie tak jakby jej nie bylo. Pomiar i wynik pomiaru jest taki jak przy AV. Wiec dla niego czas 1/90 to stanowczo za krótko.
    Ostatnio edytowane przez tpop ; 14-05-2005 o 16:04

  7. #7
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rebeka
    Ok zrobiłam tak jak mówisz.Przekreciłam na M ustawiłam przesłone 5,6 czas 1/90, właczona lampa(mam tylko wbudowaną)błysnęło,ale co mnie zaniepokoiło to na skali Ev pokazywało -2 i przepuściłam tak wszystkie przesłony przez ten sam czas i nic w tej skali sie nie zmieniło .Dopiero czas1/4 przy przesłonie 5,6 właczona lampa, przesunęło sie na środek podziału czyli 0,ale przeciez tez tego nie da sie utrzymać i zdjecie bedzie przeswietlone?Co robię źle?

    Co robisz zle? Nie znasz swojego aparatu .
    W trybie Av - naswietla wg swiatla zastanego i doblyskuje tylko lekko lampa.
    W trybie M - pomiar (ten ktory ci pokazuje w aparacie) TEŻ dziala wg swiatla zastanego nie wiedzac ze jest lampa, ale bez obaw - aparat zrobi zdjecie wg tych nastawow jakie mu dalas (np wlasnie 5.6 i 1/90) a te brakujace -2EV co pomiar wskazuje - wezmie wlasnie z lampy, dobierajac sile jej blysku tak bys nie musiala np czasu do 1/4 sek wydluzac.

  8. #8
    rebeka
    Guest

    Domyślnie

    Ok dzięki za pomoc jak zrobię odbitki to zobaczę jak wyszło.Mam nadzieje,że bedzie dobrze naswietlone:-).Narazie wszystko sobie zapisuje czasy przesłony.Teraz tylko trzymac się za kieszen bo to drogie hobby.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar Arkan
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 401

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rebeka
    ....Narazie wszystko sobie zapisuje czasy przesłony.Teraz tylko trzymac się za kieszen bo to drogie hobby.
    Na razie, to zainwestuj w jakąś ksiązke o podstawach fotografii, bo metodą prób i błędów to będzie trochę bardziej kosztowne.
    Pentax K-5 II, Leica M9

  10. #10
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    Polska
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    W trybie Av nie bierze ci pod uwage tego ze masz lampe i mierzy wg swiatla zastanego, .
    Nie do końca. Aparat w trybie Av z włączoną lampą pokaże Ci czas krótszy niż jakbyś lampę wyłączył. Wynika to z faktu, że własnie wykrywa jej obecnośc i ogranicza czas naswietlania w stosunku do zdjecia w trybie Av bez lampy (by nie prześwietlić całości).

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •