Strona 1 z 27 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 263

Wątek: Pytanie dotyczące filtrów Cokin

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    51

    Domyślnie Pytanie dotyczące filtrów Cokin

    Witam wszystkich
    Zamierzam pobawić się troszkę krajobrazami i dlatego postanowiłem zainwestowac w filtry szare połowkowe COKIN.

    Uchwyt, holder już mam, teraz czas na same filtry i tu pojawia się problem, bo kompletnie się na tym nie znam i przeszukanie internetu nie za wiele mi dało.

    Chciałbym kupić od razu 2 (jak starczy pieniązków może 3) filtry, bym mógł je dobrze wykorzystać w każdej sytuacji. I tu moje pytanie do bardziej doświadczonych fotografów.

    Czy kupować oryginały, czy też mohą być tańsze zamienniki?
    Czy lepsze jest przejście ostre czy płynne?
    Jaki zestaw 2 czy 3 filtrów wybrać (chodzi mi o "moc" ściemnienia)?
    Czy macie może jakiś tanich, sprawdzonych sprzedawców od których warto nabyć filtry Cokin.

    Prosiłbym o rzeczowe porady a nie teksty w stylu: szukaj w google lub na forum.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar sniper88
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 156

    Domyślnie

    Oo widze ze watek moze byc tez dla mnie, to sie podepne
    Z tego co czytalem do landszaftów najlepiej 0.6-0.9 soft (chyba ze robisz glownie zdjecia morza, to wtedy hard).
    Ale tez jestem ciekaw roznic pomiedzy oryginalnymi cokinami, hitechami, a tanszymi PPLami-jedni mowia ze i to i to kawalek plastiku i nie widac roznic, innie ze roznice sa kosmicznemrgreen:
    WWW | 500px | IG
    Semper in altum

  3. #3
    Początki nałogu Awatar SimOn!
    Dołączył
    Nov 2005
    Miasto
    3Miasto
    Wiek
    43
    Posty
    371

    Domyślnie

    http://canon-board.info/showthread.php?t=6072
    http://canon-board.info/archive/index.php/t-1705.html
    http://canon-board.info/archive/index.php/t-20800.html

    Tu masz kilka linkow ....szukajaka wypluwa ich wiecej

    Popytajcie np na PW Akustyka.... używa rożnych polówek od lat
    podpis...

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar McKane
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    2 015

    Domyślnie

    Oryginalna szara polowka Cokina ociepla wiec jesli chcesz neutralnej to nie polecam.
    Polowki z ostrymi przejsciami sa dobre wlasciwie tylko w sytuacjach gdzie masz linie horyzontu ktora ukryje miejsce przejscia. Z drugiej strony nie powoduja powstania na niebie gradientu.
    Raczej nie inwestowalbym na poczatku w filtry kolorowe ... wykorzystuje sie je sporadycznie i z doswiadczenia wychodzi mi ze ze 2-3 razu do roku opuszczaja opakowanie.
    http://www.bykom-stop.avx.pl/

    Najnowsze fotografie cegiel znajdziesz w mojej galerii http://canon-board.info//showthread.php?t=11296

  5. #5
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    46
    Posty
    12 015

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez McKane Zobacz posta
    Oryginalna szara polowka Cokina ociepla wiec jesli chcesz neutralnej to nie polecam.
    to ja uscisle: Cokin ma tylko szare polowki, w odroznieniu od polowek neutralnych, ktore przyciemniaja ale nie zarozowiaja zdjec. jak sama nazwa wskazuje, nie jest to obliczone na neutralnosc kolorow. w praktyce Cokin okazuje sie tak samo przebarwiajacym g... jak chinskie podrobki, a kosztuje 2 razy wiecej.

    moja rada: chcesz miec rozowe chmurki - uzywaj Cokina. chcesz miec normalne kolory - unikaj tego g... jak ognia


    Cytat Zamieszczone przez McKane Zobacz posta
    Polowki z ostrymi przejsciami sa dobre wlasciwie tylko w sytuacjach gdzie masz linie horyzontu ktora ukryje miejsce przejscia.
    tak i nie. "twardosc" jest pojeciem wzglednym i zalezy nie tylko od dlugosci gradientu na samym filtrze ale tez od ogniskowej obiektywu i od srednicy przedniej soczewki. ten sam filtr zalozony na szklo 28mm bedzie mial zupelnie inna gradacje na szkle 70mm. podobnie, na dwoch szklach 28mm gradacja bedzie inna, jesli jedno ma fi52 a drugie fi67.

    w praktyce, przy ogniskowych powyzej 50mm (w cropie) maja sens niemalze tylko polowki z twarda gradacja, bo w miekkich przejscie jest zbyt dlugie, zeby obejmowalo caly kadr.

    EDIT: na gradacje ma tez wplyw przymkniecie przeslony ale w landszaftach, gdzie dziala zasada "f/8 i do przodu" mozna ten czynnik chwilowo pominac

    Cytat Zamieszczone przez McKane Zobacz posta
    Z drugiej strony nie powoduja powstania na niebie gradientu.
    prawda. i przy foceniu ze sloncem schowanym za horyzontem, czy chocby
    nad morzem ma to ogromne znaczenie

    Cytat Zamieszczone przez McKane Zobacz posta
    Raczej nie inwestowalbym na poczatku w filtry kolorowe ... wykorzystuje sie je sporadycznie i z doswiadczenia wychodzi mi ze ze 2-3 razu do roku opuszczaja opakowanie.
    dokladnie. zlozyc dobry zestaw 3-4 polowek neutralnych i nauczyc sie go dobrze uzywac. potem myslec o kolorowych "papierkach od cukierow". moda na kolorowe polowki juz (na szczescie) mija a sam efekt, po poczatkowych zachwytach, moze sie szybko opatrzec
    www albo tez flickr

  6. #6
    Początki nałogu Awatar szycho
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    M-bórz
    Wiek
    45
    Posty
    350

    Domyślnie

    To ja może o moim zestawie:
    - jakaś szara połówka allegro (no-name) - jakość taka sobie czasami fuj
    - połówka "sunset" PPL - jakość ok
    - neutralnie szary ND1.2 Hitech'a - jakość rewelacyjna.

    Jeżeli przyjdzie mi zakupić jakieś filterki ala cokin to tylko Hitech.
    EOS 40D+BG-2N/350D+BGE3; EFS18-55/3,5-5,6 II, C50/1,8, C100/2,8, T28-75/2,8, C100-400IS L, 430EX, DMIII, Lowepro Nova 4 AW/Rover AW II, RUP-43, Sherpa 600R/Phottix KB-1, MARUMI CPL DHG i inne gadżety...
    www.tomaszszyszko.pl

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 837

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta

    dokladnie. zlozyc dobry zestaw 3-4 polowek neutralnych i nauczyc sie go dobrze uzywac.
    Możecie napisać konkretnie jakie filtry połówkowe kupić na początek? Powiedzmy że ze dwa. Nie mam też uchwytu więc bardzo chętnie przeczytam jaki by się nadawał. Ma to wszystko pracować z tokiną 12-24.

  8. #8
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    46
    Posty
    12 015

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    Możecie napisać konkretnie jakie filtry połówkowe kupić na początek? Powiedzmy że ze dwa. Nie mam też uchwytu więc bardzo chętnie przeczytam jaki by się nadawał. Ma to wszystko pracować z tokiną 12-24.
    jakie zdjecia robisz, tzn. w jakich plenerach (pytanie glownie o pory dnia, warunki "swietlne" i "plaskosc" horyzontu")?

    ja bym polecil z Hitecha:
    ND Grad 0.9 Soft
    ND Grad 0.6 Hard
    ND Grad 0.6 Soft
    ND Grad 0.3 Hard

    w zaleznosci od zasobnosci portfela zrealizowac ta liste w takiej kolejnosci jak powyzej. ostatnia polowka moze byc pominieta w razie watpliwosci, poczatkowe trzy, moim zdaniem, nalezy miec
    www albo tez flickr

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 837

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    jakie zdjecia robisz, tzn. w jakich plenerach (pytanie glownie o pory dnia, warunki "swietlne" i "plaskosc" horyzontu")?
    Plenery: jeziora, lasy, horyzont raczej idealnie płaski nie jest
    Jesli chodzi o pory to oczywiście zachody i wschody choć zdarza się i w ciągu dnia. Generalnie chciałbym aby było to rozwiązanie jak najbardziej uniwersalne o ile to oczywiście możliwe.
    Rozumiem że to tej tokiny najlepiej kupić system cokin P i sciąć jeden slot?

  10. #10
    Bywalec Awatar Skylines
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    42
    Posty
    204

    Domyślnie

    A jak to jest z tymi filtrami Cokin ten w kształcie gwizdki w śrdoku filtra który przy nocnych robi takie kształty wokół na przykład latarni ?? jeśli sama przysłona wysoka robi tez takie to jak to jest kiedy jest filtr nałożony
    EOS 5DmkII|C 70-200mm f/2.8|C 50mm f/1.4 |C 17-40mm f/4 Lowepro Stealth Reporter D400AW | 2x Speedlite 430 & 580 EX www.fotograf-i-a.pl

Strona 1 z 27 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •