Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
Zapominacie Panowie wspomnieć o dwóch niezwykle ważnych czynnikach wpływu:
1. Przyzwyczajenia.
2. Światło w którym oglądane są odbitki.

Proponuję zdecydowanie ustawić monitor na około 5800-6000K. Jeśli będzie wydawał się za "ciepły" trzeba na siłę wytłumaczyć sobie że tak ma być i dać sobie tydzień-dwa na aklimatyzację. Po tym czasie, choć wyjątkowo oporni potrzebują nawet miesiąca, zobaczy Pan jak bardzo monitory masowe są niebieskie. Znakomitym ułatwieniem jest odpowiednio dobrze przygotowany plik oraz maksymalnie wierny wydruk z niego. Można traktować taki komplet jako punkt odniesienia i ułatwić mózgowi "przetłumaczenie" że to co widzi jest poprawne. Takie wzorniki można pobrać stąd (w grupie "wzorce koloru"): http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6 Trzeba takie plik wydrukować na maszynie (nie labie!) która zreprodukuje go z dużą wiernością. Jeśli ktoś nie ma na czym, oferuję (odpłatnie) wysyłkę wydruków wykonanych na profesjonalnych Epsonach, z najwyższą dbałością o jakość reprodukcji.
Dziękuję. Spróbuję jeszcze trochę popracować na nowym monitorze i wykonać trochę dodatkowych testowych odbitek, ew. zamówić wzorniki.

Przy okazji mam jeszcze pytanie, czy jest możliwość podejrzenia np. w photoshopie wyglądu danego zdjęcia przy różnych profilach(stworzonych dla tej samej temp. monitora, ale np. przez różne programy, kalibratory). Czy da się to również zrobić dla różnych temp. monitora - bo tu najpierw wykonuje się ustawienie poszczególnych wartości RGB z poziomu menu monitora a dopiero do takich ustawień profiluje?