Ponadto wyrażamy zgodę na dokonywanie przeróbek w wizerunku utrwalonym w ramach wyżej wspomnianych sesji zdjęciowych oraz wykorzystanie materiału zdjęciowego z wizerunkiem w innych kompozycjach, w tym montażach.

Przy takiej umowie, na miejscu modelki/la i fotografa też, dorzuciłbym paragraf o wykorzystaniu wizerunku przy przeróbkach i montażach nie naruszających czci i godności. Fotografowany może nie chcieć (i nie być świadomym do czego wizerunek może być wykorzystany w przyszłości) oglądać swojego wizerunku na np. bilbordach informujących o przemocy w rodzinie. Chyba, że wyrazi na to zgodę, będąc świadomym późniejszego wykorzystania fotografii.


Godność jest dobrem osobistym chronionym przez prawo. Razem z dobrym imieniem składa się na zdefiniowane w art. 23 Kodeksu cywilnego pojęcie czci. Z punktu widzenia kodeksu karnego naruszenie czyjejś godności jest przestępstwem znieważenia.
Sąd Najwyższy RP w wyroku z 21 marca 2007 (I CSK 292/06) stwierdził, iż godnością osobista jest własne wewnętrzne przekonanie danego człowieka o jego etycznym i moralnym nieposzlakowaniu oraz oczekiwanie czci wobec siebie rozumianej jako pozytywne nastawienia innych osób wobec niego ze względu na społeczne i osobiste wartości, które reprezentuje. Tak rozumiana godność nie podlega wartościowaniu, a jej naruszenie występuje, gdy bez uzasadnionych podstaw, zwłaszcza w obecności osób trzecich, traktuje się kogoś negatywnie i wyraża się o nim w sposób poniżający.
źródło Wikipedia