Strona 62 z 64 PierwszyPierwszy ... 12526061626364 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 611 do 620 z 639

Wątek: Prawa autorskie

  1. #611

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Mam w planach z nimi pogadać, ale chciałem się upewnić, czy moja pozycja jest "grzecznie Was informuję, że publikuję kilkanaście/dziesiąt fotek z tych kilku imprez" czy "grzecznie bym prosił czy łaskawie wyrazilibyście zgodę, na wrzucenie na moje www". Dzięki za odpowiedź.

  2. #612
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Gdynia, Gnieżdżewo
    Wiek
    51
    Posty
    30

    Domyślnie Czy wolno byłemu pracodawcy wykorzystać zdjęcia?

    Witam.

    W poprzedniej pracy robiłem fotki na różnych mniej lub bardziej oficjalnych uroczystościach i imprezach (imprezy integracyjne, spotkania świąteczne, wręczenie nagród firmy, itp.). Wszystkie zdjęcia robiłem prywatnym sprzętem i z własnej inicjatywy w celach pamiątkowych. Zdjęcia (również innych pracowników) publikowane były w galeriach na wewnętrznej stronie intranetowej firmy. Oczywiście wszystkie fotografia zawsze były podpisane imieniem i nazwiskiem autora.
    Dowiedziałem się, że ów były zakład pracy z okazji jakiejś rocznicy tworzy "kronikę" w formie albumu (książki).
    Czy mają prawo opublikować moje zdjęcia?

    Michał

  3. #613
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 414

    Domyślnie Odp: Czy wolno byłemu pracodawcy wykorzystać zdjęcia?

    Cytat Zamieszczone przez mmw Zobacz posta
    W poprzedniej pracy robiłem fotki na różnych mniej lub bardziej oficjalnych uroczystościach i imprezach (imprezy integracyjne, spotkania świąteczne, wręczenie nagród firmy, itp.). Wszystkie zdjęcia robiłem prywatnym sprzętem i z własnej inicjatywy w celach pamiątkowych. Zdjęcia (również innych pracowników) publikowane były w galeriach na wewnętrznej stronie intranetowej firmy. Oczywiście wszystkie fotografia zawsze były podpisane imieniem i nazwiskiem autora.
    Dowiedziałem się, że ów były zakład pracy z okazji jakiejś rocznicy tworzy "kronikę" w formie albumu (książki).
    Czy mają prawo opublikować moje zdjęcia?
    Nie wiem czy mają takie prawo ale jeśli to zrobią to bedziesz miał przeparawę, żeby z nimi wygrać. Zdjęcia robiłeś jako pracownik firmy, udostępniłeś firmie do publikacji wewnętrznej. Wygląda to jakbyś zrobił robotę dla firmy albo przynajmniej przekazał prawa majątkowe firmie godząc się na wykorzystanie zdjęć.
    To że pozwolili podpisać zdjęcia to coś niesamowitego, ja od 20 lat pracy nie zapracowałem na taki gest.O to zeby zdjęcia były podpisane Twoim imieniem i nazwiskiem masz prawo zawalczyć (jeśli jest Ci to do czegoś potrzebne).
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  4. #614
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie Odp: Czy wolno byłemu pracodawcy wykorzystać zdjęcia?

    Cytat Zamieszczone przez mmw Zobacz posta
    Witam.

    ...
    Czy mają prawo opublikować moje zdjęcia?

    Michał
    Takie rzeczy ściśle reguluje umowa zawarta między autorem a (w tym wypadku) zakładem pracy. Niestety, często jest tak, że przedsiębiorca sobie myśl, iż jeśli pracownik dał zdjęcia do opublikowania gdzieś na www przedsiębiorstwa, to tak jakby mu dał te zdjęcia "na zawsze" Jest to oczywiste i celowe walenie w człona.
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  5. #615
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie Odp: Czy wolno byłemu pracodawcy wykorzystać zdjęcia?

    Cytat Zamieszczone przez jacek_73 Zobacz posta
    Takie rzeczy ściśle reguluje umowa zawarta między autorem a (w tym wypadku) zakładem pracy. Niestety, często jest tak, że przedsiębiorca sobie myśl, iż jeśli pracownik dał zdjęcia do opublikowania gdzieś na www przedsiębiorstwa, to tak jakby mu dał te zdjęcia "na zawsze" Jest to oczywiste i celowe walenie w człona.
    W przypadku, kiedy osoba związana jest z przedsiębiorcą umową o pracę, a zdjęcia powstają w godzinach pracy, to z mocy prawa są one własnością przedsiębiorcy (mowa o prawach autorskich materialnych, praw osobistych oczywiście nie sposób "przejąć" w ten sposób). Nie jestem pewny co w sytuacji, kiedy zdjęcia robione są sprzętem prywatnym, ale tak na logikę to wykonawca zdjęć może domagać się jakiejś opłaty za użycie sprzętu (podobnie jak się zwraca kilometrówkę za przejazdy służbowe prywatnym samochodem).

  6. #616
    Pełne uzależnienie Awatar jacek_73
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    53 N, 18 E
    Wiek
    50
    Posty
    2 587

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Z postu #612
    imprezy integracyjne, spotkania świąteczne, wręczenie nagród firmy, itp.
    wynika, że zdjęcia nie powstawały w godzinach pracy* tylko prywatnie*

    *tzw. skróty myślowe
    Jestę fotografę
    miszcz martwi się o podpis

  7. #617
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Cytat Zamieszczone przez jacek_73 Zobacz posta
    Z postu #612 wynika, że zdjęcia nie powstawały w godzinach pracy* tylko prywatnie*

    *tzw. skróty myślowe
    Według mnie nie jest to do końca jasne, z pierwotnego postu nie wynika wprost w jakim czasie powstawały zdjęcia eventowe.

  8. #618
    Pełne uzależnienie Awatar koraf
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Legnica
    Posty
    1 749

    Domyślnie Odp: Czy wolno byłemu pracodawcy wykorzystać zdjęcia?

    Cytat Zamieszczone przez mmw Zobacz posta
    Witam.

    W poprzedniej pracy robiłem fotki na różnych mniej lub bardziej oficjalnych uroczystościach i imprezach (imprezy integracyjne, spotkania świąteczne, wręczenie nagród firmy, itp.). Wszystkie zdjęcia robiłem prywatnym sprzętem i z własnej inicjatywy w celach pamiątkowych. Zdjęcia (również innych pracowników) publikowane były w galeriach na wewnętrznej stronie intranetowej firmy. Oczywiście wszystkie fotografia zawsze były podpisane imieniem i nazwiskiem autora.
    Dowiedziałem się, że ów były zakład pracy z okazji jakiejś rocznicy tworzy "kronikę" w formie albumu (książki).
    Czy mają prawo opublikować moje zdjęcia?

    Michał
    Na jakiej zasadzie Twoje zdjęcia znalazły się u byłego pracodawcy ? Jeżeli sam je przekazałeś, więc faktycznie może zachodzić domniemanie, że je im darowałeś. Co do prawnego aspektu czy mogą je wykorzystać ? w takiej sytuacji trudno coś jednoznacznie powiedzieć, nie znając więcej okoliczności w jaki sposób posiadają Twoje zdjęcia ?
    Często mam podobną sytuację i sprawę stawiam jasno przed zrobieniem zdjęć: jak prywatny sprzęt (przekłada się bezpośrednio na dużo lepszą jakość zdjęć np. do albumu) oczekuję zlecenia lub uzgodnionej z góry gratyfikacji.

  9. #619
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2005
    Posty
    1 905

    Domyślnie Odp: Czy wolno byłemu pracodawcy wykorzystać zdjęcia?

    Cytat Zamieszczone przez koraf Zobacz posta
    Na jakiej zasadzie Twoje zdjęcia znalazły się u byłego pracodawcy ? Jeżeli sam je przekazałeś, więc faktycznie może zachodzić domniemanie, że je im darowałeś. Co do prawnego aspektu czy mogą je wykorzystać ? w takiej sytuacji trudno coś jednoznacznie powiedzieć, nie znając więcej okoliczności w jaki sposób posiadają Twoje zdjęcia ?
    Często mam podobną sytuację i sprawę stawiam jasno przed zrobieniem zdjęć: jak prywatny sprzęt (przekłada się bezpośrednio na dużo lepszą jakość zdjęć np. do albumu) oczekuję zlecenia lub uzgodnionej z góry gratyfikacji.
    Domniemanie jest raczej takie, że nie przekazał w takim celu. W przypadku praw autorskich sprawa jest dość jasna: dozwolone jest użycie w zakresie takim, jaki określono w umowie. Jeżeli pracodawca nie może pokazać umowy, na mocy której dopuszczona została publikacja w rzeczonym zakresie, to takiej zgody nie udzielono. (Oczywiście, przy założeniu, że zdjęcia nie powstały w opłaconym czasie pracy, o czym pisałem powyżej).

  10. #620
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Gdynia, Gnieżdżewo
    Wiek
    51
    Posty
    30

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Część zdjęć niestety była robiona w godzinach pracy. Wiem, że mimo iż wszyscy pracownicy mieli przerwę (np. na życzenia świąteczne), zawsze to "godziny pracy".
    Zdjęcia wszystkich pracowników oraz moje sam publikowałem, gdyż byłem odpowiedzialny za stronę. Zawsze wszystkie fotki były robione tylko dla celów prywatnych-pamiątkowych.

    Zdjęcia pozostawiłem w rozdzielczości niezbędnej do publikacji na www. Na upartego jakieś małe wydruki da się z tego zrobić.

    Michał

Strona 62 z 64 PierwszyPierwszy ... 12526061626364 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •