OK, wracamy do kalibracji Match VS basICColor.
Po długiej wymianie zdań (małej wojnie) z X-RITE takie wnioski wyciągnąłem:
Oprogramowanie Match 3 moim zdaniem jest do bani.
Oprócz tego, że wprowadza korektę do LUT karty graficznej (tag VCGT), czyli jakoby "robi szarość" i ustala zadaną gammę (linearyzacja monitora) to jeszcze robi drugą korektę w profilu w tagu r/g/bTRC. Przy zadanej gammie 2.2 tagi w tym miejscu powinny posiadać taką gamme - dokładnie 2.199.
Jednak w profilu Match jest inaczej - co kalibracja Match, to inna gamma w tym tagu. Mało tego, X-RITE uważa, że nie trzymanie szarości to nie jest bug tylko cecha pozytywna (kuriozum) z racji tego, iż każdy kanał r/g/bTRC traktowany jest z osobna przez co uzyskuje się np. takie dane:
rTRC = 2.215
gTRC = 2.160
bTRC = 2.262
Przez co nie ma co się dziwić, że w szarości jest nieciekawie.
Firma X-RITE dochodzi do wniosku, że LCD jest nieliniowe osobna na każdy kanał, więc tak profiluje kanały z osobna. OK, dobry pomysł, ale na końcu powinno sprawdzić się szarość (tak jak robi to chociażby basICColor), żeby wyeliminować tam błędy.
Wszystkie pozostałe firmy produkujące oprogramowanie i kalibratory tagi r/g/bTRC ustalają (przy kalibracji na gamme 2.2) dokładnie 2.199!
Wymienie te profile które przebadałem z:
- Lafot LMC-03,
- basICColor,
- EZColor,
- Spyder2,
- Color Navigator (dedykowany do EIZO), czy
- soft dedykowany do NEC.
We wszystkich tych profilach r/g/bTRC = 2.199, a całą korekta krzywej RGB dokonywana jest poprzez tag VCGT - czyli to co się ładuje do LUT karty graficznej.
Teraz pytanie do "onanistów kalibracyjnych"
Którą metodę adaptacji chrominancji zalecalibyście do oprofilowania w basICColor:
- none (XYZ)
- linearyzacja Bradford
- von Kries
- CAT02
?
Tomasz1972 przed chwilą podzielił się ze mną profile z kiepskiego LCD (z Match). Przy zadanej wartości R=G=B=128 (wzrokowa szarość niebieska) wychodzi:
R= 127
G = 123
B = 132
Brawo X-RITE!!