Strona 64 z 64 PierwszyPierwszy ... 1454626364
Pokaż wyniki od 631 do 639 z 639

Wątek: Prawa autorskie

  1. #631

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Ja troche z innej beczki.
    Zdarza mi sie robic zdjecia na imprezach typu bale. Zdjecia te sa drukowane na biezaco i ludzie moga je od razu na miejscu zakupic. Przed wykonaniem zdjec grupowych itp informuje obecnych o tym fakcie i prosze o zgode. Oczywiscie nadszedl moment, w ktorym jeden z "modeli" przy ogladaniu zdjec nie zaakceptowal ceny odbitki i stwierdzil ze zarabiam handlujac jego wizerunkiem i on sie na to nie zgadza. Informacja o cenie odbitki byla dostepna przy wejsciu do lokalu. Dodam ze zdjecia na ktorych byl to zdjecia grupowe, gdzie wszyscy, lacznie z nim, pozowali. Na wniosek tego "modela" odbitki z jego wizerunkiem zostaly usuniete z witryny.
    Pytanie, czy gosc ma jakies prawo do żądania zadoscuczynienia, wystepowania na droge sadowa itp?

  2. #632
    Uzależniony Awatar poszukiwacz2006
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    dawna stolica
    Wiek
    55
    Posty
    824

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    A niby z jakiego tytułu gość chce iść do sądu? Możesz fotografować w tym kraju kogo chcesz nie pytając go o zgodę. Problem może się pojawić, gdy w jakiś sposób wykorzystasz to zdjęcie i naruszysz czyjeś dobra osobiste ( art. 12 kc ). W opisanym przez Ciebie przypadku, gość wyraził zgodę na wykonanie mu zdjęcia, wiedział, że odbitki będą sprzedawane, sam dobrowolnie pozował do zdjęcia. Pospieszyłeś się usuwając zdjęcia z witryny. Zadośćuczynienia możesz żądać Ty, za to, że naraził cię na stres i niepotrzebne nerwy.
    Pozdrawiam
    Do pracy - 50d, 6d, 135 2.0, 85 1.8, 35 1.4, 24-70 is, DJI Phantom 3, + lampy, wyzwalacze, gripy, rigy, statywy....
    hobbystycznie - brak czasu niestety :-(


  3. #633
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 280

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    zrobiłem dzisiaj zdjęcie na premierze STAR WARS VII pt. "I ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE"



    mogę to zamieścić czy nie?
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  4. #634
    Pełne uzależnienie Awatar zysk
    Dołączył
    Aug 2013
    Posty
    1 121

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    IMHO:tak.
    Przepisy są nieprecyzyjne,sądy wydaja sprzeczne wyroki w tej samej sprawie,a precedensów nie ma.
    W najgorszym przypadku rzeprosiny i usuniecie zdjęcia.
    Ale dzis w dobie facebukowego ekshibicjinizmu: myśle ,że uczestnicy fotki będą happy ,ze latają w sieci ,o ile to w ogóle
    zauważa ,a jest to(to zauważenie ) mało prawdopodobne.Ja bym się nie wahał z publikacją.
    "http://www.canon-board.info/galerie-uzytkownikow-15/zysk-auto-moto-speed-i-inne-95489/"]galeria na CB[/URL]
    7D2/10-640/2,8-5,6+YN568EXII

  5. #635
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    1 055

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Cytat Zamieszczone przez becekpl Zobacz posta

    mogę to zamieścić czy nie?
    Juz zamiesciles. Zapytaj mlodych czy sie zgadzaja.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez becekpl Zobacz posta

    mogę to zamieścić czy nie?
    Juz zamiesciles. Zapytaj mlodych czy sie zgadzaja.

  6. #636
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    warszawa
    Posty
    75

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    podepne sie pod ten temat. Kilka miesiecy temu bylem z kumplem w indiach. Ja robilem fotografie ruchu ulicznego, on miał wiecej "jaj" i portretował ludzi. W kazdym przypadku pytal o zgode na zrobienie zdjecia. Pomozcie prosze w rozwianiu watpliwosci. Poniewaz kumpel nie ma zadnych podpisanych papierow o zgode na publikacje rozumiem, ze istnieje ryzyko problemow gdyby sie okazalo ,ze portretowani nie zycza sobie wystepowac np. w artykule w jakims pismie. Ostatnio teze kumpel wspimniał mi, ze istnieje jakas instytucja w Polsce (moze ZAIKS, a moze cos innego),ze wystarczy tam wniesc oplate i nie martwic sie ewentualnymi roszczeniami osob opublikowanych. Czy to prawda czy bzdura? Czy istnieje cos takiego jak ubezpieczenie od ewentualnych roszczen publikacji wizrerunku osob? Co sadzicie o ryzyku publikacji obywatelii Indii w Polsce albo np w jakims zachodnioeuropejskim pismie?
    Ostatnio edytowane przez arturmaksymilian ; 07-09-2015 o 00:02

  7. #637
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    warszawa
    Posty
    75

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    widze, ze temat nie przerobiony tu przez nikogo lub tez nikt nie chce sie ze mna podzielic swoja tajemna wiedza. czyzbym zadale za trudne pytanie ?

  8. #638
    Uzależniony Awatar namoamo
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Wawa
    Wiek
    40
    Posty
    928

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Ile Ty masz lat Arturze?

  9. #639

    Domyślnie Odp: Prawa autorskie

    Odgrzeję trochę temat w kwestii praw autorskich :0
    https://soinlaw.com/blog/czy-zdjecia...wem-autorskim/

    Autor opisuje, że zdjęcia produktowe (raczej mocno uogólnione) nie mogą być objęte prawem autorskim, ponieważ sady utrzymują, że fotografia produktowa to wierne odwzorowanie wyglądu fotografowanych przedmiotów. " W efekcie fotografie produktowe nie stanowią utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1, a tym samym ich twórcom nie przysługują prawa autorskie. "
    Podstawa prawna:
    PrAutU – ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

    Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie – I Wydz. Cywilny z dnia 23 października 2018 r.
    o sygn. I ACa 125/18

    Dogrzebałem się bardziej sprawy i autor wiele kwestii pominął. Chodzi o jednej przypadek, w którym fotograf do każdego zdjęcia nie stosował innego oświetlenia (chodziło o packshoty odzieży), retusz był minimalny (więc też nie autorki), który polegał na wywołaniu RAWa. Jedynym argumentem powoda było zastosowanie autorskiego podwieszenia produktu do zdjęć. Przeszedł biegły i powiedział, że da się to bez problemu odtworzyć, a sad przyklepał, że to praca rzemieślnicza, a nie Twórcza.

    Teraz wnioski dla branży:
    Packshota, ani nawet bardziej zaawansowanej fotografii produktowej nie można uznać za pewniaka, że jest to dzieło chronione prawem autorskim. W związku z tym nie ma potrzeby udzielania licencji czy sprzedaży autorskich praw majątkowych. Wykonywana usługa zdjęć produktowych nie może być na stawce VAT 8%, tylko na 23%.
    Aby to było autorskie dzieło można pokombinować i zdjęcie autorsko zretuszować, bo im więcej retuszu w packshocie, tym trudniej o jego odtworzenie
    Bez względu na powyższe, przyszły ciężkie czasu dla całej branży fotografii produktowej, bo jak by nie patrzeć, jest to jedna z trudniejszych dziedzin jeśli chodzi o stosowanie technik fotograficznych - zwłaszcza w kwestii oświetlenia - nawet przy packshocie, bo można go oświetlić przecież inaczej, jak z reklamy

Strona 64 z 64 PierwszyPierwszy ... 1454626364

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •