Cytat Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz Zobacz posta
Tak jak pisałem wcześniej (na chłopski rozum), że nie zawiera krzywej szarości.
To że nie posiada tego znacznika powoduje to, że wczytywany jest do LUT tylko za pomocą oprogramowania Lafota. Minusem jest to, iż Lafot nie wspiera Linuksa, wiec wczytanie nawet przez xcalib nie jest możliwe.


Spotkałem opinie, iż w monitorach LCD lepiej jednak stosować tryb tablicowy, co nie zmienia faktu, że tryb profilu mogę dowolnie w basICColorze zmienić (w Match również).
ICC Examin pięknie wczytuje wszystkie profile bez wykrzaczania się - nie wczytuje vcgt z Lafota, bo tam tego nie ma.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Mam pytanie, jaką metodą adaptacyjną najlepiej potraktować profil:
- XYZ scaling
- von Kries
- linear Bradford
- CAT02 (from CIECAM02).
Wstępnie wyszło mi, że stosująć Bradforda ogólnie delta E w poszczególnych kolorach i szarości wyszła mi chyba najmniejsza.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Wiem, że Bradforda stosuje Adobe, jednak Kries ponoć lepiej adoptuje nieliniowo niebieski.
Fakt, że profil Lafota nie zawiera vcgt rodzi fundamentalne pytanie - gdzie, do cholery, ten profiler zapisuje dane kalibracyjne i czy wogóle to robi. Samego profilu nie da się wgrać do LUT karty graficznej, ponieważ jest to wyłącznie informacja charakteryzująca, wykorzystywana przez CMS Photoshopa.

Istnieją poważne argumenty za stosowaniem macierzowych profili dla monitorów, zresztą czytając twój kolejny post domyślam się, że Granger wygląda lepiej.

Co do algorytmów adaptacji chromatycznej, to moja wiedza w tym temacie jest niewielka, ale Bradford jest ponoć najnowocześniejszy, stosuje go Adobe, więc wybrałbym Bradforda. Mogę jedynie wskazać lekturę:
http://www.brucelindbloom.com/index....hromAdapt.html