Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Flash.Czy konieczny jest do robienia zdjec ptakow?

  1. #1
    Reficul
    Guest

    Domyślnie Flash.Czy konieczny jest do robienia zdjec ptakow?

    Kilka miesiecy temu zaczolem pstrykac ptaszki.Chcialbym wiedziec czy lampa w czyms pomaga?
    Ostatnio edytowane przez Reficul ; 26-02-2008 o 19:28

  2. #2

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Ernest_DLRS
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Toronto, Kanada
    Wiek
    40
    Posty
    1 216

    Domyślnie

    Jak robisz z bliskiej odległości rzędu kilku metrów to lampą zawsze możesz doświetlić, jak bawisz się tele na 300mm to lampa do niczego Ci nie będzie potrzebna.
    Pozdrawiam
    FF + S24EX | S50EX | H58/2 | H85/1.5
    APSC + 18-55is | 70-300vc

    kiedyś: C 400D > N D700 > C 30D > C 5D > C 40D | S20/1.8, S30/1.4, 85LmkII, 70-200L/2.8

  4. #4
    Początki nałogu Awatar woyd
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Dębno
    Wiek
    53
    Posty
    488

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Reficul Zobacz posta
    Kilka miesiecy temu zaczolem pstrykac ptaszki.Chcialbym wiedziec czy lampa w czyms pomaga?
    Czołem
    z całym szacunkiem, ale.. po pierwszym błysku masz po sesji. Chyba, że masz na myśli łabędzie w parku. Zapraszam na www.obrazyprzyrody.pl - znam osobiście jednego z autorów - w fotografii dzikiej przyrody nie ma raczej miejsca na flash'a.

    Pozdrawiam

    Canon 5DmII + 40D + 24-70 f2.8 L + 17-40 L + 85 f1.2 L + 35mm f1.4 L + 70-200 f2.8 L + Tamron 28-75 + EF 50 f/1,4 II || Canon 580EX II + studyjne błyskotki 3000W || Blog || digart

  5. #5

    Domyślnie

    woyd - nieprawdę piszesz!
    Flash to podstawowe wyposażenie profesjonalnego fotografa ptaków.
    Poczytaj trochę, a potem pisz...

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Śląsk
    Wiek
    42
    Posty
    2 348

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez woyd Zobacz posta
    w fotografii dzikiej przyrody nie ma raczej miejsca na flash'a.
    rowniez sie nie zgodze.. flash'e pomagaja doswietlic nie tylko samego ptaka ale i tło.. w polaczeniu z soczewka fresnela pomagaja doswietlic ptaki z wiekszej odleglosci - TU masz przyklad takiego wlasnie uzycia flash'a..

    a ze sa tez sytuacje w ktorych flash jest bezuzyteczny to inna kwestia - ja tam mimo wszystko zawsze wole miec lampe/lampy przy sobie..
    Ostatnio edytowane przez Kubak82 ; 04-03-2008 o 21:15

  7. #7
    Początki nałogu Awatar woyd
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Dębno
    Wiek
    53
    Posty
    488

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iczek Zobacz posta
    woyd - nieprawdę piszesz!
    Flash to podstawowe wyposażenie profesjonalnego fotografa ptaków.
    Poczytaj trochę, a potem pisz...
    Iczku drogi

    fakt, nie jestem profesjonalnym fotografem ptaków (raczej niedzielnym amatorem w tej dziedzinie), ale mam przyjemność znać kogoś, kto takim fotografem jak najbardziej jest. Jego ekwipunek plenerowy (na dzikie ptactwo) to oprócz statywu, kilku body i szkieł min. wodery, pływadełka, różnego rodzaju maskowanie (jak na załączonym obrazku).


    Przeglądałem wiele jego zdjęć (zapraszam na wspomnianą wcześniej stronę: www.obrazyprzyrody.pl) i dużo z nim rozmawiałem. Fotografia, którą on uprawia wyklucza zastosowanie flash'a.

    Oczywiście istnieje możliwość, że ktoś mimo to z powodzeniem stosuje flash w tego rodzaju fotografii, ale podejrzewam, że mamy wtedy do czynienia ze zwykłym "foceniem jakiegoś obiektu" a nie fotografią przyrody, która mi osobiście jednoznacznie kojarzy się z kryjówkami, maskowaniem i fotografowaniu przy świetle zastanym.

    Pozdrawiam

    Canon 5DmII + 40D + 24-70 f2.8 L + 17-40 L + 85 f1.2 L + 35mm f1.4 L + 70-200 f2.8 L + Tamron 28-75 + EF 50 f/1,4 II || Canon 580EX II + studyjne błyskotki 3000W || Blog || digart

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Śląsk
    Wiek
    42
    Posty
    2 348

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez woyd Zobacz posta
    Fotografia, którą on uprawia wyklucza zastosowanie flash'a.
    ale tematem watku jest uzywanie flash'a w ogole a nie wylacznie przez twojego kolege :-)

    Cytat Zamieszczone przez woyd Zobacz posta
    Oczywiście istnieje możliwość, że ktoś mimo to z powodzeniem stosuje flash w tego rodzaju fotografii, ale podejrzewam, że mamy wtedy do czynienia ze zwykłym "foceniem jakiegoś obiektu" a nie fotografią przyrody, która mi osobiście jednoznacznie kojarzy się z kryjówkami, maskowaniem i fotografowaniu przy świetle zastanym.
    chodzenie w wooderach po mokradlach to nie jedyny sposob fotorgafowania ptakow.. sa dzisiatki innych sytuacji gdy swiatlo lampy (a najlepiej kilku lamp) jest wrecz niezbedne :-)

  9. #9
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubak82 Zobacz posta
    chodzenie w wooderach po mokradlach to nie jedyny sposob fotorgafowania ptakow.. sa dzisiatki innych sytuacji gdy swiatlo lampy (a najlepiej kilku lamp) jest wrecz niezbedne :-)
    Problem leży w zbyt drastycznym i subiektywnym podejściu obu Panów do tematyki foto przyrody.
    Jak widać poniżej.

    Cytat Zamieszczone przez iczek Zobacz posta
    woyd - nieprawdę piszesz!
    Flash to podstawowe wyposażenie profesjonalnego fotografa ptaków.
    Poczytaj trochę, a potem pisz...
    Cytat Zamieszczone przez woyd Zobacz posta
    Fotografia, którą on uprawia wyklucza zastosowanie flash'a.
    To takie wypowiedzi są na poziomie "moja prawda jest mojsza niż twojsza" . Narzucanie komuś "absolutnie nie masz racji" to jak najbardziej w iczkowym stylu ale również jak najbardziej nieobiektywny punkt widzenia.
    Tak więc proszę - uszanujcie nawzajem swoje potrzeby, punkty widzenia, sposoby uprawniania tej czy innej dziedziny fotografii zamiast się przekrzykiwać który to ma rację .

  10. #10

    Domyślnie

    Vitez - jak zawsze, replika powinna byc adekwatna do mocy przekazu.
    Oczywiscie, ze twierdzenie iz KAZDE zdjecie ptaka musi byc dowalone lampa kjest idiotyczne, tak samo jak to, ze flash jest całkowicie zakazany.

    Zwroc uwagę, ze ja napisalem, iz lampa to podstawowe wyposażenie fotografa ptaków.

    Z calą mocą podtrzymuje to stwierdzenie.
    Drugim byłoby, ze trzeba umieć z niej korzystać.
    Lampa i soczewka Freshnela jest nieodłączna w fotografii ptaków w świetle słonecznym Bez tego zdjęcia sa po prostu gorsze.
    A ze w Polsce tylko 10 osob wie jak stosować lampe z obiektywem 500mm i dluzszym.... no to sorry

    Przypomina mi si edyskusja, czy lampa razi w oczy ptaki.... hihi./
    Jesli ktos ma wiedze ornitologiczna i biologiczna to wie jaka jest odpowiedz

    A woyda zapraszam na www.piotrbiegaj.com/ptaki
    Mam nadzieje,z e to bedzie jakis argument, choc wątpie, bo kolega pewnie wie lepiej...

    A co do stylów wypowiedzi, to moze Vitez bedziesz darowac sobie ten mentorski ton.. Mnie to nie bierze. Za stary lis jestem
    Ostatnio edytowane przez iczek ; 06-03-2008 o 16:47

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •