czyżby?
jestem ignorantem elektroniki, ale wydaje się, że nie największym
wytłumacz mi zatem co takiego robi procesor w karcie graficznej w komputerze obsługującej sprzętowe wsparcie dla myszki. Taki prosty przykład. Jak sobie odpowiemy, to pomyślmy o sprzętowym dekoderze mp3. A stąd do procesora obrazu już niedaleko.
Kluczowe dla ewentualnej dyskusji jest tu rozróżnienie sprzętowego wsparcia od takiejże realizacji. Ale ja się nie podejmuję- bo np. w kartach grafiki nVidii dzieją się teraz CUDA - i to dosłownie...
Granice pomiędzy oprogramowaniem i sprzętem się zacierają, i zacierać będą jeszcze bardziej (a ja zacieram ręce z radości...) - upowszechnienie się programowania sprzętu to nieodległa przyszłość, choć dziedzina to daleko bardziej skomplikowana niż takie tam "zwykłe" programowanie w C/C#/C++/etc.
Tutaj Kubaman ma rację, żeby nie bastować zbyt zdecydowanie![]()
EOS - conditio sine Kwanon...
Roznica sprzetowe/programowe nie polega na tym ze procesor realizuje czesc zadania lub nie - wszystko co posiada aparat jest w jakis sposob przetwarzane przez procesor, np. gorne pokretlo trybow nie przelacza w aparacie nic, poza informacja dla procesora jak ma wykonywac program. Wg takiej definicji to pokretlo nie jest sprzetowe tylko programowe??? Definicja jest inna - sprzetowe jest wtedy, kiedy realizowane jest przez dodatkowe urzadzenia lub dodatkowe funkcje i nie da sie symulowac np. programem zewnetrznym. Dlatego np. wyostrzanie, nasycenie, kontrast sa w aparacie realizowane czysto programowo, bo nie potrzebny jest ani dodatkowy sprzet, ani dodatkowy dostep do sprzetu. Dokladnie tak samo mozna wyostrzyc, wysycic czy zmienic kontrast w programie zewnetrznym - sam program wystarcza. Natomias tam gdzie wymagany jest dodatkowy sprzet lub dodatkowy dostep do sprzetu i nie mozna takiego efektu uzyskac czysto programowo (np. poza aparatem) to juz jest sprzetowe. W koncu matryca tez jest przygotowywana do zdjecia programowo, czytana programowo, czy to znaczy ze matryca to soft???
Skoro można to włączyć już po zrobieniu zdjęcia poza aparatem to znaczy że nie jest to żadne sprzętowe odszumianie i cała ta dyskusja była nie na temat.
Przypomnę że chodziło o szumy 30D vs 40D który to z powodu sprzętowego odszumiania miał nie odstawać od starszego modelu.
Oczywiscie ze to dwie rozne metody, MMM wogole nie rozumie tych roznic. Odszumianie w DPP dziala na podobnych algorytmach jak Neat Image, itp, sa to odszumiania stratne, HighISO jest odszumianiem bezstratnym. Powtorze jeszcze raz - polega na dwukrotnym czytaniu matrycy, czego ani DPP ani inny program nie zrobi. Teoretycznie moznaby w PSie zrobic takie odszumianie dla obrazow nieruchomych, robiac dwa zdjecia ze statywu, ale dla normalnych zdjec tego nie da sie zrobic - DPP dysponuje tylko jednym obrazem. MMM po prostu nie rozumie mechanizmu dzialania, dlatego pisze takie glupotyWystarczy wziasc dwa RAWy z 40D, jeden z i drugi bez odszumiania HighISO. Mozna jeszcze dodatkowo ten RAW bez przepuscic przez DPP z wlaczona opcja NR i bez i wszystkie te zdjecia porownac. HighISO NR jest sprzetowe, dziala na poziomie RAW, jest bezstratne i dziala na zupelnie innej zasadzie niz NR w DPP (gdyby DPP mialo te same funkcje, to tez powinno miec osobno NR HighISO i osobno NR LongExposure, no nie? A nie jedno NR.