Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Różnice w kolorach/nasyceniu między P.Elements a Irfanem

  1. #1
    Początki nałogu Awatar woyd
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Dębno
    Wiek
    52
    Posty
    488

    Domyślnie Różnice w kolorach/nasyceniu między P.Elements a Irfanem

    Czołem

    mam dziwny (dla mnie samego) problem. Obrabiam końcowo zdjęcia mebli w Photoshop Elements 2. Złożyłem mały kolaż i zapisałem na próbę jako JPG. Otworzyłem pod Vistą w IrfanView. I ze zdziwieniem stwierdziłem, że moje meble mają zupełnie inny odcień (nasycenie ? kontrast ?) w Irfanie niż w Photoshopie. Widać to na załączonym przykładzie. Co jest grane ?? Podoba mi się to, co widzę w PE, ale to co pokazuje Irfan to szarzyzna. Kompresja jest ustawiona na 0.


    Dla jasności droga moich fotek wyglądała następująco: najpierw RAWy w Capture One 4 wywołane do tiffów, potem w Gimpie ścieżki celem dokładnego wycięcia z tła (operacja na tiff-ach) i na koniec kolaż kilku tiffów w PE 2 (nie wiem jak uzyskać ładne cienie itp. w Gimpie).

    Pomóżcie ! Poniżej zrzut ekranu na którym dokładnie widać rozbieżności między zdjęciem w PE a Irfanem.


    Ostatnio edytowane przez woyd ; 20-02-2008 o 00:38

    Canon 5DmII + 40D + 24-70 f2.8 L + 17-40 L + 85 f1.2 L + 35mm f1.4 L + 70-200 f2.8 L + Tamron 28-75 + EF 50 f/1,4 II || Canon 580EX II + studyjne błyskotki 3000W || Blog || digart

  2. #2
    Uzależniony Awatar miklo
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    681

    Domyślnie

    Jaki masz profil monitora?

  3. #3
    Początki nałogu Awatar SdoubleU
    Dołączył
    Dec 2005
    Miasto
    Poznań, Poland
    Wiek
    59
    Posty
    437

    Domyślnie

    Czy infran nie ma ustawionej jakieś ograniczonej palety kolorów? W PE najprawdopodobniej masz sRGB lub Adobe RGB a w Infranie może być web. Musisz to ujednolicić i powinno być ok.
    SdoubleU
    ---------------------------
    Canon :-D

  4. #4
    Uzależniony Awatar Przemek Białek
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Świnoujście
    Wiek
    46
    Posty
    832

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez SdoubleU Zobacz posta
    Czy infran nie ma ustawionej jakieś ograniczonej palety kolorów? W PE najprawdopodobniej masz sRGB lub Adobe RGB a w Infranie może być web. Musisz to ujednolicić i powinno być ok.
    nie jestem do końca pewien ale takie darmowe programiki raczej nie posiadają profili ICC jak nasz wspaniały Explorer gdzie fotki wyglądają po prostu paskudnie, nie to co kochany Piesek
    dobry sprzęt jeszcze lepszy fotograf tylko tyle potrzeba
    "galeria zdjęć artystycznych" www.bandit.digart.pl

  5. #5
    Początki nałogu Awatar woyd
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Dębno
    Wiek
    52
    Posty
    488

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miklo Zobacz posta
    Jaki masz profil monitora?
    żadnego.... do tej pory jakoś nie przywiązywałem do tego wagi. Widziałem tylko, że jak odpalałem w pracy Corel Photo Paint 9 (tam nie mam PE) to tam miałem zawsze inne odcienie.

    Sprawdziłem podgląd w Explorerze - rzeczywiście zdjęcia wyglądają tak jak w PE. Co zatem zamiast Irfana (którego bardzo polubiłem ) żeby zdjęcia wyglądały tak jak powinny, a nie "sprane" ?? Nie znalazlem w nim niestety opcji ustawienia profilu monitora...

    Z góry dzięki & pozdrawiam
    Woyd

    Canon 5DmII + 40D + 24-70 f2.8 L + 17-40 L + 85 f1.2 L + 35mm f1.4 L + 70-200 f2.8 L + Tamron 28-75 + EF 50 f/1,4 II || Canon 580EX II + studyjne błyskotki 3000W || Blog || digart

  6. #6
    Początki nałogu Awatar werek
    Dołączył
    Jun 2007
    Miasto
    warszawa
    Wiek
    41
    Posty
    404

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez woyd Zobacz posta
    Sprawdziłem podgląd w Explorerze - rzeczywiście zdjęcia wyglądają tak jak w PE. Co zatem zamiast Irfana (którego bardzo polubiłem ) żeby zdjęcia wyglądały tak jak powinny, a nie "sprane" ?? Nie znalazlem w nim niestety opcji ustawienia profilu monitora...
    nie wiem czy pse posiada taka funkcjonalnosc, ale to co widze u ciebie to zapisanie pliku graficznego w innym niz sRGB profilu. aby te kolorki wyrownac masz dwie opcje:

    -wykorzystaj "save for web" - automatycznie skonwertuje aktualny profil kolorystyczny do standardowego sRGB

    - z menu Edit->Convert to profile wybierz docelowy sRGB - wtedy juz wewnatrz pse bedziesz pracowal w docelowej przestrzeni barw i po zapisie (nawet za pomoca "save as..") bedziesz mial takie same kolorki.
    Canon EOS R5 /// RF 24-104 f4 L /// EF 16-35 f4 L /// RF 100-500 f4.5-7.1 L /// EF 50 f1.8 /// EF 50 f1.2 L

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •