Cytat Zamieszczone przez piast9 Zobacz posta
Ok, pomiar ostrości odbywa się na pełnym otworze ale kąt, z jakiego czujnik AF zbiera światło jest dużo mniejszy niż ten, wynikający otworu względnego. I chyba AF wtedy AF działa tak, jakby szkło było przymknięte.
Być może szkło dostaje z body informację o tym, na jakiej przesłonie będzie robione zdjęcie. Przy trybie Av jest to łatwe, może w innych trybach też np po zmierzeniu światła ta informacja idzie do obiektywu od razu. Może światło jest mierzone (też) przed ustawieniem ostrości?
To jest tylko gdybanie, nie twierdzę, że mam rację. Jestem jednak dość mocno przekonany, że tak jasne szkło z możliwą niedokompensowaną aberracją sferyczną może sprawiać kłopoty systemowi AF.
A czy ktoś próbował jak to szkło zachowuje się przy ostrzeniu przy detekcji kontrastu w LV?
Powiedzmy, ze nastawiamy ostrosc, po czym wylaczamy AF i robimy serie zdjec z roznymi przyslonami. Nie widze mozliwosci zeby ostrosc, dosc dobra dla pelnego otworu, wymagala poprawek dla przyslonietego obiektywu. Obiektyw moze wiedziec jaka jest nastawiona przyslona, ale nie ma to zastosowania do AF. Aberracja sferyczna, nawet w najgorszym pod tym wzgledem obiektywie, bedzie widoczna tylko przy duzych otworach i tu sie nic na to nie poradzi. Nastawienie optymalne w granicach aberracji na duzym otworze zawsze bedzie doskonale na mniejszym otworze, bo GO sie zwiekszy.

Wyglada na to, ze chodzi tu o raczej grube bledy, niz odchylenia w granicach aberracji. Niestety na podstawie doniesien roznych testerow nawet nie wiadomo czy bledy sa przypadkowe, czy systematyczne.

Z ostrzeniem w LV nie moze byc zadnych problemow bez wzgledu na to, jak optycznie skrecony jest obiektyw. Jezeli jest dosyc swiatla i raczki sie nie trzesa zawsze wyostrzy optymalnie.