Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 128

Wątek: Zdjęcia nocne

  1. #1
    Początki nałogu Awatar wojtek_j
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    352

    Domyślnie Zdjęcia nocne

    Cholercia sen mi już to spędza z oczu.Niech mi ktoś pomoże wyjaśnić technikę robienia zdjęć nocnych.Piszecie-ostrość na nieskończoność-wychodzą rozmazane ( może żle ją ustawiam?niech ktoś mie też wytłumaczy jak ustawić na nieskończoność ) inne rady też nic nie dają albo ciemne albo wyglądają jak w dzień.W górach zrobiłem zdjęcia - wyszły żółte,beznadziejne bez wyrazu.Jak zrobić zdjęcie by wyglądało tak jak widzę je oczami?By światło było naturalnego koloru itd.Jak zrobić zdjęcie nieba by gwiazdy były widoczne idealnie ( mi wychodzi prawie białe zdjęcie).Czekam na wasze podpowiedzi.A może w Warszawie gdzieś ktoś z was kiedyś może się umówić na jakieś fotki?
    7d / 580 EXII / 430ex / 10-22 / 17-55 2.8 / 24-105 / 70-300 is / 50 1.4 / filtry i różne tam

  2. #2
    Coś już napisał Awatar Army
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    34
    Posty
    84

    Domyślnie

    Z poczytanek na forum dedukuje, ze jezeli chcesz otrzymac taki realny efet to albo HDR albo HDR(z jednego rawa - ustawiasz ekspozycje na swiatla i na ciebie na 2 zdjeciach i "sklejasz". W wielu przypadkach filtr szary polowkowy by pomogl.

  3. #3
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Żywiec
    Posty
    106

    Domyślnie

    Jeśli na zdjęciu mają być same gwiazdy to wyjdź poza miasto.
    Miasto zawsze świeci i przy długim czasie zawsze będziesz miał jasną poświatę czyli Twoje białe zdjęcia.
    Kolorystyka siada pewnie przez balans bieli. Sodówki w mieście dają popalić.
    Najlepiej Raw i korygować ręcznie.
    Generalnie próbuj jak jest czyste niebo.
    Termosik z czymś ciepłym się przydaje bo noce chłodne.
    Jak nie jesteś zmotoryzowany to może być po góralsku
    Co do ostrości na nieskończoność to trzeba wyczuć każdy obiektyw.
    Przeważnie trzeba trochę cofnąć. Poćwicz manualne ostrzenie za dnia, to zobaczysz o co chodzi.
    Potem w nocy będzie łatwiej, bo w wizjerze mało widać.
    Ostatnio sobie wyskoczyłem w nocy poćwiczyć.
    Tematyka żadna, robione kitem, ot zapoznanie się ze sprzętem.
    Przy 30 sekundach już widać ruch ziemi na gwiazdkach. Reszta w exif-ie.
    http://img236.imageshack.us/my.php?image=orionqe2.jpg
    Widoki do prezentacji na forum się nie kwalifikują
    Chyba że jako materiał poglądowy jak nie robić.
    Ostatnio edytowane przez alfsky ; 14-12-2007 o 00:35
    7D/400D/C 10-22/C 24-105 L IS/C 100-400 L IS/430EX/Sherpa 600R/oraz wyrób statywopodobny

  4. #4
    Początki nałogu Awatar tom170
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Gogolin/Opole
    Wiek
    39
    Posty
    252

    Domyślnie

    Ok w skrócie... Nie jestem zawodowcem ale ostatnio kilka fotek nocnych robiłem no i wyszły przyzwoicie....

    1. Ostrość na nieskończoność najlepiej manualnie ustawić przekręcając ostrość do końca w jedna stronę i jak patrzysz przez wizjer to zauważysz, że jest minimalnie nieostre tak mam w przypadku KITowego obiektywu trzeba więc troszkę wrócić. Ja robię to tak, że np w przypadku miasta wiadomo noc AF zawodzi więc szukam kontrastów na centralnym punkcie focusa trzymając do polowy spust i kręcąc ostrością jak widze ze zapala sie lampka to kadruje jak chcę tylko uważaj zeby nie poruszyć ostrością....
    2. Używaj dużych przysłon najlepiej w okolicy f/11
    3. Czas ustawiam w trybie manualnym... najlatwiej zmienic pomiar wg mnie na ten [ ( ) ] usredniany centralnie ważony czy jak sie tam nazywa ustawić na średnio jasne miejsce zdjęcia i zobaczyć jaki czas nam zaproponuje ustawić wycelowac ponownie w to samo miejsce zerknac czy masz na srodku ten paseczek ekspozycji 0 eV
    4. Używaj RAW zawsze mozesz ladnie podreperować kolorki bez zbytniej straty jakości obrazu możesz również wyostrzyć. U mnie w przypadku tych samych parametrów między RAW wywolanym do Tif a pozniej do JPG a JPG z aparatu wyszły dużo lepsze kolory w RAW... postaram sie pokazac ponizej zdjecia...
    5. Nie jestem pewny ale może nawet lepiej troche prześwietlić zdjęcie tylko nie za bardzo... zależy jaki efekt chcesz uzyskać...
    6. Jeśli używasz filtru UV to do nocnych zdjęć polecam ściągnąć mogą pojawić sie odblaski jakieś...

    A u mnie gwiazdeczki nie zwracaj uwagi bo padal deszcz i jakas kropelka mi stuknęła w obiektyw

    To tak w skrócie troche chaotycznie ale mam nadzieje, że coś pomogłem

    JPG z aparatu - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...3dfc32a4e.html

    RAW->TIF->JPG - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...d25ef995c.html

    RAW->TIF->JPG+kolorki+wyostrzanie - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...4cc226891.html

    Kolorki to jak sie komu podoba mam LCD więc nie weim czy dobrze ustawione wszędzie to bedzie troche inaczej wyglądać więc nie wiem ...
    Ostatnio edytowane przez tom170 ; 14-12-2007 o 04:35
    EOS 400D + KIT + 50mm f1.8 + 70-300mm F4-5.6 SIGMA APO DG MACRO + MiniTrekkerAW + Sherpa 600R no i 4GB karta

  5. #5
    Początki nałogu Awatar wojtek_j
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    352

    Domyślnie

    Poczytałem ale praca czeka więc wychodzę z domku - niestety.Dzięki za rady dziś z nich skorzystam.Jak by ktoś miał też jakieś podpowiedzi to chętnie poczytam.
    7d / 580 EXII / 430ex / 10-22 / 17-55 2.8 / 24-105 / 70-300 is / 50 1.4 / filtry i różne tam

  6. #6
    Piotrekp
    Guest

    Domyślnie

    Hej,

    Ostatnio caly czas walcze z fotkami w nocy. Jeszcze kilka dni jestem w Holandii i chce wykorzystac ich ciekawa architekture to zrobienia kilku fotek.
    Bylbym wdzieczny za ocene tej fotki.

    Zdjecie zrobione canonem 350D podstawowym obiektywem.

    http://fotokonto.pl/showimage.php?id=21992&size=640

    Jezeli chodzi o moje obserwacje:
    1. nie wiem czy swiatlo z lamp ulicznych nie razi za bardzo. Zeby to zmniejszyc trzeba by bylo skrocic czas naswietlania i wtedy zdjecie wyszlo by za ciemne.
    2. widoczna na drzewie aberracja chromatyczna. Doczytalem sie, ze ciezko ja w 100% wyeleminowac, ale moze da sie ja jakos zlagodzic...
    3. ostrosc mogla by byc troche lepsza. Co myslicie o zastosowaniu tutaj funkcji blokowanie lustra w gornym polozeniu?

    z gory dziekuje za podzielene sie swoimi uwagami.

    pozdrawiam
    Piotrek

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    71
    Posty
    634

    Domyślnie

    Moim zdaniem zdjęcie lekko prześwietliłeś. Mało wygląda na nocne. Spróbuj pomiar ekspozycji wziąć z nieba nad kadrem. ISO 100 max 200.
    Ostatnio edytowane przez januszP. ; 16-12-2007 o 16:19

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar koraf
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Legnica
    Posty
    1 749

    Domyślnie

    Hej,

    Ostatnio caly czas walcze z fotkami w nocy. Jeszcze kilka dni jestem w Holandii i chce wykorzystac ich ciekawa architekture to zrobienia kilku fotek.
    Bylbym wdzieczny za ocene tej fotki.
    Moim zdaniem nie ta pora nocy ( za jasno :-? ) , idealnie jest po zachodzie słońca gdy niebo jest ciemno-niebieskie i wtedy ładnie wygląda żółte/inne oświetlenie na niebieskim tle.
    Kadr też bym poprawił - brak mi mocnych punktów i góra za mocno przycięta .Temat ciekawy

  9. #9
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2007
    Miasto
    Kędzierzyn Koźle
    Wiek
    35
    Posty
    74

    Domyślnie

    Ja interesuję się fotografią nocnego nieba
    Więc jeśli chcesz fotografować gwiazdy to musisz zwrócić uwagę na kilka czynników, przedewszystkim na lampy uliczne, księżyc i przejrzystość powietrza im ciemniej i im więcej gwiazd widać tym lepiej.
    Fotki z czasem 30 s pociągniesz z ogniskową 18mm, będzie widoczne lekkie poruszenie ale jak pomniejszysz fotkę będzie ok. Gdy fotografujesz gwiazdy to ustawiaj ISO na maxa i trzaskaj kilka lub kilkadziesiąt zdjęć tego samego ujęcia (oczywiście wszystko z długimi czasami). Podczas wykonywania fotek wyłączasz redukcję szumów w aparacie, i robisz też kilka darków, czyli zasłaniasz obiektyw deklem i robisz kilka zdjęć z takimi samymi parametrami jak wcześniej, później zostawiasz to samo iso i wykonujesz kilka biasów czyli fotek z najkrótszym czasem jakim dysponujesz w aparacie. Jeszcze robi się flaty, ale tej sztuki do końca nie opanowałem jeszcze, może ktoś inny wypowie się o flatach.
    Całość możesz wtedy złożyć szybko i przyjemnie w DeepSkyStacker
    Kolejnym niezbędnym programem jest Photoshop.
    Fotki wykonuje się oczywiście w formacie RAW bo z jpeg niewiele się wyciągnie.

    Alfsky z tego Oriona dało by może więcej radę wyciągnąć
    Ostatnio edytowane przez yakuza ; 16-12-2007 o 22:17

  10. #10
    Piotrekp
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez januszP. Zobacz posta
    Moim zdaniem zdjęcie lekko prześwietliłeś. Mało wygląda na nocne. Spróbuj pomiar ekspozycji wziąć z nieba nad kadrem. ISO 100 max 200.
    No wlasnie z tym przeswietleniem to nie rozumiem. Jak sprawdzam na histogramie przy info o fotce wychodzi, ze jest niedoswietlone. Jak on to mierzy?


    Dzieki za wszystkie rady

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •