Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Hiperfokalna a krążek rozproszenia

  1. #1

    Domyślnie Hiperfokalna a krążek rozproszenia

    Chciałem sobie zrobić tabelkę odl. hiperfokalnych dla posiadanych obiektywów, wydrukować, zalaminować i nosić przy sobie.
    Tworząc formułę w arkuszu kalkulacyjnym, stanąłem przed dylematem jaką zastosować średnicę krążka rozpraszania?
    W internecie znalazłem lakoniczną informację, że najczęściej przyjmuje się średnicę 0.02. Po przeliczeniu wyników z tabelki zamieszczonej w EOS Magazine wyszło, że przyjęli oni średnicę 0.03. Natomiast w tym opracowaniu wspominają o średnicach 0.014 - 0.017 - Ktoś wie jaką zastosować? Biorąc pod uwagę wzór na hiperfokalną, gdzie licznik jest w kwadracie, a w mianowniku mamy iloczyn f i tego krążka, to różnice są olbrzymie... (chodzi mi o niepełną klatkę - bo to chyba ma znaczenie).
    EOS 90D (w sumie)

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    Nie ma jedynego dobrego krążka rozproszenia przyjętego tak z czapki. Zależy on od wielkości finalnego zdjęcia i odległości jego oglądania. W wielu miejscach widziałem przyjęty średni na jeża krążek rozproszenia dla APS-c wynoszący 0,019 mm.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki - 0.019 powinien byc ok, bo 0.03 stosuje się chyba częściej do pełnej klatki.
    EOS 90D (w sumie)

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    214

    Domyślnie

    Przy 0,019mm na 5D krążek rozproszenia będzie obejmował ~2,5 piksela. Chyba powinno się przyjmować 0,008mm. Oczywiście przy założeniu, że wyciskamy maxa i że odbitka będzie powiększana do rozmiarów maksymalnych (A3).

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie

    Zwykle przyjmuje się się 0,03mm dla małego obrazka, więc dla Canona z cropem bedzie to 0,018mm. Pamietaj przy tym, że taka średnica krążka oznacza ostry obszar leżący w zakresie GO na odbitkach 15x10. Jeśli masz większe wymagania, to musisz przyjąć mniejszą średnicę krązka. W sieci znajdziesz też sporo ciekawych artykułów podważających sens stosowania hiperfokalnej.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •