Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Księżyc - balans bieli

  1. #1
    Początki nałogu Awatar Sempoo
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    273

    Lightbulb Księżyc - balans bieli

    Ostatnio miałem okazję wybrać się nocą na fotografowanie przy świetle księżyca. Jak wiadomo - zimą księżyc jest bardzo wysoko na niebie (w przeciwieństwie do lata) i świeci wtedy najjaśniej. Z uwagi na to, że mój aparat (G9) pozwala na ustawienie najdłuższego czasu na 15s - musiałem zwiększyć ISO do 400. Zdjęcia wychodziły niedoświetlone, ale dawało się je wyciągnąć w sofcie. Zabrałem ze sobą papier foto, aby pobrać wzorzec bieli (niestety lepszego nie mam). Niebo było wtedy czyste.

    Jak się okazało, światło księżyca wg moich pomiarów jest zimne, niebieskawo-fioletowe.

    Tutaj widzimy zbalansowany odczyt z Lightrooma:



    A tu mamy to samo zdjęcie, ale przy presecie Daylight. Widać wtedy barwę światła księżyca.



    Dodam, że bardzo ciekawe efekty wychodzą, gdy w kadrze, oprócz oświetlenia księżycowego mamy inne żródła światła - otrzymujemy wtedy niezwykły efekt "świateł za dnia".

    Czy Wy macie podobne doświadczenia ze światłem księżyca?
    60D | 50 1.8 II | kit 18-55 + Tamron 70-300 | moje foty

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar ewg
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    1 079

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sempoo Zobacz posta
    Jak wiadomo - zimą księżyc jest bardzo wysoko na niebie (w przeciwieństwie do lata) i świeci wtedy najjaśniej.
    ..No to ja nie wiedziałem...

    A co do WB - trudno o inne doświadczenia nocne, bo to tak już jest. Tylko, że ja nie chodzę z takim ładnym papierem wzorcowym... Zwykle znajduję w kadrze coś neutralnego i to mi wystarcza na starcie, albo reguluję temperaturę. Tylko, że zwykle mam w kadrze kupę innych świateł i tu się zaczynają schody, gdzie kończy się teoria WB a zaczyna estetyka. ;-)
    mój aparat: [Ô] , szkła: OOO , statyw: /i\ , fotki: \\\-:\

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •