Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Lightroom i podglad zdjecia

  1. #1
    Bywalec Awatar Veene2
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    44
    Posty
    184

    Domyślnie Lightroom i podglad zdjecia

    Czesc, Mam problem Zdjecia robie w rawach i w aparacie na podgladzie idealnie pasuja mi kolory. Po zrzuceniu zdjec do Lightrooma przez kilka sekund, dopoki LR nie zastosuje swoich domyslnych ustawien zdjecie wyglada tak sama jak w aparacie - czyli swietnie - po czym jego kolorystyka diametrlanie sie zmienia. Czy ktos moze mi pomoc jak do tej oryginalnej kolorystyki powrocic? Rozumiem, ze aparat wedlug jakiegos algorytmu wywoluje sobie rawa i go pokazuje. Tylko jak taki sam efekt uzyskac manualnie?

  2. #2
    Coś już napisał Awatar koyot77
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Świdnik/Lublin
    Wiek
    46
    Posty
    90

    Domyślnie

    Prawdopodobnie masz ustawiony w systemie profil kolorów dla monitora i przy włączaniu programu stsosuje sie do tego profilu i najczęsciej robi dizwne rzeczy z kolorami miałem coś takiego samego, wykasowałęm profil monitora i problem sam znikł

  3. #3
    Bywalec Awatar Bonczar
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Krosno/Rzeszów
    Wiek
    36
    Posty
    128

    Domyślnie

    Witam,
    Mam pytanie odnośnie profilu kolorów... gdzie go znaleźć w lightroomie i jak go usunąć?
    Canon EOS 40D|| 5D MK2 || 17-55 2.8 IS || 50 1.4 ||70-200 4L|| 430EX

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar DoMiNiQuE
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Ostrów Wlkp.
    Wiek
    42
    Posty
    3 548

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Veene2 Zobacz posta
    Czesc, Mam problem Zdjecia robie w rawach i w aparacie na podgladzie idealnie pasuja mi kolory. Po zrzuceniu zdjec do Lightrooma przez kilka sekund, dopoki LR nie zastosuje swoich domyslnych ustawien zdjecie wyglada tak sama jak w aparacie - czyli swietnie - po czym jego kolorystyka diametrlanie sie zmienia.
    Wszystko jest dobrze. Na poczatku LR pokazuje podglad z zaszytego jotpega, ktory sluzy do podgladu a nastepnie wczytuje wlasciwego, surowego RAWa (jak sama nazwa wskazuje )

    Cytat Zamieszczone przez Veene2 Zobacz posta
    Czy ktos moze mi pomoc jak do tej oryginalnej kolorystyki powrocic?
    Oryginalna kolorystyka to wlasnia ta po wczytaniu.

    Cytat Zamieszczone przez Veene2 Zobacz posta
    Rozumiem, ze aparat wedlug jakiegos algorytmu wywoluje sobie rawa i go pokazuje. Tylko jak taki sam efekt uzyskac manualnie?
    Dokonujac korekty. Od tego sa te wszystkie suwaki

  5. #5
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koyot77 Zobacz posta
    ... wykasowałęm profil monitora i problem sam znikł
    I pozbawiłeś się najważniejszej rzeczy Color Management System

    Cytat Zamieszczone przez Bonczar Zobacz posta
    Witam,
    Mam pytanie odnośnie profilu kolorów... gdzie go znaleźć w lightroomie i jak go usunąć?
    jak wyżej. Po co chcesz sobie psuć CMS? Nie usuwać a używać trzeba

    http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    17

    Domyślnie

    Witam
    Mam pewien kłopot z lightroomem, otóż wygenerowane tym programem zdjęcie, wyświetlone np. w Gimpie znacząco odbiega i kolorem i światłem od tego co widzę w lightroomie. Nie mam tego problemu korzystająć np. z DPP.
    Czy można coś zrobić z tym fantem??

  7. #7
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anzelm Zobacz posta
    ...
    Czy można coś zrobić z tym fantem??
    http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  8. #8

    Domyślnie

    Mam dokladnie ten sam problem i ciagle sie nad tym zastanawiam. Wczoraj zrobilem kolejne podejscie i niesamowicie sie namordowalem ze zdjeciami z finalu Miss Polski Nastolatek. Dzisiaj na Miss Polski bede robil JPG (:

    Za kazdym razem wychodzi inny balans bieli - czasami nic nie trzeba zmieniac, ale to rzadkie przypadki. Kolory robia sie kosmiczne i do tego czasami zdjecia sa dziwnie rozjasniane. Dodatkowo wydaje mi sie ze RAWy sa bardziej zaszumione juz przy ISO 200. To pewnie kwestia body wiec trzeba w koncu zaczac odkladac na 40D...

    Nie podejrzewam tutaj profilu kolorow monitora bo gdyby to byl powod to kolory od poczatku bylyby inne. Po prostu lightroom "wywoluje" sobie kazdy plik zgodnie z domyslnymi ustawieniami dla odpowiedniego modelu aparatu. W menu Develop jest opcja Set default settings, ktora zapisuje aktualne parametry zdjecia jako domyslne, ale obawiam sie moze to wplynac jeszcze gorzej na inne zdjecia (:

    Przy okazji odkrylem kiedys ze przy imporcie mialem wybrany profil AdobeRGB a zdjecia aparat zapisuje w sRGB przez co kolory na zdjeciach wyeksportowanych z lightrooma byly juz totalnie rozwalone.

    5DII+L+L+L+L (:
    bartekkucharczyk.pl

  9. #9
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bartheq Zobacz posta
    ...
    Przy okazji odkrylem kiedys ze przy imporcie mialem wybrany profil AdobeRGB a zdjecia aparat zapisuje w sRGB przez co kolory na zdjeciach wyeksportowanych z lightrooma byly juz totalnie rozwalone....
    Zapisując w RAWach nie ma żadnej przestrzeni - RAW to RAW - nie sRGB, nie AdobeRGB - po prostu RAW. Przestrzeń określasz dopiero Ty w trakcie wywołania. 350D robi naprawdę dobre zdjęcia w RAW - zmiana aparatu niczego nie załatwi. Przeczytaj podany już wątek i spróbuj nauczyć się wywoływania RAWów. To TY robisz coś źle - nie aparat.


    EDIT: Set default settings jest w menu po to żeby tego używać Niczego nie popsujesz a zawsze możesz wrócić do ustawień "fabrycznych".

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  10. #10
    Bywalec Awatar Veene2
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    44
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DoMiNiQuE Zobacz posta
    Wszystko jest dobrze. Na poczatku LR pokazuje podglad z zaszytego jotpega, ktory sluzy do podgladu a nastepnie wczytuje wlasciwego, surowego RAWa (jak sama nazwa wskazuje )
    Wlasnie chodzi mi o to, zeby zdjecie po zrobieniu w LR wygladalo tak jak JPG Jest jakas szansa, zeby podejrzec jakie ustawienia ma algorytm w aparacie?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •