No więc wszystko się wyjaśniło po krótkiej rozmowie z prawnikiem i kolegą, który pracuje jako charakteryzator. Ale zacznę od odpisania na to wszystko co koledzy napisali.

Cytat Zamieszczone przez paweleverest Zobacz posta
Idąc tym tropem musiałbyś pytać sie o zgode projektantów ubrań w które była ubrana modelka , mebli na których by np. siedziała itd... szkoda sobie zaprzątać tym głowe ( nie dajmy się zwariować bo coraz bliżej nam do USA niestety w złych sprawach głównie )
Za ubranie płacisz w sklepie, więc producent liczy się z tym, że skoro je kupiłem to mogę je wykorzystywać jak chcę, nawet jako szmatę do podłogi (co wydawałoby się ujmą dla dobrej firmy) w centrum handlowym. Mogę tak czyścić podłogę, żeby widać było metkę jakiej firmy ubraniem myje podłogę, ale za to zapłaciłem i mogę zrobić co zechce.

Cytat Zamieszczone przez Fakungio Zobacz posta
To się nazywa komplikowanie sobie i tak już skomplikowanego życia

Nie bądźcie śmieszni.
Nie jesteśmy, a przynajmniej ja. Zarówno prawnik potwierdził konieczność podpisania umowy takiej jak i mój kolega, który niejednokrotnie podpisywał taką umowę i powiedział mi co w niej powinno być zawarte.
Tak więc, taka umowa z teoretycznego punktu widzenia jest konieczna. Jeśli wizaż wykonuje Twoja żona, narzeczona, kochanka, mama, tata - odpuść, jeśli zlecasz to innym spisuj umowę.


Cytat Zamieszczone przez Vitez Zobacz posta
Ja bym rozróżnił makijaż od wizażu/stylizacji.
Jeśli modelka jest tylko pomalowana, pod kolor, pod ubiór - ot podkład,cienie,tusz,szminka itp - to nie ma co wymyślać jakichś praw autorskich.
Jeśli jednak "makijaż" to jakieś wymyślne rysunki, przesadzone, pod konkretny styl i pomysł sesji (np pory roku z pełnym bukietem cieni do powiek) - czyli wykonany makijaż to konkretny, własny pomysł wizażysty/tki w oparciu o wskazówki zleceniodawcy - to jak najbardziej powinno się to uznać za dzieło objęte prawem autorskim.
Każdy Utwór, i wizaż jak i stylizacja (bo Vitez masz rację, stylizacja do tego też się zalicza) jest indywidualnym Utworem, który podlega prawu autorskiemu. Jeśli Wizażysta Modelce pomalowała powieki cieniami, rzęsy, wykonała np. brwi (doklejane, cudowane - nie znam się na wizażu), i inne cuda jest to Utwór.

Cytat Zamieszczone przez paweleverest Zobacz posta
Ale o naruszenie tych praw autorskich to ewentualnie można posądzić kolejnego wizażyste który namalowałby dokładnie taki sam wzór na innej modelce a nie fotografa który tylko uwiecznił go na swojej pracy - oczywiście sprawa jest do dogadania się - jeżeli wizażysta nalega na to żeby pod zdjęciem były podane jego dane to powinniśmy to uhonorować ale na tym nasza rola powinna się kończyć.
To nie jest naruszenie praw autorskich, lecz plagiat. Jeśli namalowany wzór przez Wizażystę jest bardzo podobny (czasami prawnicy piszą łudząco podobny) do tego, który wykonała "Nasza" Wizażystka można się spierać o tym co pisał Vitez - inspiracja & plagiat.




Poniżej umowa, którą napisał (zapewne ma wiele błędów i trzeba ją dostosować do własnych potrzeb i ustaleń z Wizażystą) w oparciu o informację od prawnika i kolegi.




UMOWA O PRZENIESIENIE AUTORSKICH PRAW MAJĄTKOWYCH

UMOWA NR …/….

zawarta w ________________ , dnia ________________roku

Pomiędzy:

________________ zamieszkałym w ________________ , przy ul. ________________, legitymującym się dowodem osobistym o numerze ______________, posiadający numer NIP ____________ oraz nr REGON ________________, zwanym dalej „Wizażystą”,

a

________________zamieszkałym w ________________, przy ul. ________________, legitymującym się dowodem osobistym o numerze ______________, posiadający numer NIP ____________ oraz nr REGON ________________, zwanym dalej „Fotografem”,

o następującej treści:

§ 1


1. Fotograf zamawia, a Wizażysta zobowiązuje się do wykonania
__________________________________________________ ____________________________________ zwanego dalej "Utworem". Utwór zostanie wykonany ze starannością określoną przy uwzględnieniu zawodowego charakteru prowadzonej przez Wizażystę działalności. Szczegółowy opis Utworu został zawarty w załączniku nr 1 do umowy.
2. Wizażysta oświadcza, że wykona Utwór osobiście oraz że przysługiwać mu będą wyłączne prawa autorskie do całości Utworu. Fotograf zapewni, aby Utwór nie był obciążony żadnymi prawami ani roszczeniami osób trzecich.

§ 2


1. Utwór zostanie wykonany przez Wizażystę dnia ________________r. w ______________, przy ul. ______________________ będącej miejscem pracy Fotografa.
2. Wizażysta zmuszony jest poinformować Fotografa o odstąpieniu od umowy w terminie _____ (słownie: ____________) dni od daty zawartej w ust.1 niniejszego paragrafu. W przeciwnym razie Wizażysta zapłaci Fotografowi karę umowną o czym mowa w ust.1 § 3.

§ 3


1. Jeżeli Wizażysta nie poinformuje Fotografa o odstąpieniu umowy z niezależnie jakich przyczyn w terminie dłuższym niż _______ (słownie: _________) dni od daty wykonania Utworu zapłaci Fotografowi karę umowną w kwocie ___________________ (słownie: _______) złotych.
2. W razie odstąpienia przez Fotografa od umowy z powodu wad prawnych Utworu Wizażysta zapłaci Fotografowi z tego tytułu karę umowną w kwocie ________________ (słownie: ____________) złotych, w terminie ________ (słownie: _______________) dni od daty zażądania przez Fotografa zapłaty takiej kary umownej.
3. Fotograf może dochodzić odszkodowania przewyższającego wysokość zastrzeżonych kar umownych.

§ 4


1. Z chwilą przyjęcia Utworu przez Fotografa, bez zastrzeżeń, następuje automatycznie przeniesienie na niego autorskich praw majątkowych do Utworu, w zakresie określonym w ust. 2, bez konieczności składania w tej sprawie jakichkolwiek dodatkowych oświadczeń woli przez strony.
2. Przeniesienie autorskich praw majątkowych do Utworu obejmuje następujące pola eksploatacji
__________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ ______________________________
3. Prawo wyłącznego zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego przysługuje Fotografowi.

§ 5


1. Z tytułu nabycia przez Fotografa autorskich praw majątkowych do Utworu Twórcy przysługuje jednorazowe łączne wynagrodzenie w wysokości brutto _____________________ (słownie:_________) złotych.
2. Kwota ustalona wspólnie przez strony w ust. 1 stanowi całość wynagrodzenia oraz zwrot kosztów przysługujących Wizażyście z tytułu zawarcia i wykonania niniejszej umowy. Twórcy nie przysługują z tego tytułu żadne dalsze roszczenia wobec Fotografa.
3. Całość wynagrodzenia zostanie uiszczona przez Fotografa w terminie ______ (słownie: ________) dni od daty wykonania Utworu przez Wizażystę, przelewem na rachunek bankowy Wizażysty w banku:
__________________________________________________ _________ numer rachunku bankowego: __________________________________________________ _________.

§ 6


1. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowania przepisy kodeksu cywilnego.
2. Wszelkie zmiany do niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Ewentualne spory między stronami rozstrzygać będzie sąd właściwy dla siedziby Zamawiającego.
4. Umowa została spisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy na prawach oryginału, po jednym dla każdej ze stron.

Wszelkie zastrzeżenia MERYTORYCZNE są mile widziane. Jak pisałem powyższą umowę należy dostosować do własnych potrzeb.