Strona 13 z 312 PierwszyPierwszy ... 311121314152363113 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 3111

Wątek: Pierwsze kroki z portretem prosze o wskazowki

  1. #121
    rlz
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez Zobacz posta
    W tym pomyśle chyba nie chodzi o to byście sobie posty nabijali jakimiś głosami, tylko by to ktoś ogarnął, zorganizował i rozpoczął .
    Jak zwykle proponuję by pomysłodawcy zakasali rękawy a nie "ja daję pomysł, ktoś niech go wykona".
    Owszem nie chodziło mi o nabijanie postów ale chciałem w ogóle sprawdzić czy taki pomysł ma sens i jak zostanie przyjęty.
    Widzę że chętnych nie brakuje a pewnie z czasem ich przybędzie.

    A jeśli chodzi o realizację tego pomysłu to do niej potrzebujemy m.in takich Użytkowników jak Ty Vitez :P z wiedzą i doświadczeniem którzy by nam pokazali jak coś zrobić i dali konkretne zadanie tak jak pisał robgr85.
    Myślę że początek i ukierunkowanie będzie najgorsze a potem już będzie lżej.

    Dlatego żeby nie było bez konkretów chciałbym zaprosić do współpracy wszystkich doświadczonych użytkowników w tym Ciebie Vitez.

    Myślę, że na początek można wziąść zadanie Van'a

  2. #122
    Uzależniony Awatar Paenka
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    727

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robgr85 Zobacz posta
    można by pójść krok dalej, szlakiem ludzi z strobist.com,
    są zadania/misje z wymaganiami, np.

    1. 'portret w plenerze - aparat, model, fotograf. Bez flasha ani żadnych dodatków'
    2. 'portret w plenerze - aparat, model, fotograf, jeden reflektor'
    3. 'portret w plenerze - aparat, model, fotograf, jedna lampa flash'
    4. 'portret w plenerze - aparat, model, fotograf, lampa flash + reflektor'
    itd.

    Robert

    Generalnie to uważam to za super pomysł, z chęcią się dołączę ale jest jedno "ale". Co jeśli posiadam na użytku jedynie aparat i dwa obiektywy. Nie posiadam blend ani tym bardziej lampy Pewnie zaraz ktoś napisze "to nie weźmiesz udziału akurat w tym zadaniu" jednak obawiam się, że większość zadan będzie wymagała posiadania osprzętowania większego niż to body + dwa szkiełka. To już chyba wolałabym aby pokazano zdjęcie opisano jakie ISO, szkło, czas, przysłona itd... a pozostałe braki niech uczniak uzuepłni swoją pomysłowością, kreatywnością. No bo chyba nie chodzi o to żeby dokładnie kopiować, ustawiając sobie takie a takie przysłony i czas i koniec tylko aby sugerując się tymi danymi uzupełnić braki np w oświetleniu, sprzęcie które zastaliśmy przy próbie naśladowania.
    Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

    TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

  3. #123
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rlz Zobacz posta
    A jeśli chodzi o realizację tego pomysłu to do niej potrzebujemy m.in takich Użytkowników jak Ty Vitez :P z wiedzą i doświadczeniem którzy by nam pokazali jak coś zrobić i dali konkretne zadanie tak jak pisał robgr85.
    Myślę że początek i ukierunkowanie będzie najgorsze a potem już będzie lżej.

    Dlatego żeby nie było bez konkretów chciałbym zaprosić do współpracy wszystkich doświadczonych użytkowników w tym Ciebie Vitez.

    Myślę, że na początek można wziąść zadanie Van'a
    Ja nie mam na to czasu. Mam dość roboty z moderowaniem forum oraz w real life, więc tylko tu przypilnuję by inicjatywa poszła w dobrym kierunku a nie nabijania postów "jestem za" .

  4. #124
    Bywalec Awatar unicorn78
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Pabianice, Cambridge
    Wiek
    45
    Posty
    135

    Domyślnie

    Pozwole sobie coś zasugerować; na podstawie własnych doświadczeń, wiem, że największym przyjacielem a tym samym czasami wrogiem fotografa jest światło. Portret, (moda) to to z czego się utrzymuje, i doskonale pamiętam jak 11 lat temu dość poważnie rozpocząłem zabawe z fotografią. Nie zawsze portret uratuje ładna modelka (model), czy ciekawy kadr, zdarzają się sytuacje kiedy przychodzi do nas niezbyt atrakcyjna dziewczyna, chce kilka zdjęć, ba, na dodatek oczywistym chyba jest, że mają się podobać;-) PS to jedno, zrobienie z niej kogo innego, to nie problem, jednak nie wszyscy tego sobie życzą. I właśnie w tym momencie okaże się czy potrafimy operować światłem, ponieważ właśnie światło, pozwoli nam coś ukryć coś uwydatnić, odwrócić od czegoś uwagę lub ją na czymś skupić. Na początku zabawy z portretem, gorąco polecam opanowanie umiejętności operowania światłem, za pomocą dostępnych w sklepach lub samodzielnie wykonanych: blend, ekranów, dyfuzorów. Powiem szczerze, że nie przeglądałem działu "zrób to sam" ale inf. na ten temat jest masa! I nie jest trudne wykonanie tego samemu, niezależnie od płci.
    Osobiście na początku odradzał bym korzystanie z flasha, tym bardziej wbudowanego, ja osobiście używam naprawdę w sporadycznych przypadkach i wyzwalaniem innych lamp, jednak najlepsze jest światło odbite rozproszone, (o czym już wcześniej wspomniano) i strzelanie lampą bezpośrednio w twarz (poza doświetlaniem) zdecydowanie odradzam. Mamy już prawie wiosnę, szukajcie cienia (co nie znaczy, że słońce to wróg ale o tym w kolejnych odcinkach), korzystajcie z blend, wyjdzcie z domów (i nie w samo południe) świeże powietrze pobudzi Wasze szare komórki, kombinujcie, pewnych informacji nie da się przekazać, trzeba tego samemu doświadczyć, jak odbijać czym, (kolor, rodzaj, rozmiar) to wszystko ma wpływ na efekt końcowy, nie ma niestety złotego środka, dlatego na pytanie: "Co będzie jeśli użyjemy blendy srebrnej i złotej...", brak konkretnej odpowiedzi, wszystko zależy od tego, jakie są warunki, w jaki sposób ich użyjemy, jaki jest ich rozmiar i odległość .... Moim zdaniem to bardzo istotne podstawy, plener plus zabawa z modyfikatorami, jeśli uda się Wam to opanować to przejście do warunków całkowicie kontrolowanych (studio) nie sprawi Wam problemów, a wręcz przeciwnie, doświadczenia z modyfikowaniem (operowaniem) światłem, bardzo Wam pomogą, i pozwolą na wybieganie poza stereotypy, jeśli chcemy być najlepsi, musimy być "elastyczni" w tym co robimy, a to miłe jeśli ktoś nas wypatrzy w "tłumie" i doceni naszą prace włożoną w tym wypadku w fotografię.
    Jest tu sporo osób na których warto się wzorować, słuchać ich porad i uwag.

    Podstaw teoretycznych nie da się przeskoczyć, jednak potem pozostaje już tylko wykorzystać posiadaną wiedzę i wprowadzać ją w życie, czyli; ćwiczyć, ćwiczyć,.... a jak już dojdziecie do perfekcji to proponuje zmienić lekarza, bo ten Was oszukuje;-)

  5. #125
    Coś już napisał Awatar sj_sj
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Mazowsze
    Posty
    70

    Domyślnie

    A ja nawiąże do tematu postu.

    Zdjęcie - warunki pokojowe. 28-135 IS USM, czyli mało portretowe szkło

    Ostatnio edytowane przez sj_sj ; 02-04-2008 o 23:11

  6. #126
    Pełne uzależnienie Awatar Goomis
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    34
    Posty
    1 893

    Domyślnie

    Myślę, że wklejanie zdjęcia i podawanie wszystkich parametrów i warunków jest bez sensu bo to nie jest duża sztuka wyjśc i zarobi fotkę dokładnie taką samą jak sie już wszystko od razu wie. Proponuję raczej wkleic zdjęcie i podac aprat + obiektyw a resztę niech już sobie każdy dobierze eksperymentalnie - wtedy wg. mnie lepiej zrozumie pewne zasady bo zobaczy jak musi co byc ustawione i zrobione aby taki efekt uzyskac a to bardziej zapada w pamiec niż isc, pstryknac i wyjdzie za 3razem ale za tydzień nie będzie się pamiętac co się zrobiło... Zadania to też wg. mnie bardzo fajny pomysł. Ja się złapałem na tym, że łatwiej mi się robi zdjęcia do tematu. Mam temat, obmyślam pomysł/y i idę w miasto i szukam. Po drodze powstają nowe innowację albo zupełnie nowe pomysły i tak powstały moje najlepsze zdjęcia... Tylko trzeba kogoś mądrego, żeby wymyślił tematy i zebrał jury. Potem to juz pójdzie z górki raczej :-D
    5DmkIII + S14/2.8 + C35/1.4LmkII + C85/1.2LmkII + C70-200/2.8L + 600EX-RT & 580EXII + Think Tanki (Retro30, Shapeshifter, Skin Set v2) + NEC EA274WMi + Sandisk

  7. #127
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    3city
    Wiek
    39
    Posty
    1 719

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Goomis Zobacz posta
    Myślę, że wklejanie zdjęcia i podawanie wszystkich parametrów i warunków jest bez sensu bo to nie jest duża sztuka wyjśc i zarobi fotkę dokładnie taką samą jak sie już wszystko od razu wie. Proponuję raczej wkleic zdjęcie i podac aprat + obiektyw a resztę niech już sobie każdy dobierze eksperymentalnie - wtedy wg. mnie lepiej zrozumie pewne zasady bo zobaczy jak musi co byc ustawione i zrobione aby taki efekt uzyskac a to bardziej zapada w pamiec niż isc, pstryknac i wyjdzie za 3razem ale za tydzień nie będzie się pamiętac co się zrobiło... Zadania to też wg. mnie bardzo fajny pomysł. Ja się złapałem na tym, że łatwiej mi się robi zdjęcia do tematu. Mam temat, obmyślam pomysł/y i idę w miasto i szukam. Po drodze powstają nowe innowację albo zupełnie nowe pomysły i tak powstały moje najlepsze zdjęcia... Tylko trzeba kogoś mądrego, żeby wymyślił tematy i zebrał jury. Potem to juz pójdzie z górki raczej :-D
    podawanie parametrów, metod rozstawienia lamp/blend/itd szczególnie na początku zabawy ze światłem dużo pomaga. Bynajmniej według mnie. Nie musi być to tylko pomoc dla ludzi kopiujących pomysły innych (jak już ktoś napisał prawie wszystko jest w fotografii już odkryte... i nie ma sensu taranować otwartych drzwi).

    Potrzebna osoba chętna do wpółpracy, najlepiej portrecista... wydaje mi się że same tematy mogłyby poprzedzać proste lekcje. Jeden temat/lekcja na miesiąc, aby nie było zbyt dużo roboty dla prowadzących.

    zdjęcia portretowe do puli flickr możnaby dodawać z ograniczeniem np 3foty/dzień (w oczekiwaniu na komentarze innych ludzi z grupy), a te konkursowe oznaczać dodatkowo jakimś szczególnym słowem kluczowym.

    Ktoś wyżej pisał że nie wszyscy mają zewnętrzne lampy itp sprzęt. No fakt. Niemniej jako reflektory i inne można przystosować materiały dostępne w supermarketach...

    Pozdrawiam,
    Robert
    Loty widokowe nad morzem - teraz mnie pochłaniają, 1Ds kurzy się na półce...

  8. #128
    Uzależniony Awatar VanMurder
    Dołączył
    Jan 2007
    Wiek
    48
    Posty
    600

    Domyślnie

    ...ja tam zawsze parę zdań naskrobać mogę, kulisy powstawania moich zdjęć nie są tajemnicą, wiedzą lubię się dzielić tak że nawet mapkę sytuacyjną mogę naszkicować, jak by to komuś mogło pomóc ...
    proszę tylko wskazać które -> flickr

  9. #129
    Początki nałogu Awatar allgsm
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    44
    Posty
    311

    Domyślnie

    VanMurder mnie to ciekawi oswietlenie w calej serii z Octavia ;-) Wiem ,ze to duza zasluga slicznej modelki ;-) ale swiatlo tez tam gra wazna role.
    Jedno z przykladowych http://www.flickr.com/photos/adammph...7594486253560/

    W tym zdjeciu uzyles zlotej blendy ?
    http://www.tomaszgruszecki.com gg:1326595 Pozdrawiam.

  10. #130
    Uzależniony Awatar VanMurder
    Dołączył
    Jan 2007
    Wiek
    48
    Posty
    600

    Domyślnie

    Oktavia leżała na bruchu na plażowym ręczniku w typowej plażowej pozycji np podczas ogladania magazynu lub czytania ksiażki (wazne by pozycja była wygodna dla modelki, bo każdy dyskomfort widać na twarzy), majowe słonce było ok 1.5 h przed zachodem, czyli nie miało jescze żółto-pomarznczowego zabarwienia i było dosć męczące dla oczu modelki, poprosiłem Octavię by miała cały czas zamkniete oczy i otwierała je tylko na czas zdjecia - by wykluczyć mrużenie lub łzałwienie. Ja równierz leałem na brzuchu - przy portretach kobiet zawsze staram sie robić zdjęcia z wysokosci biustu - w tym przypadku musiałem płasko leżeć na ziemi i wszpierać obiektyw na lewym przedramieniu, z prawej strony w połowie dystansu między mna a modelką, przykucał mój asysten trzymajać złota blendę o średnicy ok 1m nieco powyżej głowy modelki, starał sie utrzymywać blendę jak najbliżej Octavi, ale na tyle daleko by nie wchodzić mi w kadr ... poniżej primitywny szkic obrazujący całą sytuację z góry

    pozdrawiam

    Tryb Av, pomiar swiatła cało matrycowy usredniony, osłona przeciw słoneczna na obiektywie, ok 10-15 strzałow by uzyskać to ujęcie.

Strona 13 z 312 PierwszyPierwszy ... 311121314152363113 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •