Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: S3 , S5 - Raw ?

  1. #1
    pepepe
    Guest

    Domyślnie S3 , S5 - Raw ?

    Witam

    Chcialem kupic sobie aparacik, ktory bedzie mial mozliwosc zapisu w RAW , dobre szkielko i zoom 10x lub wiekszy.
    Wybor padl na Lumix FZ8 lub FZ18, poniewaz S3 i S5 nie obsluguja RAWow.
    Jednak trafilem na firmware ze stronki http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

    Sadze, ze wiele osob uzywa.
    Mam pytanie, jak sie sprawuje na S3 i czy jest wersja do S5 (jesli jest , to jak sie sprawuje) ?
    Co, jesli aparacik padnie i trzeba zawiezc do serwisu ... domyslam sie, ze gwarancja idzie w las ?

    Czy wogole warto zawracac sobie glowe S5 czy lepiej wziac tanszego S3 - nie ma wielu istotnych roznic a i Uzytkownicy nie zauwazyli jakiegos wielkiego skoku.

    Jak sie maja do S3 i S5 wspomniane Lumixy ?

    pozdrawiam
    Pawel
    Ostatnio edytowane przez pepepe ; 07-12-2007 o 23:17

  2. #2
    Coś już napisał Awatar Kociałko
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    98

    Domyślnie

    na S3 CHDK sprawuje się raczej dobrze
    do S5 jeszcze nie ma ale chłopaki pracują nad tym
    gwarancji nie tracisz bo CHDK nie zmienia firmware w aparacie -siedzi sobie na karcie SD i przy starcie wgrywa się do pamięci RAM aparatu

  3. #3
    pepepe
    Guest

    Domyślnie

    Ok, to w takim razie mam inne pytanko :
    Czy warto kupowac S5 skoro nie rozni sie znaczaco od S3 ?
    Wiem, ze jest roznica 2 mpixele , 0.5 cala na lcd , i nowszy procek Digic III a nie II (tutaj kompletnie nie czuje roznicy, nie wiem jak sie ma jeden procek do drugiego).

    Sa jakies inne istotne roznice ?
    Roznica w cenie to jakies 2.5-3.5 stowki ...

    Pawel

  4. #4
    epoxer
    Guest

    Domyślnie

    Różnic miedzy S3 i S5 jest trochę więcej niż wymieniłeś. Sam stałem przed wyborem między tymi dwoma modelami i wziąłem S5.

    1) 2 miliony pixeli więcej

    2) procesor Digic III

    3) ograniczenie filmików 4 GB (vs 1GB w S3)

    4) ISO 1600 vs 800

    5) dodatkowy tryb autofokusa "wykrywanie twarzy"

    6) 1 tryb tematyczny więcej (akwarium)

    7) LCD 2,5 cale vs 2 cale

    8) rozdzielczość LCD 207 tyś pixeli vs 115 tyś

    9) możliwość korekty czerwonych oczu na już zrobionych zdjęciach

    10) tryb LP (Long Play) w filmikach pozwalający na 2x dłuższe nagranie przy tej samej objętości

    11) poprawiony wizjerek

    12) waga bez baterii 450g vs 410g


    W skrócie to wygląda tak: nowy procesor Digic III pozwolił na wprowadzenie funkcji detekcji twarzy (całkiem fajnie to działa i obecnie staje się standardem w cyfrzakach). 2,5 calowy wyświetlacz dzięki wielkości i rozdzielczości można wykorzystać w trybie fokusa ręcznego (w S3 niewiele widać). Dodatkowo wyświetlacz ten lepiej sprawdza się w ostrym słońcu. Jeśli zrobimy zdjęcie z korektą czerwonych oczu a mimo to na zdjęciu będą one widoczne to potem można usunąć ten efekt. Jeśli poza zdjęciami kręcimy dużo filmików to możemy zapchnąć kartę 4GB i mamy do dyspozycji tryb LP.

    Nowe cechy/funkcje które niewiele wnoszą:

    1) 2 miliony pixeli więcej

    2) ISO 1600 (prawda jest taka, że ISO 400 to max z czego jest sens korzystać ze względu na szumy)

    Zalety S3 w stosunku do S5 to mniejsza waga i cena ;-)

  5. #5
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    A dla mnie najważniejszą różnicą między S5 a S3 jest możliwość podpięcia zewnętrznej lampy błyskowej. Możesz wtedy pomachać czerwonym oczom na pożegnanie 8) .

  6. #6
    Początki nałogu Awatar Juriko
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    485

    Domyślnie

    Czerwone oczy to nie problem, nawet prosty program sobie z nimi poradzi, ale brak silnego rozproszonego światła to i owszem.
    Zresztą z brakiem możliwości podłączenia bezpośredniego lampy też można sobie poradzić. Szyna (przykręcana pod gwint statywowy) + lampa z fotocelą załatwi sprawę.
    Nie ma żadnego szablonu mówiącego jaki wybór jest najlepszy, każdy kroi pod wswoje potrzeby i możliwości.

  7. #7
    epoxer
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Juriko Zobacz posta
    Nie ma żadnego szablonu mówiącego jaki wybór jest najlepszy, każdy kroi pod wswoje potrzeby i możliwości.
    Dokładnie tak. Ja przykładowo szukałem czegoś z dużym zoomem + dobre makro oraz rozbudowane funkcje związane z filmikami ze względu na małe dziecko. Z aparatów będących na rynku S5 jest jednym z nielicznych łączącym te 3 cechy.

  8. #8
    sabuniek
    Guest

    Domyślnie

    Miałem ten sam problem po sprzedaży we wrześniu A710IS, i wkońcu kupiłem S3 z jednego prostego powodu, wiedziałem że za kilka miesięcy kupie lustro więc szkoda było mi tych 250PLN, teraz mam 400D i S3 do sprzedania w dziale giełda

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •