Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 80

Wątek: streetphoto a prawo

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar Venio
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Katowice
    Wiek
    37
    Posty
    1 084

    Domyślnie streetphoto a prawo

    jak to jest? bo zielony kompletnie w tym temacie jestem. Chodzi o robie zdjęc ludziom na ulicy a dokładnie o prawo do tego zdjecia. Słyszałem wiele razy ze ten komu robimy fote musi sie zgodzić by mu zrobiono to zdjecie i na poźniejszą prezentacje gdzies na stronach itp. Czy to jest prawda? Bo wsumie po przeczytaniu niedawno załozonego wątku z aparatami do streetphoto troche zgłupiałem. Bo piszecie o ukrywaniu sie i robieniu fot tak zeby "model" nie widzial ze mu to zdjecie robimy. Moze mi to ktos wytłumaczyc?

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Pszczola
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    53
    Posty
    1 760
    EOS 300v + BP, EOS 350d, EFs 18-55 3.5-5.6 II, EF 28-90 4-5.6 II, EF 75-300 4-5.6 III, EF 50mm 1.8 II, EF 85mm 1.8, Auto Revuenon 135 2.8, Pentacon 200 4, 430EX + rożny osprzęt; FED 5B; LOMO LK-A; Lubitel 166B; Minolta AF Big-Finder; Umax AstraCam 1000

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Venio
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Katowice
    Wiek
    37
    Posty
    1 084

    Domyślnie

    w tym artykule jest napisane: "(...)Polskie prawo cywilne gwarantuje nam prawo do prywatności. Pod żadnym pozorem nie może być ono naruszone. To jest oczywiste dla zawodowca. Zawsze musi on uzyskać zgodę na fotografowanie osoby lub wykonać zdjęcia w taki sposób, aby osoba była nierozpoznawalna, jeżeli może jej to przynieść ujmę.(...)"
    a wy przeciez tutaj kombinujecie jak tylko możecie by was obiekt nie zobaczyl. http://hazan.emiasto.com.pl/showthre...6&page=1&pp=10 Hmm Wiec albo ze mną jest cos nie tak albo poprostu nie rozumiem

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar Pszczola
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    53
    Posty
    1 760

    Domyślnie

    Jak rozumiem chodzi tu o zdjecia gdzies potem publikowane (prasa, albumy, www).
    EOS 300v + BP, EOS 350d, EFs 18-55 3.5-5.6 II, EF 28-90 4-5.6 II, EF 75-300 4-5.6 III, EF 50mm 1.8 II, EF 85mm 1.8, Auto Revuenon 135 2.8, Pentacon 200 4, 430EX + rożny osprzęt; FED 5B; LOMO LK-A; Lubitel 166B; Minolta AF Big-Finder; Umax AstraCam 1000

  5. #5
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Wyobrazmy sobie taka sytuacje. Facet zdradza, zone. Mowi zonie, ze jest w Warszawie a ktos go fotografuje w Zakopanem w towarzystwie jekiejs kobity. Zdjecie ukazuje sie np. we Wprost na okolicznosc np. wywiadu z Malyszem. Zona oglada zdjecie i... rozwodzik gotowy.

    Byl nawet kiedys taki przypadek. Na jednym z cruiserow krecono film fabularny z udzialem gawiedzi. Podobno potem bylo pare rozwodzikow i procesow o odszkodowanie.

    Mnie sie wydaje, ze mozna fotografowac kazdego o ile ten ktos jest w miejscu publicznym i nie wyrazi sprzeciwu. Z wykorzystaniem fotek w publikatorach to juz inna sprawa - jak wyzej.

    Janusz

  6. #6
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Fotografowac osobe mozna, o ile nie wyrazila ona sprzeciwu, oraz bezstresowo mozna fotografowac osoby publiczne, pelniace funkcje spoleczne, politykow, policjantow w czasie wykonywania obowiazkow sluzbowych (ochroniarzy tez 8) ) itp.

    Natomiast inna sprawa jest z publikacja potem takiej fotki - tu juz trzeba miec zezwolenie osoby ktorej wizerunek chcemy opublikowac.
    Czyli focic "do szuflady" wolno chyba ze ktos stawia opor , publikowac nie wolno bez zgody (chyba ze osoba jest czescia imprezy masowej, tlem, czescia grupy, nierozpoznawalna). Zakazy te (focenia/publikowania) nie obejmuja osob publicznych wymienionych wyzej.

  7. #7
    Zablokowany Awatar kavoo
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    53
    Posty
    1 173

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pszczola
    Jak rozumiem chodzi tu o zdjecia gdzies potem publikowane (prasa, albumy, www).
    AFAIK tak wlasnie jest - dopoki masz odbitki w domowym albumie, to wszystko jest w porzadku. Ale w momencie, gdy zamieszczasz zdjecie jakiejs osoby np. na plfoto czy swojej stronie www w galerii, publikujesz tym samym wizerunek tej osoby, ktory jest jej osobistym dobrem. Zatem zeby nie popasc w konflikt z prawem, musisz uzyskac jej zgode (albo kupic od niej prawa do zaprezentowania jej wizerunku).

    Tak samo jak z fotomodelkami zreszta.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Venio
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Katowice
    Wiek
    37
    Posty
    1 084

    Domyślnie

    a jakie macie doswiadczenie z takimi osobami ktorych upolowaliscie? :P Tzn chodzi mi o to czy jesli podeszliscie i spytaliscie sie o zgode to czy przewaznie sie zgadzają? Czy raczej są przeciw?

  9. #9
    fotograf Awatar Czacha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    44
    Posty
    4 868

    Domyślnie

    to jest tak, ze sfocic mozesz zawsze tego na kogo masz ochote - a jak ci nie pozwala jakas pinda ze sklepu np. to dzwonisz po policje i mowisz ze utrudnia ci prace, jako dziennikarzowi... bo prezentowanie zdjec w galeriach na necie uchodzi za swojego rodzaju dziennikarstwo.. czy jakos tak to bylo

    pozniejsza publikacja tych zdjec to osobny problem.. ale na wszystko jest rada - nawet na ochrone wizerunku. bo jest cos takiego jak "sztuka" - i osoba ktora sie sfocilo moze nagle stac sie uzupelnieniem artystycznej wizji autra... zas praca staje sie sztuka... i wtedy kazdy sad bedzie po stronie fotografa.. bo nie sposob udowodnic ze to co zrobiles nie jest sztuka


    to tak w skrocie - wiecej na google... bo mi sie pisac wszystkiego 2gi raz juz nie chce

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar Venio
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Katowice
    Wiek
    37
    Posty
    1 084

    Domyślnie

    ok dzięki bardzo. Jeszcze troche poszukam na netcie. Bo wiecie nie chce zeby moja pasja mnie wkopała w płacenie komuś odszkodowania za to ze zrobiłem zdjecie :P

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •