Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 30

Wątek: dot. Canon EF 50/1.8II - ostrzenie na nieskończoność

  1. #11
    Bywalec Awatar firley
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    Biała Podlaska/Wawa
    Wiek
    37
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez a21031979 Zobacz posta
    jaka mordka w 50??? przecież to nie zoom - jaka mordka się chowa?
    a ja dał bym głowę że TAK jest nastawiona ostrośc na nieskończoność
    a TAK nie na nieskończoność :P

    chyba że ja coś kręce więc proszę mnie oświecić :P
    ~edit~
    a dobra, rozwiązane :P
    Ostatnio edytowane przez firley ; 12-09-2007 o 12:38
    Problemem fotoamatora jest to, że nie ma on powodów do robienia zdjęć...
    30D, 33, 50 1.8, 28-105 3.5-4.5, 70-210 4.5 [m42], 430ex

  2. #12
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    664

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chavez Zobacz posta
    Odległość hiperfokalna nie jest przy nastawieniu ostrości na nieskończoność przecież...
    Mam wrażenie, że wydało Ci się, iż w definicji utożsamiono odl. hiperfokalną z nieskończonością (?).
    A nawet jeśli się mylę -faktycznie niektórzy stosują definicję "najmniejsza odległość ostrzenia przy której obiekty leżące w nieskończoności są dostatecznie ostre", ale jest to zaokrąglenie do warunków polowych (uwzględnia zjawiska i czynniki techniczne degradujące obraz także "po stronie" nieskończoności). Podana w wątku definicja w przeciwieństwie do przytoczonego podejścia wydaje się w swojej prostocie bardziej uniwersalna i słuszna (bo słuszna nie tylko praktycznie).
    Obie definicje są nieścisłe w stosunku do GO w stronę obiektywu, bo "odleglość ostrzenia" można tu pojmować różnie (jako odległość ogniskowania lub odległość przy której obiekty odwzorowywane są jako ostre).
    Ostatnio edytowane przez APP ; 12-09-2007 o 14:01

  3. #13
    Początki nałogu Awatar chavez
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Poznań
    Posty
    337

    Domyślnie

    Tak mi się wydawało, bo tak było sformułowane to zdanie . Dale mnie odległość ostrzenia to właśnie odległość ogniskowania, a nie jakaś odległość przy której obiekty są ostre.
    Twoje wersja "najmniejsza odległość ostrzenia przy której obiekty leżące w nieskończoności są dostatecznie ostre" jest dobrze sformułowana i zrozumiała. A ta nie : "odległość hiperfokalna to najbliższa od aparatu odległość dobrego ostrzenia, przy nastawieniu ostrości na nieskończoność".
    system EOS

  4. #14
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    664

    Domyślnie

    Wersja druga może i jest bardziej przejrzysta, ale poza tą samą nieścisłością, co pierwsza, ma jeszcze tą związaną z faktem, iż dopuszcza możliwość, gdzie pomimo nie zogniskowania układu w nieskończoności, obiekty nieskończenie odległe odwzorowywane będą jako ostre (co jest oczywiste przy układach rzeczywistych, ale przy doskonałych już nie, więc to trochę naciągana definicja - właśnie na "warunki polowe" ;-)).

    Wolałbym raczej tą pierwszą, ale zastąpiłbym określenie "odległosć dobrego ostrzenia" czymś w rodzaju "odległość przy której obiekty odwzorowywane są (jeszcze) jako ostre"... wtedy jedynym "parametrem" pozostaje zdolność rozdzielcza układu przy tej minimalnej odległości ufffffff
    Ostatnio edytowane przez APP ; 12-09-2007 o 14:38

  5. #15

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie

    To ja napisze po swojemu. Odległość hiperfokalna, to najmniejsza odległość na którą można ustawić ostrość, aby GO sięgała nieskończoności. W obiektywach typu kit, lub 50/1,8 trzeba ją sobie wyliczyć dla danej kombinacji ogniskowej i przysłony. W dawnych czasach powszechne było nanoszenie dość dokładnej skali odległości i GO na obiektywy, ustawianie hiperfokalnej było proste. Najezdżało się górnym ograniczeniem GO na nieskończoność i już, ale dla użytkowników cropa skala GO na obiektywie nie jest zbyt przydatna, bo GO cropa nie pokrywa się z GO FF.

  7. #17
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    664

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    (...) najmniejsza odległość na którą można ustawić ostrość (...)
    No więc co to jest, odległość ogniskowania, czy jednak odległość przy której obiekty odwzorowywane są jeszcze jako ostre, he? ;-)
    Ostatnio edytowane przez APP ; 12-09-2007 o 14:58

  8. #18
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie

    Zdecydowanie odległość ogniskowania, czyli odległość największej ostrości . Można jeszcze dodać, że pojęcie GO jest zupełnie umowne i zależy od przyjętej średnicy krążka rozproszenia. Typowe wartość 30um dla FF, czyli 18 um dla cropa pozwalają uzyskać ostry (czyli na granicy rozdzielczości oka) obraz w zakresie GO na odbitce 10x15.

  9. #19
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    664

    Domyślnie

    Z tego by wynikało, że pierwsza definicja jest błędna... a chyba jednak nie jest ;-)
    W każdej definicji pojawi się problem GO (lub ogólniej wpływu zdolności rozdzielczej układu), rzecz w tym, że w niektórych pojawia się ona w dwóch miejscach (niepotrzebnie czyniąc względnymi dodatkowe elementy naszej układanki), a w innych może otwierać furtkę dla sytuacji, w której traci się "fizyczną interpretację" (no, to może nie najlepsze słowo). Tak jest w Twoim wypadku fret, bo da się fizycznie zoginiskować układ "w niskończoności" (wiązka równoległa), nie da się natomiast jednoznacznie określić ile ta nieskończoność wynosi, czego wymagałaby dokładna interpretacja podanej przez Ciebie definicji (gdzie ma sięgać ta GO?) - definicja jest oczywiście do przyjęcia w praktyce, ale wnosi dodatkowy "umowny" czynnik w postaci odległości, powyżej której mówi się o nieskończoności (niepotrzebnie).

    A tak już nawiasem... Mówi się raczej o tym, że powyżej/poniżej pewnego kryterium obiekty odwzorowywane są jako ostre lub nie i w danym obszarze po prostu ostrość jest lub jej nie ma. Przyjmowane kryteria są różne, ale nie ma czegoś jak "największa ostrość" ;-), odwzorowanie jest (uwzględniając dane kryterium) albo "ostre", albo "mniej lub bardziej nieostre" ;-)
    Ostatnio edytowane przez APP ; 12-09-2007 o 15:45

  10. #20
    Uzależniony Awatar miklo
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    50
    Posty
    681

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    dla użytkowników cropa skala GO na obiektywie nie jest zbyt przydatna, bo GO cropa nie pokrywa się z GO FF.
    Czy na pewno? Przecież jedyna różnica polega tylko na części kadru idącym w plastik, bo matryca jest mniejsza od pełnej klatki. GO pozostaje ta sama, ino mamy wycinek. Tak więc chyba skala powinna mieć zastosowanie, czy mi się wydaje? :-)

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •