Page 1 of 312 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 10 of 3111

Thread: Pierwsze kroki z portretem prosze o wskazowki

  1. #1
    Początki nałogu allgsm's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Wrocław
    Age
    45
    Posts
    311

    Default Pierwsze kroki z portretem prosze o wskazowki

    Witam.

    Prosze o wskazowki dotyczace fotografowania portretow.
    Od miesiaca bawie sie fotografia, a od dzisiaj wziolem sie za portrety, dolanczam kilka do oceny.




    Pierwsze chyba nie ostre ;-)
    http://www.tomaszgruszecki.com gg:1326595 Pozdrawiam.

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,503

    Default

    Nos od środka rzadko wyglada apetycznie. Błyszcząca skóra też nie jest ok. I przyjmij jako zasadę, że nie podchodzisz do portretowanej osoby blizej niz na 1m, chyba, że robisz to w konkretnym celu. Optymalna odległość, to 1,5-2m.
    Ogólnie przyjmuje się, że min. jedno oko powinno być ostre (i znów uwaga, że można odstąpić od zasady w konkretnym celu, ale nie przypadkiem ). Pierwsze z ostrymi usteczkami, to raczej na strony XXX

    Na początek pokombinuj w naturalnym swietle. Najlepiej w cieniu, albo przy oknie.
    Last edited by fret; 23-02-2008 at 09:51 PM.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Goomis's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bydgoszcz
    Age
    35
    Posts
    1,893

    Default

    1. zdjęcie na pewno ostrośc gdzieś sobie "pobiegła" ;-)
    2. Lekcja anatomii nr.15 - poznajemy wnętrze ludzkiego nosa?

    ogólnie świecąca skóra nie - chyba, że na kulturystach ale to też nie na twarzy ale na mięśniach :-P. No i kontrast do luftu. Znaczy w ogóle go brak. Nie ma bieli i czerni same szarości.
    5DmkIII + S14/2.8 + C35/1.4LmkII + C85/1.2LmkII + C70-200/2.8L + 600EX-RT & 580EXII + Think Tanki (Retro30, Shapeshifter, Skin Set v2) + NEC EA274WMi + Sandisk

  4. #4
    zło konieczne Vitez's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Warszawa
    Posts
    19,804

    Default

    1. Modelka powinna być przygotowana do sesji portretowej. Twoja się świeci (puder, podkład się kłania) oraz świeci się jej biżuteria (odblask od łańcuszka).

    2. Dlaczego od razu czarnobiałe? Najpierw zrób poprawny kolorowy portret, potem kombinuj z cz-b... tym bardziej że to cz-b płasko ci wyszło, niekontrastowo. Ot jak zwykła desaturacja (a w wyszukiwarce znajdziesz spro sposobów na czarno białe zdjęcia - w tym podforum)

    3. Nieostre wyrzucaj od razu

    4. Kadr i perspektywa. Obiektyw powinien być mniej więcej na wysokości klatki piersiowej. Kadr albo ciasny albo szerszy. Spojrzenie prosto w obiektyw - wtedy wydaje się że modelka na zdjęciu patrzy sie na oglądającego zdjęcie, że jest tam dla niego, że dla oglądającego powstało to zdjęcie.

    5. Broda nisko, spojrzenie "spode łba", takie zadziorne jest wtedy, żywsze.

    6. Kompozycja - każ czasem modelce pochylić/przekrzywić głowę, niech siądzie nieco bokiem, oczy w mocnym punkcie, kompozycja po skosie kadru pionowego.

    7. Próbuj też portretów na leżąco czy na stojąco, z podpartą głową. Przy podpieraniu pamiętaj - zewnętrzna część ręki widoczna, palce złączone razem. Gdy robisz nieco szerzsze ujęcie na siedząco to niech siedzi "po kobiecemu" (noga na nogę), może być lekko bokiem.

    8. Podeślij mi tą modelkę do Warszawy (bardzo fajne usta - wykorzystaj je... w portrecie oczywiście ).

  5. #5
    Początki nałogu allgsm's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Wrocław
    Age
    45
    Posts
    311

    Default

    Dzieki Vitez za wskazowki wlasnie o taki mi chodzilo ;-) Wkrotce kolejne sesje wiec pewnie cos wrzuce do oceny, zobaczymy czy beda postepy i czy do czegos sie nadaje ;-)

    A żony Ci do Warszawy nie podesle sorry ;-)
    http://www.tomaszgruszecki.com gg:1326595 Pozdrawiam.

  6. #6
    amigoz
    Guest

    Default

    I pamiętaj, aby ciągle powtarzać modelce: "Wciągnij brzuch"... Vitez już to pamięta... B-)

  7. #7
    Uzależniony iktorn92's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Jelenia Góra
    Age
    33
    Posts
    605

    Default

    Wiesz co tak spojrzalem na exify i widze f14 i 1/4sec. Po ci aż f14? wiesz co ja sie w portrecie kieruje nieostrym tłem i jak najmniejszą GO. Na początek polceam zabrać zonę w plener. Bedziesz miał dużo swiatla i możesz pokombinowac GO

  8. #8
    Początki nałogu Saurus's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    okolice Łodzi
    Age
    35
    Posts
    269

    Default

    Quote Originally Posted by Vitez View Post
    5. Broda nisko, spojrzenie "spode łba", takie zadziorne jest wtedy, żywsze.
    Poza tym podniesiona głowa, zwłaszcza w połączeniu z niektórymi ustawieniami światła czasem sprawia że szyja wydaje się wielka, gruba i ogólnie mało estetycznie wygląda. Nie wspominając już o tym że spojrzenie "z góry" wygląda dość zabawnie

    Ja bym jeszcze przestrzegł przed "spojrzeniem przez ramię". Jeśli już koniecznie robisz zdjęcie gdzie modelka patrzy się na ciebie w bok a na pierwszym planie jest jej ramię to niech go chociaż nie dociska do tułowia bo wyjdzie z tego wielka, spasiona łapa I lepiej wtedy trochę dłuższą ogniskową bo jakiekolwiek przerysowania przy takim ustawieniu też dadzą koszmarny efekt
    Saurus

    Prawo Murphy'ego: "Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"
    "Sztuczna inteligencja jest niczym przy prawdziwej głupocie" - Elbert Hubbart

    Galeria WWW

  9. #9
    Pełne uzależnienie marfot's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Zgorzelec
    Posts
    4,590

    Default

    W oczach zostaw pojedyncze odbłyski, wielokrotne rozpraszają oglądającego a czasem sugerują zeza.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, RF 70-200/4L, RF100-500L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  10. #10
    Początki nałogu allgsm's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Wrocław
    Age
    45
    Posts
    311

    Default

    Dzieki chlopaki za wszystkie uwagi napewno sie dostosuje do nich ;-) Wczoraj mialem chwilke i pstryknolem na dworze kilka fotek ,dzisiaj wieczorkiem wrzuce ;-) Kupilem w sobote 85 1.8 i teraz pstrykam i pstrykam ;-)
    http://www.tomaszgruszecki.com gg:1326595 Pozdrawiam.

Page 1 of 312 1231151101 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •