Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 55

Wątek: S5 IS i modernizacja softu, CHDK i RAW

  1. #11
    Początki nałogu Awatar Juriko
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sebgab Zobacz posta
    Proszę napisać skąd wziąć pliki diskboot i primary. Czy chodzi o stworzenie folderów CDIM i MISC a nie plików tak?
    Czemu z kartami extreme high speed nie można tego zrobić?
    Uściślijmy;
    Po pierwsze soft zawiera plik DISKBOOT.BIN i czasami PS.FIR. Są zawarte w archiwum plików zip softu CHDK, bierzemy np, stąd Kopiujemy te pliki na kartę do root'a, czyli bez tworzenia folderów.
    Nie ma potrzeby tworzenia samemu żadnych folderów, zostaną utworzone samoistnie przez oprogramowanie aparatu i nie CDIM, tylko DCIM.
    Na czym utknąłeś pisząc :Czemu z kartami extreme high speed nie można tego zrobić? i jaką pojemnosć mają te karty?

  2. #12
    sebgab
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Juriko Zobacz posta
    Na czym utknąłeś pisząc :Czemu z kartami extreme high speed nie można tego zrobić? i jaką pojemnosć mają te karty?
    Gdzieś przeczytałem że na kartach SD extreme II nie działa soft na S5. Karta ma pojemność 1GB

  3. #13
    dikamilo
    Guest

    Domyślnie

    Dziwie się widząc to cudowanie z wgrywaniem CHDK, wystarczy skopiować te 2 pliki z softu DISKBOOT.BIN (BOOT) i PS.FIR (CHDK) na kartę pamięci przez czytnik lub wgrać przez uplaodera do podłączonego aparatu. Następnie robimy update softu z menu aparatu, chdk sie załaduje, wchodzimy do menu CHDK i tam szukamy "make bootable" zaznaczamy to i wyłączamy aparat. Zmieniamy zwrotkę na naszej karcie pamięci na tylko do odczytu i teraz CHDK się ładuje automatycznie przy każdym włączeniu aparatu.

  4. #14
    Początki nałogu Awatar Juriko
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    485

    Domyślnie

    Dikamilo, w nowych kompaktach Canona z DigicIII, jest nieco inaczej, z tej racji, że nie ma w menu opcji 'Firm update". Stąd zapis w bootsektorze dokonuje narzędzie zewnętrzne, bootable.exe
    Poza tą różnicą z zapisem bootsektora, reszta jest taka jak poprzednio.
    Chociaż warto też wiedzieć o problemach i jak sobie z nimi radzić w przypadku kart większych od 2GB. W przypadku karty 4GB, wystarczy format w windows, natomiast przy kartach 8Gb i większych, konieczny jest podział na partycje, przy założeniu że pierwszą partycję formatujemy na FAT(16) drugą natomiast na FAT32.

  5. #15
    jimi997
    Guest

    Domyślnie

    Panowie ten soft umożliwia tylko strzelanie fotek w RAW'ie, czy może poprawia inne parametry aparatu?

  6. #16
    Początki nałogu Awatar Juriko
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    485

    Domyślnie

    Daje znacznie więcej niż tylko możliwość RAW'u, chociaż poprawia to może niewłaściwe słowo, bardziej odpowiednie to rozszerza możliwości.
    Min. bracketing, szerszy zakres wartości czasów i przysłon, mozliwość korzystania ze skryptów, zdalne sterowanie histogram, monitorowanie przepaleń i niedoświetleń i jeszcze sporo więcej. Przejrzyj stosowne wątki wiądące o CHKD na forum.

  7. #17
    iceraven1
    Guest

    Domyślnie

    czy ktoś mogłby mi zapodac info jak zrobic aby S5 robiła fotki w RAWACh
    sciagnelem allbest-s5is-101a-51-390 tam jest plik"DISKBOOT.BIN" wgralem na karte i nic co mam sciagnac i jak wgrac aby te RAWY chodziły

  8. #18
    valisz
    Guest

    Smile chdk for s5is

    No ja kilka dni temu pieknie sobie wgrałem chdk do swojej es-piątki i jestem zadowolony z tych możliwości, oprócz właśnie plików RAW... Zdjęcie sie robi, wszystko eleganko, ale na kompie żaden program mi tego nie chce odtworzyć! (żeby nie było to próbowałem Photoshopem cs2, pictajet, capture one, rawshooter, picasa, i próbowałem przekonwertować na *DNG) i żaden prog nie może sobie poradzić z odtorzeniem tych rawów, zapisuje w rozszeżeniu *CRW i *CR2
    -Ktoś ma jakiś pomysł na ten problem?

    A wgranie chdk wygląda tak:
    -formatujesz karte na fat16, i robisz ją bootującą -chyba najlepiej tym programikiem (wybierasz karte, wciskasz 'format as FAT' a nastepnie 'Make Bootable'
    -wrzucasz ten plik BOOTABLE.bin bezpośrednio na karte (nie do żadnego folderu)
    -tworzysz dwa foldery 'MISC' i 'DCIM'
    -wyciągasz karte z czytnika przełączasz na niej na zablokowaną przed zapisem
    -wrzucasz do aparatu i cieszysz sie chdk!

  9. #19
    Uzależniony
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    3miasto
    Posty
    568

    Domyślnie

    Musisz dokładnie przeczytać instrukcję:-)
    A tak na serio - może je źle gdzieś doczytałem albo spodziewałem się że to będzie jakiś upgrade aparatu.
    A to jest inaczej nieco: musisz przygotować specjalnie kartę SD bo na niej będzie NA STAŁE zapisany programik (no ten który sciągnałeś).
    Jak te kartę przygotować - napisali dobrzy ludzie wcześniej.
    Dodam - że max karta 4Gb - ja kupiłem 8 i widzi tylko 4Gb -więc bez sensu.
    Na specjalnie przygotowanej karcie (zablokowanej!) jest na stałe zapisany ten programik w tak ciekawy sposób że on sie sam uruchamia jak włączasz aparat...no nie sam ale guzikiem tym koło wizjera w S5.
    I wtedy - pojawia ci się na dole wizjera/ekranika napis że masz dodatkowe menu.
    Jesli chodzi o S5 - są dwa rodzaje menu aparatu i musisz sobie wypróbowac który z dwóch (bo można sciągnąć DWA!) programików działa z twoim aparatem.
    Wiec: nie spodziewaj się że aparat zareaguje zw jakikolwiek znany ci sposób - to coś co pozwala robic RAWy - to nakładka na oprogramowanie a nie przeróbka.
    No i - poczytaj co zrobic by obrabiac te RAWy. I - jak u mnie - cholernie wolno zapisuje!
    Ale - RAW is RAW! :-)
    Powodzenia.
    aaa...miałem problemy też z przygotowaniem karty czyli sformatowaniem jej w odpowiednim FATcie...uffff...

  10. #20
    Początki nałogu Awatar Juriko
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez valisz Zobacz posta
    No ja kilka dni temu pieknie sobie wgrałem chdk do swojej es-piątki i jestem zadowolony z tych możliwości, oprócz właśnie plików RAW... Zdjęcie sie robi, wszystko eleganko, ale na kompie żaden program mi tego nie chce odtworzyć! (żeby nie było to próbowałem Photoshopem cs2, pictajet, capture one, rawshooter, picasa, i próbowałem przekonwertować na *DNG) i żaden prog nie może sobie poradzić z odtorzeniem tych rawów, zapisuje w rozszeżeniu *CRW i *CR2
    -Ktoś ma jakiś pomysł na ten problem?

    ...
    Próbowałeś przekonwertować wychodzące z aparatu rawy do DNG tym konwerterem? : dng4ps2-0.2.2beta-21.exe
    Starsze sobie nie poradzą z kowersją.
    Możesz też użyć bezpośrednio do wywoływania RawTherapee. Czyta zarówno rawy wychodzące z apratu, obojętnie pod jakim rozszerzeniem, jak i przekonwertowane do Adobe DNG. Jedyny mankament tego programu to taki, że na słabym kompie, szybko można stracić cierpliwość.
    Cytat Zamieszczone przez Hekselman
    Dodam - że max karta 4Gb - ja kupiłem 8 i widzi tylko 4Gb -więc bez sensu.
    Można korzystać z kart większych niż 4GB, trzeba wówczas podzielić kartę na partycje, jedną kilkumegową na soft sformatować na FAT16 i drugą pozostałą na zdjęcia w FAT32.
    Potrzebny jest też windows XP, gdyż do niego jest sterownik pozwalajacy na pracę kart w trybie dysku lokalnego, a nie w trybie dysku wymiennego. Jest to konieczne, żeby były widoczne w sytemie obie partycje.

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •