Masz problem z kolorem, wal śmiało!
e-mail: color@mastiff.pl
Proces walidacji w basICColor nie zajmuje się tylko walidacją szarości - proszę to zauważyć.
Swego czasu przytaczałeś jak wartości dE wpływają na odbiór wzrokowy - jakie są rozróżnialne, jakie nie.
Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 22-02-2008 o 10:25
Dadam , że ADOBE udostępnił w PSie proof "MONITOR RGB" , gdzie możemy bez zamykania szopa zobaczyć jak będzie wyglądac fota bez CM .
To akurat jest proste - jednostka delta error jest miarą opartą na możliwościach postrzegania zmian przez ludzką percepcję. 1 dE to najmniejszy dystans kolorymetryczny postrzegany przez człowieka. Standardowy obserwator powinien zatem dostrzec różnice pomiędzy próbkami różniącymi się o wartości dE > 1
Co do reszty, to trochę przestaję rozumieć, jaki jest cel tego wszystkiego. Jak będę mieć chwilkę czasu, to podzielę się głębszą refleksją na całą sprawę.
Ostatnio edytowane przez czornyj ; 22-02-2008 o 11:22
I tak i nieW sławetnej książce jest napisane, że różnica dE np. w żółtym ok. 2 jest trudno rozróżnić, podczas gdy w szarości dE już 0,5 jest do odróżnienia.
Tak może raczej bez celu - ot takie moje luźne spostrzeżenia podczas badania profili.
IMO odpowiedzi w cieniach szarości na zadane wartości powinny być bardzo zbliżone, a całą "tą robotę" powinna robić krzywa VCGT. Jednak jak widać, w większości profilów cienie wyciągane są poprzez sztuczne ich podnoszenie (przy RGB=1 mamy RGB=6 a nawet 7) i to niezależnie od kształtu krzywej VCGT.
Jedynie w profilu Lafota i nowszej wersji basICColor jest lepiej...
Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 22-02-2008 o 20:10
Ja powiem jedno:
Kalibrowanie monitorow bez LUTu nie ma w ogole sensu, bo softwarowa kalibracja zamiast polepszyc pogarsza profil obcinajac wartosci np Blue.
http://www.bykom-stop.avx.pl/
Najnowsze fotografie cegiel znajdziesz w mojej galerii http://canon-board.info//showthread.php?t=11296