Results 1 to 2 of 2

Thread: 60 lat ZPAF w Gdańsku

 1. #1
  Pełne uzależnienie Jurek Plieth's Avatar
  Join Date
  Sep 2004
  Location
  Gdańsk
  Age
  69
  Posts
  2,087

  Default 60 lat ZPAF w Gdańsku

  MUZEUM NARODOWE W GDAŃSKU
  GDAŃSKA GALERIA FOTOGRAFII


  ul. Grobla I 3/5, PL-80 834 Gdańsk (vis a` vis Kaplicy Królewskiej)

  tel/fax 058 301 71 47

  Galeria: http://artfoto.infinity.net.pl Studium Fotografii Artystycznej: http://studium.infinity.net.pl

  e-mail: ggf@muzeum.narodowe.gda.pl


  Gdańsk, 6 XI 2007

  Szanowni Państwo,

  W imieniu Dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciecha Bonisławskiego oraz własnym zapraszam na otwarcie wystawy przygotowanej wspólnie z Okręgiem Gdańskim Związku Polskich Artystów Fotografików pt. 60 LAT ZPAF W GDAŃSKU. Wernisaż w niedzielę 11 listopada o godz. 17.

  Ostatnie trzy wystawy eksponowane w GGF poświęciliśmy historii Galerii. Kończymy rok jubileuszem związku twórczego ZPAF. W roku 1989 organizacje twórcze straciły status uprzywilejowanych. Nie wszystkie z nich odnalazły się w nowych warunkach. Dotyczy to również, a może przede wszystkim, samych twórców. Znikły problemy z zaopatrzeniem w materiały i technologie, ale spotęgowały się problemy społeczne. Brakuje głębszej, nie felietonowej, refleksji nad kondycją artysty, jego oczekiwaniami, powinnościami i możliwościami w nowej sytuacji wolnego świata, wolnego kraju i lokalnej codzienności.

  Należę do osób, których status wiele się nie zmienił w wyniku przemian społecznych. Nie wzbogaciłem się ani nie zbiedniałem w sferze duszy i ciała. Obserwuję jednak ze smutkiem pauperyzację statusu twórcy. Wiem, że w przestrzeni sztuki nie ma miejsca na demokratyczne zasady koegzystencji, ale wiele zjawisk mnie martwi. Mam na myśli kopernikańską teorię dobrego i złego pieniądza. W sferze gospodarczej wspomagają nas ekonomiści. A sferze wartości niewymiernych??? Tymczasem czas płynie i kolejne pokolenia szukają pytań na niewłaściwe (p)odpowiedzi...

  Do zobaczenia na wystawie

  Stefan Figlarowicz

  Kierownik Działu Fotografii

  Muzeum Narodowego w Gdańsku

  mob. 601 092 387  Od kuratora

  1. Aktualnie Okręg Gdański ZPAF liczy 37 członków.

  To dużo i mało. Dużo, jak na czasy, w których każdy może fotografować i brać za to pieniądze. Mało, jak na ilość świadomie fotografujących, dla których spełnienie warunków stawianych kandydatom do ZPAF jest w zasięgu możliwości.

  Myślę przede wszystkim o absolwentach publicznych i prywatnych szkół artystycznych oraz wielu pasjonatach.

  Warto się zastanowić dlaczego przynależność do związku twórczego nie jest magnesem?

  2. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to prace aktualnych członków Okręgu. Jak powiedział Maciej Kostun, pełnomocnik Okręgu ds. wystawy – jest to formuła tzw. wystaw okręgowych – prace nie podlegały żadnej selekcji, nie było też założeń ideowych ani tematycznych. Druga część wystawy, to prace zmarłych członków Okręgu. Większość pochodzi ze zbiorów Gdańskiej Galerii Fotografii MNG. Dwie prace Włodzimierza Habla są własnością Krzysztofa Kamińskiego.

  3. Gdańska Galeria Fotografii powstała z inicjatywy Okręgu Gdańskiego ZPAF w 1977 roku. Prowadzili ją kolejno: Leszek Brogowski, Krystyna Andryszkiewicz i niżej podpisany. Od 1995 roku Galeria ma status Działu Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

  Stefan Figlarowicz

  Aktualni członkowie Okręgu Gdańskiego ZPAF

  Krystyna Andryszkiewicz, Paweł Borkowski, Małgorzata Borowska, Leszek Brogowski, Dennis Chamberlin, Erazm Felcyn, Sławomir Fiebig, Stefan Figlarowicz, Zbigniew Gąsior, Krzysztof Jakubowski, Krzysztof Kamiński, Wojciech Korsak, Maciej Kostun, Krzysztof Krzempek, Wojciech Leszczyński, Andrzej Majchrzak, Ryszard Meksiak, Zenon Mirota, Marian Murman, Bogusław Nieznalski, Eugeniusz Nurzyński, Waldemar Olchawa, Zdzisław Pacholski, Marcin Pazio, Leszek Pękalski, Janusz Rydzewski, Stanisław Składanowski, Marcin Sylwańczyk, Michał Szczerek, Roman Timofiejuk, Zbigniew Treppa, Janusz Uklejewski, Halina Wasielke, Michał Węgrzyn, Witold Węgrzyn, Piotr Zabłocki, Joanna Zastróżna.

  Nieżyjący członkowie Okręgu Gdańskiego ZPAF

  Zdzisław Błażejczyk 2006, Witold Chromiński 1977, Jerzy Dygasiewicz 1986, Włodzimierz Habel 1981, Maksymilian Jankowski 1974, Roman Joachimowski 1991, Kazimierz Komorowski 1972, Kazimierz Lelewicz 1986, Tadeusz Link 2000, Tercjan Multaniak 1981, Henryk Nowak 1986, Paweł Orda 1976, Zygmunt Reszka 2004, Irena Suchorzewska 2003, Tadeusz Szpak 1959, Tadeusz Wański 1958, Ryszard Wiliński 1984, Zygmunt Wrześniowski 1984, Bolesława Zdanowska 1981, Edmund Zdanowski 1984.

  Prezesi Okręgu Gdańskiego ZPAF
  Kazimierz Lelewicz [delegat ZPAF] 1947-1951, Maksymilian Jankowski 1951-1974, Stefan Figlarowicz 1974-1976, Janusz Rydzewski 1976-1981, Zbigniew Gąsior 1981-1986, Krzysztof Jakubowski 1986-1991, Stefan Figlarowicz 1991-1997, Zdzisław Błażejczyk 1997-2006, Stanisław Składanowski 2007.

  GGF informacje

  1. Aktualnie, poza wystawami w Galerii, eksponujemy dwie wystawy – na uniwersytecie Bilkent w Ankarze PASTISZ – MONA LISA Z WĄSAMI, w galerii Teatru Witkacego w Zakopanem fotografie i teksty Mieczysława Karłowicza TATRZAŃSKIE. Wystawę Karłowicza pokażemy w przy-szłym roku w Wilnie.

  2. Najbliższe tematy omawiane na Studium Fotografii Artystycznej: listopad - Akt – od Daguerra do dziś, grudzień – Formy zintegrowane, styczeń – Fotografia w prasie ilustrowanej. Zajęcia prowadzą Paweł Borkowski, Stefan Figlarowicz i Krzysztof Jakubowski.

  Prace słuchaczy Studium można oglądać w czterech witrynach przy ulicy Grobla I oraz na stronie http://studium.infinity.net.pl

  3. W Galerii można nabyć ilustrowany katalog projektu „Artyści i naukowcy dla Solidarności 1980-1990”, zawierający m.in. fotografie członków naszego Okręgu. Cena 20,- zł.

  Kurator wystawy Stefan Figlarowicz, asystenci kuratora Grażyna Goszczyńska, Anna Szynwelska, współpraca Maciej Kostun, Stanisław Składanowski, projekt ekspozycji Ewa Konkel, plakat Franciszek Wiśniewski.

 2. #2

  Default

  Ja będę, do zobaczenia

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •