Około 37,5 tys. gacków zimuje w bunkrach MRU
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbc...AT08/922272251
. - To o 600 więcej niż przed rokiem - zaznaczają uczestniczy sobotniego liczenia nietoperzy.
Bunkry w okolicach Międzyrzecza i Lubrzy to największa w Europie zimowa sypialnia nietoperzy. Dlatego w 1980 r. w ich północnej części utworzono rezerwat Nietoperek, który w 1998 r. rozszerzono na całe podziemia. W sobotę 52 naukowców z sześciu państw doliczyło się tam 37,5 tys. skrzydlatych ssaków.
- To 600 o więcej, niż przed rokiem. Dokładne wyniki poznamy w poniedziałek, kiedy otrzymam szczegółowe raporty od wszystkich grup uczestniczących w badaniach - zaznacza dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który od 1998 r. organizuje akcje liczenia mopków i gacków hibernujących w poniemieckich bunkrach.
Liczba skrzydlatych lokatorów MRU zdumiała Angielkę Shirley Thompson z Bat Conservation Trust. - U nas 70 nietoperzy w jednym miejscu to sensacja. A tutaj widziałam skupiska liczące ponad sto osobników - mówi.
promocja
Naukowcy musieli przeprowadzić badania w ciągu jednego dnia, gdyż wystarczy niewielki hałas czy podświetlenie latarką, żeby obudzić gacki z zimowego snu. - Dlatego nie należy ich niepokoić podczas snu zimowego. Po każdym wybudzeniu wzrasta metabolizm i nietoperze zaczynają spalać zgromadzony jesienią tłuszcz. Wystarczy kilka takich nieplanowanych pobudek i zdechną z głodu. - wyjaśnia dr Mateusz Ciechanowski z Gdańska.
Podziemia MRU to labirynt korytarzy o łącznej długości 32 km, dlatego naukowcom pomagali przewodnicy z tras turystycznych w Boryszynie i Pniewie. Po co te badania? - Ich wyniki to barometr, który wskazuje kondycję polskich nietoperzy. Poza tym na ich podstawie wojewódzki konserwator przyrody zdecyduje, czy turyści będą mogli zwiedzać podziemne trasy turystyczne także zimą - wyjaśnia dr T. Kokurewicz.
NAJWIĘKSZA NOCLEGOWNIA
Bunkry MRU to największe w Europie zimowe siedlisko nietoperzy. Hibernuje tam 13 spośród 25 gatunków występujących w Polsce. M.in. bardzo rzadkie nocki Bechsteina i nocki łydkowłose. Nietoperze przyciąga panująca w podziemiach wysoka wilgotność i stała temperatura oscylująca w granicach 9-11 stopni Celsjusza. Przyrodnicy podkreślają, że wszystkie gatunki nietoperzy oraz ich siedliska objęte są ochroną.