Strona 63 z 64 PierwszyPierwszy ... 135361626364 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 621 do 630 z 639

Wątek: Prawa autorskie

  1. #621
    Pełne uzależnienie Awatar koraf
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Legnica
    Posty
    1 749

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Cytat Zamieszczone przez mmw Zobacz posta
    Część zdjęć niestety była robiona w godzinach pracy. Wiem, że mimo iż wszyscy pracownicy mieli przerwę (np. na życzenia świąteczne), zawsze to "godziny pracy".
    Zdjęcia wszystkich pracowników oraz moje sam publikowałem, gdyż byłem odpowiedzialny za stronę. Zawsze wszystkie fotki były robione tylko dla celów prywatnych-pamiątkowych.

    Zdjęcia pozostawiłem w rozdzielczości niezbędnej do publikacji na www. Na upartego jakieś małe wydruki da się z tego zrobić.

    Michał
    Dwa fakty: w godzinach pracy... i byłem odpowiedzialny za stronę ... wg mnie stawiają Ciebie raczej w nieciekawej sytuacji. Można z tego wnioskować, że należało do Twoich obowiązków redagowanie strony o zakładzie, a że wstawiałeś fotki robione prywatnym sprzętem to już pewnie drobny szczegół (dla pracodawcy). Myślę, że powinieneś zasięgnąć porady prawnej jak Ci na tym zależy.

  2. #622
    Uzależniony Awatar szambonur
    Dołączył
    Jan 2011
    Miasto
    za siedmioma górami...
    Posty
    712

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Według mnie to nieważne czyją własnością był sprzęt. Prawa autorskie są niezbywalne, więc tego nikt Ci nie odbierze. Jeżeli wykonywałeś te zdjęcia w okresie zatrudnienia to w przypadku sprawy sądowej, jeżeli Twój były pracodawca będzie uparty nic nie wskórasz. Wystarczy jakaś mała udokumentowana premia do wypłaty w tym okresie i adwokat byłego pracodawcy nie będzie miał żadnych problemów z przekonaniem sędziego iż to właśnie było wynagrodzenie za Twoją dobrowolną pracę na rzecz firmy. Ja bym się na Twoim miejscu nie pchał z tym do sądu, sprawa mało oczywista. Zawsze mogą napisać pod zdjęciem... [z materiałów archiwalnych firmy, autor nieznany] Więc chyba najlepszym wyjściem będzie poproszenie ich o podpisanie zdjęć Twoim nazwiskiem i o egzemplarz autorski. Pieniędzy z tego nie wyciągniesz żadnych...

  3. #623
    Początki nałogu Awatar Maver
    Dołączył
    Mar 2006
    Posty
    397

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Z tego co sie orietuje to sa jakby dwa rodzaje praw autorskich. Nie pamietam dokladnych nazw bo mi to wylecialo z glowy, ale w skrcie chodzi o prawa autora jako takie i prawa do wykorzystywania zdjec.
    Jesli choodzi o pierwsze to sa one niezbywalne. Wiec zdjecie zawsze w tym wzgledzie bedzie Twojego autorstwa, niezaleznie czy je sprzedasz, czy wykonywales w godzinach pracy etc... Wiec na przyklad podpis pod zdjeciem to Twoje nazwisko, a nie firma w ktorej pracujesz.
    Jesli chodzi o drugie to te mozna przenosic na inne osoby czy poodmioty. Niestety w przypadku kiedy masz umowe o prace (czy jakakolwiek inna umowe z ta firma) i w godzinach pracy robiles te zdjecia, to chyba z automatu "naleza" one do tej firmy i ona moze nimi dalej rozporzadzac, pamietajac o tym ze nie moga naruszac Twoich praw jako autora... czyli na przyklad musza podpisac zdjecia Twoim nazwiskiem.
    I w zasadzie tyle, chyba ze miales jakas umowe w ktorej bylo wyraznie napisane ze zdjecia robine w czasie pracy sa Twoja wlasnoscia a nie firmy.
    --
    Pozdrawiam
    Krzysztof Zagórski

  4. #624
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    56

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Fotopolis.pl: Prawo a fotografia - o fotografowaniu w trakcie pracy

    Ciekawy artykuł w tym temacie. Napisany dość skrupulatnie przez co powinien rozwiać niektóre wątpliwości.

  5. #625

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Dzień dobry!
    Mam także pytanie dotyczące tematu. Otóż jestem fotografem jednego z klubow piłkarskich ekstraklasy. Fotografuję mecze i klub mi za to płaci. Ostatnio moje zdjęcia (podpisane) znalazły się na dwóch portalach regionalnych gazet. Fakt faktem że w obu przypadkach zdjęcia są podpisane moim nazwiskiem i podane jest źródło skąd teoretycznie zostały pobrane. Natomiast wiem że z mojej prywatnej strony nie mogły być pobrane gdyż nie ma takiej możliwości (chyba że print screen) podane jest żródło strony ale na bank były pobrane ze strony klubu. Co nie idzie w parze z rzeczywistością. W dodatku nikt z owych portali nie kontaktował się ze mną i nie pytał o zgodę. Proszę o pomoc.

  6. #626
    Uzależniony Awatar szambonur
    Dołączył
    Jan 2011
    Miasto
    za siedmioma górami...
    Posty
    712

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Cytat Zamieszczone przez muchelus Zobacz posta
    Dzień dobry!
    Mam także pytanie dotyczące tematu. Otóż jestem fotografem jednego z klubow piłkarskich ekstraklasy. Fotografuję mecze i klub mi za to płaci. Ostatnio moje zdjęcia (podpisane) znalazły się na dwóch portalach regionalnych gazet. Fakt faktem że w obu przypadkach zdjęcia są podpisane moim nazwiskiem i podane jest źródło skąd teoretycznie zostały pobrane. Natomiast wiem że z mojej prywatnej strony nie mogły być pobrane gdyż nie ma takiej możliwości (chyba że print screen) podane jest żródło strony ale na bank były pobrane ze strony klubu. Co nie idzie w parze z rzeczywistością. W dodatku nikt z owych portali nie kontaktował się ze mną i nie pytał o zgodę. Proszę o pomoc.
    Z tego co opisałeś to klub jest właścicielem tych zdjęć, ponieważ prawdopodobnie posiada wszystkie prawa majątkowe. Tak mi się wydaje, skoro Ci płacą to pewnie odpowiednie umowy mają spisane. Twoje prawa jako autora zostały zachowane. Zdjęcia podpisano imieniem, nazwiskiem i jeszcze zrobiono ci reklamę strony internetowej. Jeżeli właścicielom klubu będzie zależało na wojowaniu z gazetą, to w sądzie całkiem możliwe że jakieś drobne pieniążki z tego by wyciągnęli. Nie sądzę jednak żeby klub piłkarski zdecydował się na taki krok, im przecież zależy na rozgłosie...

  7. #627

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    [QUOTE=szambonur;1160890]Z tego co opisałeś to klub jest właścicielem tych zdjęć, ponieważ prawdopodobnie posiada wszystkie prawa majątkowe. Tak mi się wydaje, skoro Ci płacą to pewnie odpowiednie umowy mają spisane. Twoje prawa jako autora zostały zachowane. Zdjęcia podpisano imieniem, nazwiskiem i jeszcze zrobiono ci reklamę strony internetowej. Jeżeli właścicielom klubu będzie zależało na wojowaniu z gazetą, to w sądzie całkiem możliwe że jakieś drobne pieniążki z tego by wyciągnęli. Nie sądzę jednak żeby klub piłkarski zdecydował się na taki krok, im przecież zależy na rozgłosie...[/QU
    dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

  8. #628
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    podpisałeś umowę o przeniesienie praw autorskich czy o dzieło?
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

  9. #629
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Cytat Zamieszczone przez airhead Zobacz posta
    podpisałeś umowę o przeniesienie praw autorskich czy o dzieło?
    Coś dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele. To jak byś się zapytał czy jedziesz BMW, czy ciężarówką :-)

  10. #630
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Cytat Zamieszczone przez strideer Zobacz posta
    Coś dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele.
    dlaczego tak uważasz?
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

Strona 63 z 64 PierwszyPierwszy ... 135361626364 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •