Masz problem z kolorem, wal śmiało!
e-mail: color@mastiff.pl
Pewnie, tak właśnie powinno się pracować przy obróbce zdjęć:
Jeśli zdjęcia są RAW'ami to nie ma znaczenia nastawa przestrzeni w aparacie. A nawet jeśli pracuje Pan wyłącznie na materiale sRGB to na monitorze szerokogamutowym będzie Pan widział jak oglądają Pana zdjęcia klienci z takimiż monitorami. Gamut sRGB to najmniejszy wspólny mianownik sprzętu niskiej klasy, nie ma żadnych przesłanek aby się go kurczowo trzymać. Raczej trzeba dążyć do lepszego odzwierciedlenia natury, a nie jej małego wycinka.
Masz problem z kolorem, wal śmiało!
e-mail: color@mastiff.pl
SX2462W nie ma możliwości sprzętowej kalibracji, PA241W można sprzętowo kalibrować oprogramowaniem Spectraview II sprowadzonym z US. W niczym nie ustępuje on wtedy CG243W.
Możnaby się ewentualnie zastanawiać, czy aby nie jest ciut lepszy - ale trzeba by to sprawdzić na 10-o bitowym torze sygnałowym i za pomocą nieco precyzyjniejszych instrumentów pomiarowych niż amatorski i1pro.
Nie, tak nie powinno się pracować. Pokazane zdjęcie jest przykładem jak się ratować przed dyskomfortem spowodowanym świeceniem w oczy. Przyznam, że sam stosuję podobną metodę, ale absolutnie nie jest to przykład poprawnego oświetlenia miejsca pracy. Monitor nie może być jasną plamą w ciemnym otoczeniu i lampka na ścianę tego za bardzo nie zmienia. Aby zrozumieć dlaczego tak jest źle, trzeba uzmysłowić sobie, że funkcją monitora jest symulować wygląd zdjęcia. A czy papier świeci? Ano nie, więc świecący monitor nie symuluje zdjęcia. Wielokrotnie opisywałem przykład z kartką. Otoczenie ma być takie, aby jasności kartek i monitora były podobne. Dopiero wówczas pozbędziemy się wrażenia świecenia monitora.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Jasne, ale tego w zasadzie nie można zrobić. Nikt tego nie sprzeda, a przypadki kolegi który nam to kupi są marginalne. Pozostaje więc piractwo czego nie wolno nam polecać. Reklamowanie więc możliwości sprzętowej kalibracji jest nie do końca w porządku.
Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 02-10-2010 o 19:54 Powód: Automerged Doublepost
Masz problem z kolorem, wal śmiało!
e-mail: color@mastiff.pl
Pytanie do Tom01.
Czy lepszym wyborem do obróbki zdjęć portretowych, okolicznościowych i ślubnych będzie monitor IPS z takim oświetleniem jak pokazał Czornyj, czy monitor PVA z jedną / dwoma lampkami na biurku? (Chodzi o wieczór/noc)
p.s. pytanie trochę podchwytliwe ;-)
Dobra, dobra... już nie trzeba mnie przekonywać , i tak kupię szerokogamutowca, bo i tak wyboru innego nie ma. A niech sRBG będzie tylko dodatkiem, sam zdecyduję czy będę go używał czy nie.
tam jest jedna, czy dwie takie żarówki?
a, coś mały ten monitor na 30" ;-) to jakaś 24"ka ?
Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie. Ansel Adams
Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Dobre i złe strony tych monitorów już Pan zna i może Pan samodzielnie zadecydować co lepiej poświęcić.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Podpowiem jeszcze że ja, podobnie jak P. Marcin brałbym (i wziąłem) graficzny z IPS i choć pracuję również wieczorami w podobnym, trudnym oświetleniu z lampą za monitorem to staram się nie robić wówczas fotografii. Jeśli mimo to zrobię to zawsze są za ciemne. Jeszcze drobna uwaga. Lepszy efekt oszustwa wzroku świecenia monitora uzyskuje się z dodatkową zwykłą lampą stołową stojącą tak, żeby mieć w polu widzenia jej klosz/abażur. Oszukuje ona nieco oczy i subiektywnie monitor świeci słabiej.
Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 02-10-2010 o 20:39 Powód: Automerged Doublepost
Masz problem z kolorem, wal śmiało!
e-mail: color@mastiff.pl
Co do Spectraview II, to nie trzeba od razu piraćić, można go kupić wysyłkowo za pośrednictwem brokerów:
http://www.oneusaaddress.com/
http://www.anythingfromamerica.com/
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Otoczenie monitora nie powinno być ciemne wokół monitora w naszym polu widzenia, aby nie zmieniało wizualnie kontrastowości monitora.
Odbitka również oczywiście musi być poprawnie oświetlona, niezależnie od tła za monitorem, a do jej oświetlenia nie powinno się rozświetlać całego pomieszczenia, bo to tylko zwiększa flarę na monitorze obniżając wizualnie kontrast.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nie ma różnicy pomiędzy światłem emitowanym, a odbitym - oświetlając odbitkę strumieniem, którego emitancja wyrażona w lx na poziomie odbitki wynosi 3,14 x jaskrawość monitora wyrażona w cdm^2 uzyskamy zgodność wizualną.
Ostatnio edytowane przez czornyj ; 02-10-2010 o 20:42 Powód: Automerged Doublepost
Jeszcze jedna uwaga. Jest monitor który łączy na najlepszym poziomie osiągalnym przy dzisiejszym poziomie techniki zalety sprzętu graficznego i pięknej czerni -> CG241W
Masz problem z kolorem, wal śmiało!
e-mail: color@mastiff.pl